Pašvaldība ir tiesīga svešvalodā sniegt informāciju sabiedrībai tikai izņēmuma gadījumos, aģentūrai LETA vēršanos pret Rīgas domes saziņu sociālajos tīklos krievu valodā skaidroja Valsts valodas centra (VVC) Valodas kontroles Rīgas reģiona nodaļas vadītājs Viesturs Razumovskis.
Kā norāda Razumovskis, Valsts valodas likumā noteikts, ka pašvaldību iestāžu sabiedrības informēšanai paredzētā informācija sniedzama tikai valsts valodā. Šie noteikumi neattiecas tikai uz gadījumiem, kas saistīti ar starptautisko tūrismu, starptautiskiem pasākumiem, drošības apsvērumiem, Eiropas Savienības brīvu preču apriti, epidēmijām vai bīstamām infekcijas slimībām, ieslodzījumu vietās ievietoto ārvalstu pilsoņu tiesībām un pienākumiem, kā arī ārkārtas situācijām.
Apskatot Rīgas pašvaldības sociālajos tīklos ievietoto informāciju, VVC konstatēja, ka nozīmīgs ziņu apjoms ir rakstīts svešvalodā. Razumovskis norādīja, ka, runājot par sadzīviskiem jautājumiem, pašvaldībai jākomunicē valsts valodā. "Pretējā gadījumā, visu informāciju sniedzot gan latviešu, gan arī krievu valodā, tiek legalizēta divvalodība," uzsvēra Razumovskis.
VVC pārstāvis norādīja, ka pagaidām centrs nav saņēmis Rīgas domes atbildes vēstuli, līdz ar to pašlaik vēl nav sākta kāda turpmākā rīcība.
Kā ziņots, VVC lūdzis skaidrojumu Rīgas domes darbiniekiem par viņu saziņu krievu valodā sociālajā tīklā "Facebook", liecina Rīgas mēra Nila Ušakova (S) "Facebook" ievietotais ieraksts.
Iesniegumā domei VVC lūdz nodrošināt personu, kuras atbildīgas par informācijas ievietošanu "Facebook" krievu valodā, ierašanos iestādē, lai sniegtu paskaidrojumus, kā arī, iespējams, noformētu administratīvo protokolu. Vienlaikus VVC lūdza pašvaldībai iesniegt centrā rakstisku paskaidrojumu par to, kā notiek informācijas atlase publicēšanai katrā no sociālo tīklu profiliem.
Ušakovs atbildes vēstulē VVC uzsvēris, ka neviens Latvijā spēkā esošs normatīvais akts neregulējot valsts valodas izmantošanu valsts un pašvaldību iestāžu komunikācijā ārvalstu sociālajos tīklos.