Svētdiena, 19.maijs

redeem Lita, Sibilla, Teika

arrow_right_alt Latvijā

Stankevičs: valstu elites "riņķo pa savām orbītām un neizprot sabiedrības vajadzības"

© F64

Ja gribam, lai Latvijā uzlabotos demogrāfiskā situācija un būtu mazāk izjukušu ģimeņu, tad abortam, kas mūsu valstī nav aizliegts ar likumu, ir jākļūst par neiedomājamu, šodien Latvijas Republikas dibināšanas gadadienai veltītajā ekumēniskajā dievkalpojumā Rīgas Domā sacīja Romas katoļu baznīcas Rīgas arhibīskaps-metropolīts Zbigņevs Stankevičs.

Viņš aicināja Latvijas politisko un kultūras eliti, gatavojoties valsts simtgadei, neaizmirst par ekonomikas un saimniecības sfēru, bet kā pirmo prioritāti tomēr izvēlēties humāno un garīgo perspektīvu - rūpes par Latvijas dvēseli, par to, kā humanizēt mūsu sabiedrību un tās ikdienu.

Lai arī pēdējos gados ir vērojamas pozitīvas tendences attiecībā uz jaundzimušo bērnu un noslēgto laulību skaitu, tomēr Latvijā arvien ir ļoti augsti šķirto laulību rādītāji un liels ārlaulībā dzimušo bērnu skaits, sacīja arhibīskaps.

"Kā panākt, lai šī statistika katru gadu mainās par labu bērniem un ģimenēm? Te nav gatavu atbilžu. Tas ir ilglaicīgas valsts politikas un prioritāšu jautājums. Tomēr izmaiņas ir iespējamas. Humāna sabiedrība rūpējas par saviem vājākajiem locekļiem. Kas ir mūsu vājākie? Kā pirmos gribas minēt nedzimušos bērnus un sievietes, kas lielā izmisumā izšķiras par soli, kuru vēlāk apzināti vai neapzināti nožēlo. Tie ir mūsu tautas cilvēki, kuriem neesam devuši iespēju piedzimt, izaugt, precēties, dzemdēt jaunas paaudzes un iepriecināt mūs visus."

"Likumdošana Latvijā abortu atļauj, tomēr es aicinu darīt visu, lai šis humānais likums - nenogalināt - tiktu ierakstīts tautas sirdī un aborts kļūtu neiedomājams," sacīja Stankevičs.

Kā nākamo humānas sabiedrības stūrakmeni viņš minēja rūpes par vecāko paaudzi, kurai patlaban valstī netiek nodrošināta pienācīga veselības aprūpe, kā arī daudzbērnu ģimenes, kuras nereti dzīvo un audzina bērnus nožēlojami nabadzīgos apstākļos. Arhibīskaps mudināja sabiedrību neskaitīt peļņu, bet ļaut dzīvot cilvēkiem cienīgos apstākļos.

Stankevičs savā sprediķī pievērsās arī korupcijas problemātikai, atzīstot, ka šī sērga ir smags grēks, kas grauj sociālās dzīves pamatus un traucē raudzīties nākotnē ar cerību. "Cilvēciska sabiedrība bez patiesības taisnīguma izšķīst," viņš izteicās. Arhibīskaps pauda cerību, ka notiekošās pārmaiņas Valsts ieņēmumu dienestā un Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā novedīs pie pozitīva rezultāta.

Stankevičs arī pieminēja šī gada pasaules politiskās dzīves aktualitātes - Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības un Donalda Trampa ievēlēšanu par ASV prezidentu. "Raugoties uz Latvijas situāciju starptautiskā kontekstā, jāatzīmē, ka Rietumu pasaules medijos un politiķu aprindās valdošais apjukums pēc "Brexit" un Trampa ievēlēšanas par [ASV] prezidentu apliecina, cik ļoti politiskās elites ir attālinājušās no vienkāršās tautas." Pēc arhibīskapa teiktā, valstu elites "riņķo pa savām orbītām un neizprot sabiedrības lielākās daļas vajadzības".

Viņš arī atgādināja, ka idejas par vienotu Eiropu pamatā bija nevis ekonomiskas intereses, bet gan garīgi un humāni uzstādījumi, pie kuriem šodien vajadzētu atgriezties.