Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija (RAPLM), apkopojot datus par Sociālās drošības tīkla stratēģijas ieviešanas gaitu šā gada otrajā ceturksnī, aprēķinājusi, ka atbalsta pasākumiem kopumā izmaksāti 17,5 miljoni lati.
Lai sniegtu iespēju lielākam iedzīvotāju skaitam saņemt pabalstus un kompensācijas ārkārtas atbalsta pasākumu ietvaros, nozaru ministrijas, ņemot vērā pērnā gada pieredzi un stratēģijas ieviešanas rezultātus, ir veikušas grozījumus tiesiskajā regulējumā.
Tādējādi ir paplašināts iedzīvotāju loks, kas var saņemt veselības aprūpes pakalpojumus ar atvieglotiem nosacījumiem, atvieglots trūcīgas personas statusa piešķiršanas process, kā arī paplašināts pašvaldību loks, kuras tiesīgas saņemt kompensāciju par veiktajiem skolēnu pārvadājumiem.
Īstenojot atbalsta pasākumus labklājība jomā, veiktas valsts budžeta izmaksas 3,14 miljoni latu apmērā nodrošinot garantēto minimālo ienākumu trūcīgajām personām un dzīvokļa pabalstu izmaksu nodrošināšanai. Nodrošinot pasākuma „darba praktizēšana ar stipendiju pašvaldībās” īstenošanu pārskata periodā veiktas izmaksas 6,17 miljonu latu apmērā.
Izglītības jomā ir pabeigts darbs pie 15 mācību priekšmetu standartu projektiem un 18 mācību priekšmetu programmu pilnveides atbilstoši 6-11 gadīgo bērnu vecumposmam, atbilstoši ekspertu iesniegtajiem ieteikumiem. Tāpat nodrošināta darba samaksa no valsts budžeta līdzekļiem pašvaldību pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogiem. Kopumā 2.ceturksnī izmaksāti 4,63 miljoni latu, no tiem 4,62 miljoni latu tika izmaksāti pašvaldībām pirmsskolas izglītības iestāžu 5-6 gadīgo bērnu apmācībā nodarbināto pedagogu darba samaksai, savukārt vairāk nekā deviņi tūkstoši latu mācību priekšmetu standartu projektu un programmu paraugu pilnveidei.
Īstenojot pasākumu, kā ietvaros pašvaldībām tiek kompensēti transporta izdevumi, kas radušies organizējot skolēnu pārvadājumus teritorijās, kurās skolas slēgtas vai reorganizētas, pašvaldībām kompensēti zaudējumi 153 701 latu apmērā un pārskata periodā kompensāciju saņēmuši 2167 skolēni.
Veselības aprūpes jomā, kompensējot pacientu iemaksas trūcīgām personām un personām ar zemiem ienākumiem, lai nodrošinātu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību un cilvēku savlaicīgu vēršanos ārstniecības iestādēs, veikti pārskaitījumi ārstniecības iestādēm. Piemēram, pacienta iemaksa ambulatoro apmeklējumu gadījumos kompensēta vairāk nekā 100 tūkstošos gadījumos un gandrīz 6 tūkstošos hospitalizācijas gadījumos.
Pasākuma ietvaros tiek segts pacienta līdzmaksājums trūcīgajām personām un personām, kuru ienākumi nepārsniedz 120 latus, iegādājoties zāles kompensācijas sistēmas ietvaros.
Tāpat 98 tūkstošu latu apmērā veiktas valsts budžeta izmaksas pacientu uzturēšanai „slimnīcu viesnīcās”. Trūcīgajām personām un personām, kuru ienākumi nepārsniedz 120 latus, stratēģijas ietvaros tiek kompensēta slimnīcā izveidoto viesnīcas tipa gultu apmaksa, tādējādi nodrošinot ārstniecību, kuru no valsts budžeta līdzekļiem nodrošina ambulatori nevis stacionāri.
Šā gada otrajā ceturksnī „slimnīcu viesnīcās” uzturējušies 1461 pacienti, kuriem kompensētas uzturēšanās izmaksas.
Mājas aprūpes nodrošināšanai 1921 pacientiem ar smagām saslimšanām tika kompensēti aprūpes izdevumi 18 tūkstošu latu apmērā no valsts budžeta, pacientiem ar garīgām slimībām, samazinot gultu skaitu un attīstot aprūpi centros 51 personai tika apmaksāti izdevumi gandrīz 14 tūkstošu latu apmērā.
Savukārt ģimenes ārstu komandas paplašināšanai kopā 2010.gadā piesaistītas 137 māsas, tai skaitā 20 māsas šā gada 2.ceturksnī. Ģimenes ārsta praksē strādājošās otrās māsas uzdevums ir nodrošināt ar hroniskām slimībām slimojošo pacientu aprūpi, izglītojot pacientu un viņu piederīgos veselības veicināšanas un veselības aprūpes jautājumos, aprūpējot pacientu ģimenes ārsta praksē un pacienta dzīvesvietā, sekojot un nodrošinot profilaktisko apskašu programmas izpildi, sadarbībā ar ģimenes ārstu sastādot un īstenojot vakcinācijas kalendāru, īpaši pievēršot uzmanību ģimenes ārsta pacientu reģistrā reģistrētajiem pacientiem ar zemu ienākumu līmeni.
Pārvadājumu jomā kopumā kompensācijās otrajā ceturksnī izmaksāti 1,56 miljoni latu. Kompensācijas tika izmaksātas sabiedriskā transporta pakalpojumu sniedzējiem par valsts noteiktajiem braukšanas maksas atvieglojumiem sabiedriskajā transportā.
Otrajā ceturksnī kopumā reģionālajos starppilsētu un reģionālajos vietējās nozīmes maršrutos ir pārvadāti 14 490 940 pasažieri. Savukārt personas ar braukšanas maksas atvieglojumiem – 1 879 175.
No valsts budžeta līdzekļiem papildus tiks piešķirts finansējums 4,27 miljonu latu apmērā cilvēkiem ar smagu invaliditāti, kuriem ir tiesības bez maksas braukt ar visu veidu sabiedrisko transportu visā Latvijā, izņemot taksometrus. Finansējuma apguve tiks uzsākta šā gada trešajā ceturksnī.
Ņemot vērā, ka divu labklājības jomas pasākumu un pārvadājumu jomas pasākumam 2010.gadā paredzētais finansējums ir nepietiekams, savukārt izglītības jomas pasākumiem 2010.gadā paredzama finansējuma neapguve, tiks veikta finansējuma pārdale starp pasākumiem 2,04 miljonu latu apmērā, piešķirot papildus finansējumu no valsts budžeta 4,42 miljonu latu apmērā.
Sociālās drošības tīkla stratēģijas mērķis ir nodrošināt ārkārtas atbalsta pasākumu kopumu, lai samazinātu negatīvo sociālo ietekmi, kas ir izveidojusies globālās un Latvijas finanšu un ekonomikas krīzes rezultātā, kā arī strukturālo reformu veikšanas rezultātā. Stratēģijas darbības termiņš ir noteikts līdz 2011.gada 31.decembrim.
RAPLM, kas ir atbildīgā institūcija par Sociālās drošības tīkla stratēģijas ieviešanas uzraudzību un kontroli, otrdien, 24.augustā, Ministru kabinetu iepazīstināja ar sagatavoto informatīvo ziņojumu par stratēģijas ieviešanas gaitu šā gada 2.ceturksnī.