OECD pārstāvis: Latvija varēs palīdzēt citu valstu attīstībai

© SCANPIX

Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) aktīvi iesaistās dažādu projektu veidošanā, atbalstot vairākas valstis to attīstības ceļā, un tiek sagaidīts, ka arī Latvija dalīsies ar savām zināšanām, intervijā aģentūrai LETA sacīja organizācijas ģenerālsekretāra vietnieks Duglass Francs.

Runājot par OECD projektiem, organizācijas pārstāvis par piemēru minēja projektu "Sigma". Tā īstenošanas laikā bijušie valsts ierēdniecības pārstāvji no lielākās Eiropas daļas valstu devušies uz Ukrainas galvaspilsētu Kijevu, lai apmācītu šīs valsts ierēdņus.

"Šiem cilvēkiem ir milzīga pieredze, un šādā veidā mēs sniedzam savu atbalstu Ukrainai," sacīja amatpersona, norādot, ka lielākā daļa projekta finansējuma nāk no Eiropas Komisijas (EK). "Pati programma nav liela, bet tai ir milzīga ietekme, lai Ukrainas valsts pārvaldes darbinieki labāk un profesionālāk veiktu savu darbu," piebilda Francs, norādot, ka arī Latvija varēs sniegt savu atbalstu citām valstīm līdzīgu projektu realizācijā.

Jau vēstīts, ka OECD Padome pieņēmusi lēmumu par Latvijas uzņemšanu organizācijā. Nākamais solis pēc OECD Padomes lēmuma uzaicināt Latviju pievienoties OECD būs Latvijas Republikas pievienošanās līguma OECD parakstīšana, kas notiks Parīzē OECD ikgadējās ministru sanāksmes laikā 2.jūnijā. Pēc līguma parakstīšanas un ratifikācijas Saeimā Latvija kļūs par pilntiesīgu OECD dalībvalsti.

Paredzēts, ka iestāšanās pašlaik 34 pasaules attīstītāko valstu blokā Latvijai dos būtiskus ieguvumus, tostarp uzlabos Latvijas starptautisko kredītreitingu, kas savukārt ietekmē procentu likmi, par kādu valdība un uzņēmumi var piesaistīt finansējumu. Tādējādi samazināsies valsts parāda apkalpošanas izmaksas, iepriekš skaidroja Ārlietu ministrijā.

Tāpat dalība OECD nozīmē atbilstību noteiktiem augstiem standartiem uzņēmējdarbībā, investīciju vides sakārtošanā un investīciju aizsardzībā. Pēc iestāšanās OECD Latvija tiks iekļauta OECD veiktajos tautsaimniecības nozaru politikas pārskatos un pētījumos, statistikas un citās datubāzēs. Šiem pētījumiem ir augsta ārvalstu investoru, starptautisko finanšu institūciju un uzņēmēju uzticība.

Iestāšanās OECD arī veicinās cīņu ar korupciju, pilnveidojot tiesisko ietvaru un ieviešot to praksē. Latvijai arī uzlabosies tiešie ekonomiskie sakari ar OECD dalībvalstīm, kā arī Latvija kļūs ekonomiski atpazīstama valstīs, sadarbībā ar kurām līdz šim ekonomiskajā un tirdzniecības jomā nav pilnībā izmantots viss potenciāls.

Paredzēta arī iespēja vērtēt un uzlabot Latvijas izglītības sistēmu saskaņā ar citu OECD dalībvalstu labākajiem piemēriem, tostarp par darba tirgum nepieciešamo prasmju attīstīšanu. Tāpat tiks uzlabotas un pilnveidotas valsts pārvaldē strādājošo kompetences un zināšanas. Latvijas valsts pārvaldei tiks nodrošināta pieeja plašai un daudzpusīgai ekspertīzei, kas palīdzēs izvēlēties piemērotākos risinājumus konkrēto politiku uzlabojumiem.

Latvijā

Valstī valdošās kompānijas arogance un nekaunība, iespējams, drīz sasniegs to robežu, kad pat melanholiskā latvju tauta saņemsies un, satvērusi mēslu dakšas, dosies gājienā uz objektiem, kurus savulaik aizstāvēja: uz Saeimu un Ministru kabinetu. Viens no gājiena iemesliem nešaubīgi būs “Rail Baltica” naudas izmešanas projekts. Par to daiļrunīgi spriež politikas notikumu vērotājs, reklāmas guru Ēriks Stendzenieks.

Svarīgākais