Valsts apmaksās analīzes uz Covid-19 visām personām, kas atbraukušas no jebkurām ārzemēm un 14 dienu laikā ir parādījušies saslimšanas simptomi, informēja Veselības ministrijas (VM) preses sekretāre Anna Strapcāne.
Ņemot vērā esošo epidemioloģisko situāciju, no trešdienas īpaši piesardzības pasākumi būs attiecināti uz personām, kuras ir atgriezušās no ārvalstīm, vairs neizdalot specifisku valstu grupu, uzsvēra VM pārstāve.
Tas nozīmē, ka valsts apmaksātas analīzes uz Covid-19 tiks nodrošinātas personām, kurām pēc atgriešanās no ārvalstīm 14 dienu laikā ir parādījušies saslimšanas simptomi - pēkšņs drudzis, klepus un elpas trūkums.
Strapcāne norādīja, ka ņemot vērā citu valstu pieredzi un mērķi taupīt cilvēkresursus, gadījumā, ja kādam no ģimenes būs apstiprināta Covid-19 saslimšana, pārējiem ģimenes locekļiem laboratoriskos izmeklējumus neveiks. Ja simptomi parādīsies kādam no pārējiem ģimenes locekļiem, būs jāsazinās ar ģimenes ārstu vai arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu, ja veselības stāvoklis būs smags.
Lai noteiktu, ka persona ir izveseļojusies, pacientam tiks veikti vēl divi testi, lai apstiprinātu vīrusa neesamību organismā. Šo testu veikšanu pieteiks ģimenes ārsts Centrālajā laboratorijā.
Pieņemts arī lēmums, ka stacionārās ārstniecības iestādes strādā paaugstinātas gatavības režīmā un var pārorganizēt sniegtos pakalpojumus. Slimnīcas atkārtotas ambulatorās konsultācijas iespēju robežās varēs sniegt attālināti. Šajā gadījumā pacientu iemaksa par attālināti sniegtajām konsultācijām netiks piemērota un ārstniecības iestādēm tiks kompensēta no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, uzsvēra Strapcāne.
Vienlaikus dienas stacionārā tiks sniegti pakalpojumi, kuriem nepieciešams nodrošināt terapijas nepārtrauktību, tajā skaitā hematoloģija, ķīmijterapija, hemodialīze un orgānu aizstājējterapija. Tāpat stacionāros tiks veiktas dzīvību glābjošās operācijas.
Turpmāk arī speciālistu konsultācijas pacientam būs savstarpēji jāsaskaņo ģimenes ārstam ar attiecīgo nozares speciālistu. Savukārt zobārstniecībā būs nodrošināta akūtā un neatliekamā medicīniskā palīdzība, piebilda Strapcāne.
Kā vēstīts, pēdējā diennaktī Latvijā konstatēts lielākais jaunu Covid-19 gadījumu skaits vienas dienas laikā un atklāti 26 saslimušie, tādējādi kopējais atklāto inficēto skaits sasniedzis 60.
No piektdienas līdz 14.aprīlim Latvijā saistībā ar Covid-19 vīrusu izsludināta ārkārtējā situācija, šajā laikā nosakot virkni ierobežojošu pasākumu ar mērķi ierobežot vīrusa izplatību.
Valdība sestdien arī nolēma no 17.marta atcelt starptautiskos pasažieru pārvadājumus caur lidostām, ostām, ar autobusiem un dzelzceļa transportu, izņemot pasažieru pārvadājumus ar valsts gaisa kuģiem un militāro transportu.
Tāpat no 17.marta aizliegta personu un transportlīdzekļu pārvietošanās caur lidostu, ostu, dzelzceļa un autoceļu Eiropas Savienības ārējās robežas robežšķērsošanas vietām, kā arī robežšķērsošanas vietās, kas paredzētas vietējai pierobežas satiksmei, izņemot kravu pārvadājumus.
Vienlaikus Latvijas valstspiederīgajiem un ārzemniekiem, kuru pastāvīgā dzīvesvieta ir Latvijā, atļauts, atgriezties Latvijā caur minētajām robežšķērsošanas vietām. Tāpat ārzemniekiem atļauts caur tām no Latvijas izceļot.
Ārvalstīs esošajiem Latvijas valstspiederīgajiem, kuri nav paši raduši iespēju atgriezties mājās, obligāti jāreģistrējas Konsulārajā reģistrā. Ārlietu ministrija ņems šo informāciju vērā, lemjot par atgriešanās risinājumiem. Konsulārajā reģistrā var reģistrēties, izmantojot portālu "latvija.lv". Ar Konsulāro departamentu var sazināties pa tālruni +371 26337711.