Saeimas šīsdienas lēmums neskatīt jautājumu par suņu čipēšanas veicēju loka paplašināšanu suņu īpašniekiem nozīmē garantēta un kvalitatīva pakalpojuma saņemšanu arī turpmāk, aģentūru LETA informēja Latvijas Veterinārārstu biedrības vadītāja Māra Viduža.
Biedrība atkārtoti vērsusies Zemkopības ministrijā (ZM) ar lūgumu nodrošināt suņu īpašniekiem iespēju reģistrēt savus suņus Lauksaimniecības datu centra (LDC) datubāzē attālināti, izmantojot drošas autorizēšanās iespējas ar bankas karti.
Biedrība ir arī izteikusi priekšlikumu samazināt reģistrācijas maksu vai pilnībā atcelt to atsevišķām maznodrošinātajām iedzīvotāju grupām, kā arī noteikt nulles reģistrācijas cenu tiem suņiem, kuri tiek ievietoti patversmēs.
"Likumprojekts bija nekvalitatīvs, ar to nebija iespējams palielināt reģistrējamo suņu skaitu valstī. Ar šo balsojumu ir pārtraukta nejēdzīga nodokļu maksātāju naudas izšķērdēšana, bet ministrijai ir dots uzdevums risināt problēmas konstruktīvi un racionāli," norādīja biedrības vadītāja.
Tikmēr ZM pauž nožēlu par Saeimas lēmumu un vienlaikus aicina veterinārārstus par suņu apzīmēšanu un reģistrāciju prasīt dzīvnieku īpašniekiem segt samērīgas izmaksas un skaidrot, par kādiem konkrētiem pakalpojumiem samaksa tiek iekasēta.
Kā aģentūru LETA informēja ZM pārstāve Rūta Rudzīte, ministrija drīzumā plāno iesniegt valdībā grozījumus noteikumos "LDC publisko maksas pakalpojumu cenrādis", samazinot maksu par mājdzīvnieka reģistrāciju LDC datubāzē no pašreizējiem 7,11 eiro uz 3,50 eiro. Savukārt dzīvnieku patversmes visus suņus varēs reģistrēt bez maksas.
Maksas samazinājums iespējams, jo LDC optimizē iekšējās procedūras un procesus, lai nodrošinātu, ka dzīvnieka īpašnieki - vairāk nekā 20 000 LDC autorizētie lietotāji -, izmantojot datu centru vai vienoto valsts un pašvaldību pakalpojumu portālu "www.latvija.lv", paši varēs reģistrēt mājas (istabas) dzīvnieku datubāzē. Plānots, ka šī iespēja būs pieejama no 2017.gada 1.janvāra.
Obligātā suņu čipēšana un reģistrācija LDC datubāzē jāveic līdz 2017.gada 1.janvārim. Ja prasība netiks izpildīta, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), kā arī pašvaldības policija drīkstēs uzlikt sodu, kas fiziskajām personām ir no septiņiem līdz 210 eiro, bet juridiskajām - no 15 līdz 350 eiro.
Kā ziņots, Saeima šodien nenodeva izskatīšanai parlamenta komisijās grozījumus Veterinārmedicīnas likumā, kas paredzēja ļaut suņu obligāto čipēšanu veikt ne tikai veterinārārstiem, bet arī PVD inspektoriem un dzīvnieku patversmju darbiniekiem.
ZM norādīja, ka patlaban suņa īpašniekam, suni apzīmējot un reģistrējot LDC datubāzē pie veterinārārsta, šis pakalpojums vidēji maksā 35 eiro, kas iekļauj mikroshēmas izmaksas, pašu pakalpojumu, datu ievadīšanu datubāzē un 7,11 eiro samaksu LDC. Suņu apzīmēšanā iesaistoties PVD inspektoriem, pakalpojuma izmaksas samazināsies un būs ne vairāk kā 11,50 eiro, kas iekļaus mikroshēmas cenu un pakalpojuma izmaksu, kā arī klāt varētu nākt iepriekš minētā samazinātā - 3,50 eiro - maksa par reģistrāciju LDC. Suņu apzīmēšanā iesaistoties apmācītām personām, pakalpojuma izmaksas būtu ap pieciem eiro, kam būtu jāpieskaita minētie 3,50 eiro par datu ievadi LDC.
Pēc 2014.gada statistikas datiem, Latvijā ir 260 000 suņu. Šā gada 20.jūlija datubāzē bija reģistrēti tikai 41 039 suņi.
Kā ziņots, suņu obligātā čipēšanas problēma aktualizējās martā, kad ZM konstatēja, ka daudziem suņu īpašniekiem laukos nav iespējams izpildīt obligātās prasības, jo naudas trūkuma dēļ tie veterinārārstam nevar samaksāt.
Pret grozījumiem asi iebilst Latvijas Veterinārārstu biedrība un Kinoloģijas biedrība, savukārt pēc veterinārārstu aicinājuma veiktajā izpētē Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs atzina, ka pakalpojuma sniedzēju loka paplašināšana radīs interešu konfliktu, jo PVD minēto procesu gan veiks, gan arī uzraudzīs. Iebildumi bija arī no Konkurences padomes, kura norādīja, ka nav pieļaujama valsts iesaiste uzņēmējdarbībā, ja privātais sektors sekmīgi nodrošina pakalpojuma pieejamību.