Uzrunājot radio "Skonto" auditoriju, Ministru prezidents Krišjānis Kariņš šodien apliecināja, ka arī Latvijā ierasta prakse esot tajā, ka policija apbraukā no ārzemēm atbraukušos tautiešus, pārbaudot,vai viņi ievēro pašizolācijas noteikumus un neiet laukā no mājām.
Radio Skonto ēterā tika nolasīts kāda klausītāja komentārs ar norādēm, ka šis cilvēks esot nesen atgriezies no Polijas robežas un šobrīd ievērojot pašizolāciju. Klausītājs atzinis, ka esot bijis patīkami pārsteigts, kad pie viņa ieradusies policija, pārbaudot, vai viņš "sēž mājās". Arī K. Kariņš apstiprināja, ka šāda prakse tiekot piekopta.
Tāpat premjers uzsvēra, ka kopumā ir apmierināts ar Latvijas iedzīvotāju pašdisciplīnu. "Es esmu tik lepns par mūsu valsti kā nekad," sacīja Krišjānis Kariņš.
Atgādinām, ka ārlietu ministrs E.Rinkēvičs šorīt informēja, ka konsulārajā reģistrā repatriācijai no jaunā koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 skartajām valstīm kopumā pieteikušies 4273 Latvijas valstspiederīgie, šorīt sociālajos tīklos paziņoja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).
Viņš pavēstīja, ka šobrīd ceļā uz mājam vai tikko ieradušies Latvijā - no Eiropas - 2838 valstspiederīgie, Āzijas, Āfrikas, Austrālijas - 1082, no Dienvidu un Ziemeļamerikas - 353.
Cilvēki, kuri Latvijā ierodas ar lidmašīnu lidostā "Rīga" bez maksas var veikt Covid-19 analīdzes. Tāpat robežsargi var likt parakstīties, ka atlidojuši sešu stundu laikā atgriezīsies mājās un 14 dienas ievēros pašizolāciju.
Tiesa, ik dienu policija saņem informāciju par noteiktā pašizolācijas perioda neievērošanu.
Aizvadītajā diennaktī Valsts policija kopā ar pašvaldības policiju veikusi 388 pārbaudes par valdības noteikto ārkārtējās situācijas aizliegumu un ierobežojumu neievērošanu, konstatēti 38 pārkāpumi - lielākoties par pašizolācijas prasību neievērošanu.
Policija katrā konkrētajā gadījumā vērtēs personu administratīvo atbildību, taču tā joprojām atgādina, ka likumsargu mērķis nav personu sodīšana, bet gan veselības un drošības apdraudējuma novēršana.
Policijā arī apliecināja, ka patlaban neviens kriminālprocess par ārkārtējās situācijas aizliegumu neievērošanu nav sākts.
Administratīvo pārkāpumu kodekss iedzīvotājiem par valdības noteiktās ārkārtējās situācijas noteikto ierobežojumu vai aizliegumu pārkāpšanu paredz naudas sodu līdz 350 eiro.
Savukārt Krimināllikums par ārkārtējās situācijas laikā noteikto ierobežojumu vai aizliegumu pārkāpšanu, ja ar to radīts būtisks kaitējums valsts varai vai pārvaldības kārtībai vai ar likumu aizsargātām personas interesēm, paredz brīvības atņemšanu līdz trim gadiem, piespiedu darbu, vai naudas sodu. Ja minētās darbības izraisījušas smagas sekas, Krimināllikums paredz brīvības atņemšanu līdz astoņiem gadiem.