Vaivari: ar ārstēšanu nepietiek, ir jādzīvo

Valsts prezidenta kundze Iveta Vējone Starptautiskajā dienā cilvēkiem ar invaliditāti viesojās Nacionālajā rehabilitācijas centrā Vaivari, tikās ar bērniem un viņu vecākiem un aicināja sabiedrību atbalstīt Attīstības fonda ieceri izveidot rotaļlaukumu bērniem ar funkcionāliem traucējumiem © F64

Juris ir puisēns ratiņkrēslā, kurš pirmoreiz savā mūžā nonācis Nacionālajā rehabilitācijas centrā Vaivari. Lai gan viņam ir jau desmit gadu un invaliditāte kopš bērnības, rehabilitāciju viņš saņem pirmo reizi. Iespējams, tāpēc, ka Juris dzīvo otrā Latvijas malā un … bērnunamā.

Vaivaros viņš ir kopā ar asistenti jeb pavadoni un par centrā pavadītajām dienām ir sajūsmā, īpaši peldēšanos baseinā un masāžām, tāpēc ļoti grūti būs atvadīties, jo jau šodien jādodas prom. «Viņš ir mans draugs,» uzliekot roku uz Jura pleca, saka astoņgadīgais Iļja, kurš kopā ar mammu Vaivaros rehabilitējas sesto reizi un kopā ar Juri šodien ēdīs atvadu torti.

Tieši tādiem bērniem kā Iļja un Juris rehabilitācijas centrs Vaivari iecerējis izveidot īpašu rotaļu laukumu. Gada laikā centrā Vaivari rehabilitāciju saņem vairāk nekā tūkstotis bērnu – 2014. gadā tie bija 1318 bērni, šogad līdz 1. novembrim – 1227. Starptautiskajā cilvēku ar invaliditāti dienā centra Vaivari attīstības fonds iepazīstināja ar ideju par jaunu bērnu laukumu pie rehabilitācijas centra.

Īpašs rotaļu laukums

«Ideja dibināt atbalsta fondu radās cilvēkiem, kuri šeit strādā daudzus gadus un ir sapratuši, ka visu nav iespējams atrisināt par valsts finansējuma naudu. Valsts nodrošina ārstēšanu un rehabilitāciju, bet ir daudz jautājumu, kas cilvēkiem ar invaliditāti ir svarīgi – atpūta, integrācija sabiedrībā,» stāsta Ulrika Eistriķe, attīstības fonda vadītāja. Bērnu laukuma izveide ir pirmais projekts, pie kura realizācijas ķēries fonds, jo pašlaik pie Vaivaru rehabilitācijas centra šāda rotaļu laukuma nav, taču gan vecāki, gan centra darbinieki atzinuši – tādam noteikti jābūt. Bērnu laukuma aprises (vizualizācija) jau ir tapusi – tas būs piemērots bērniem ar invaliditāti – gan speciālas šūpoles, gan īpašs segums, gan trenažieri. «Bērni, kuri dienā bijuši dažādās nodarbībās un saņēmuši rehabilitāciju, pēcpusdienā, vakarā varēs rotaļāties, atpūsties šajā laukumā kopā ar vecākiem un citiem bērniem, sadraudzēties, spēlēties,» rotaļu laukuma ideju skaidro U. Eistriķe. Bērna laukuma izveidei nepieciešami 54 000 eiro.

Ne tikai medicīna, tā ir dzīve

Vaivari ir pirmā pietura cilvēkam pēc smagas slimības vai traumas, kas radījusi funkcionēšanas traucējumus. Taču tikai ar ārstēšanos un rehabilitāciju nepietiek, lai cilvēks varētu veiksmīgi iekļauties dzīvē. Diemžēl centrā arvien vairāk nonāk gados jauni cilvēki, visbiežāk vīrieši ar traumām pēc avārijām. «Šī speciāli aprīkotā gulta, ko var vadīt ar elpas pūtienu un kas domāta cilvēkiem, kuri nemaz nevar pakustēties, mums nekad nav tukša. Diemžēl…» atzīst centra Vaivari vadītāja Anda Nulle, ievedot Spinālo pacientu nodaļā. Mums visiem kopīgi jāstrādā, lai nojauktu barjeras, kas traucē dzīvot pilnvērtīgi un interesanti. Invaliditāte nav atsevišķa cilvēka problēma, bet visas sabiedrības rūpe. A. Nulle uzsver, ka mūsdienu realitātē ir iespējams radīt apstākļus un ir tādas modernās tehnoloģijas, kas mazina atšķirīgumu un ļauj sasniegt to pašu, ko var cilvēks bez invaliditātes.

Šādu viedokli pauda arī Valsts prezidenta kundze Iveta Vējone, kura ciemojās Vaivaros un iepazinās ar centra ideju izveidot bērnu laukumu. «Bērni ir dažādi, katram ir savs raksturs, savas spējas, bet visi vēlas rotaļāties, draudzēties. Un šāds rotaļlaukums dos ļoti lielu ieguldījumu arī pašā rehabilitācijas procesā.»

Aizrāpo līdz prezidenta kundzei

Valentīnas mazais dēlēns Mariks ir spilgts piemērs tam, ka bērni ar un bez invaliditātes vēlas spēlēties – prezidenta kundzes uzrunas laikā viņš pakaļ bumbiņai izrāpoja cauri zālei vairākas reizes. «Vēl nesen Mariks nerāpoja, bet tagad jau sper pirmos soļus,» man saka pusotra gada vecā zēna mamma Valentīna. Ģimene ir no Daugavpils un uzskata, ka viņiem ļoti paveicies, nonākot rehabilitācijas centrā Vaivari. «Mums īpaši rindās nebija jāgaida, jo pirmo rehabilitāciju sagaidījām pēc ārsta ieteikuma, jo Mariks bija pēc operācijas, bet otrajai jau uzreiz pēc pirmās pieteicāmies un tagad esam sagaidījuši,» stāsta Valentīna. Savukārt Iļjas mamma Milēna atklāj, ka Iļja rehabilitācijas centrā ir jau sesto reizi, taču viņas ieskatā tas ir par maz. «Bērniem, kuriem ir šādas veselības problēmas, rehabilitāciju vajag biežāk un regulāri, arī ikdienā apmeklējam vingrošanu, lai saglabātu to, kas sasniegts, to daļēji apmaksā valsts, bet daļu – ziedot.lv,» norāda Milēna.



Svarīgākais