Lietuva izraida Ķīnas diplomātiskās pārstāvniecības darbiniekus

© Unsplash

Lietuva par valstī nevēlamām personām pasludinājusi trīs Ķīnas pagaidu pilnvarotā lietveža biroja darbiniekus.

Lietuvas Ārlietu ministrija piektdien paziņoja, ka trīs personas veikušas darbības, ar kurām tiek pārkāpta diplomātisko darbu regulējošā Vīnes konvencija, starptautiskie principi un prakse, kā arī Lietuvas likumi.

Piektdien Lietuva diplomātiskā notā par savu lēmumu informēja Ķīnu.

Par nevēlamām personām atzītajiem Ķīnas pagaidu pilnvarotā lietveža biroja darbiniekiem nedēļas laikā jādodas prom no Lietuvas.

Ārlietu ministrijā norādīja, ka Lietuva ir sākusi konstruktīvu dialogu, lai ar savstarpēju vienošanos atrisinātu divpusējās attiecības.

Pekina pazemināja diplomātisko attiecību ar Viļņu līmeni pēc tam, kad 2021.gadā Viļņā tika atvērta Taivānas pārstāvniecība, cenšoties stiprināt Lietuvas un Taivānas attiecības, bet septembrī plānots atvērt Lietuvas tirdzniecības pārstāvniecību Taibejā.

Reaģējot uz Lietuvas lēmumu atļaut šīs pārstāvniecības nosaukumā lietot vārdu "Taivāna", Ķīna izdarīja uz Lietuvu ekonomisko un diplomātisko spiedienu, jo cenšas nepieļaut nekādus Taivānas mēģinājumus darboties kā neatkarīgai valstij. Citviet pasaulē šādu pārstāvniecību nosaukumos tiek izmantots Taivānas galvaspilsētas nosaukums "Taibeja", respektējot Pekinas īstenoto "vienas Ķīnas" politiku, kas neļauj Taivānu uzskatīt par atsevišķu valsti.

Pēc pārstāvniecības atvēršanas Ķīna ieviesa tirdzniecības ierobežojumus Lietuvai, tādēļ Eiropas Savienība vērsās pret Ķīnu Pasaules Tirdzniecības organizācijā.

Politika

“Neaizrijies! Neapvemies!” – šie spožie vārdi, kurus premjere Evika Siliņa Saeimas zālē veltīja deputātam Edvardam Smiltēnam, viņai vilksies pakaļ kā dubļains striķa gabals. Bet varēja notikt arī citādi, ja vien iedomātās debesīs dzīvojošā premjere būtu vismaz nojautusi, ka pēc tādas neglītas izgāšanās vajag atvainoties. Tas būtu pašsaprotami. Aptaujāju, ko par to domā valsts augstās amatpersonas un politologs.

Svarīgākais