Ērikas Skrinas īpašās rotas

© f64

Alūksnes meitenes Ērikas Skrinas darinātās rotas nonākušas daudzu Latvijas sabiedrībā zināmu cilvēku īpašumā – tās varēja iegādāties pret ziedojumiem. Ārste Anda Jansone izstādes apmeklētāju saziedotos 2000 eiro dēvē par fantastisku summu, jo līdzekļu tagad ir pietiekami, lai varētu apmaksāt rehabilitācijas kursu. Kaut arī izstādes sākotnējais mērķis nebija līdzekļu vākšana, rezultātā Ērika un viņas brālis Dainis rehabilitācijai naudu nopelnīja saviem spēkiem.

Kāpēc meitenes gatavotās rotas ir īpašas? Ērika ģenētiskas slimības dēļ var pakustināt tikai pirkstu galus un rotas darina, piepalīdzot brālim. Viņas sapnis bija kļūt par modes dizaineri, un Bērnu paliatīvās aprūpes biedrības valdes priekšsēdētāja, ārste Anda Jansone stāsta, ka 16 gadu vecā Ērika ir allaž gatava sarunāties par modi. Viņas gaumi un krāsu izjūtu uzteica arī mākslas galerijas Putti īpašniece Agita Putāne, ar kuras atbalstu notika meitenes darbu izstāde.

Izrādās, ka Ērika iemācījās darināt rotas pašmācības ceļā. Skolotāja vien ierādījusi pašu nepieciešamāko – sākumam. Mamma Maiga noteic, ka turpmāk bērni visu iemācījušies un dara paši, bez viņas palīdzības. Nu jau pērļotājos iesaistījies arī Dainis. Māsa un brālis skatījušies žurnālus, pētījuši informāciju internetā un kopā veido kaklarotas, rokassprādzes, krelles. Uz izstādes atklāšanu Ērika nevarēja atbraukt, bet mamma atzinās, ka meitas pirmajā izstādē jūtas satraukta un gandarīta.

A. Jansone saka – valsts apmaksā vienu rehabilitācijas kursu, bet ar to vien nepietiek. Lai Ērikai saglabātu pašreizējo kustību spēju, rehabilitācija vajadzīga biežāk. Bet Skrinu ģimenē pelnītājs ir tikai tētis, jo mamma visu laiku ir kopā ar bērniem. Ārste sarunā ar Neatkarīgo uzsvēra, ka sabiedrība pat nenojauš, cik daudziem bērniem Latvijā ir vajadzīga un tiek nodrošināta aprūpe mājās. Un ir tikai daži, kuri tāpat kā Ērika var kaut ko paveikt saviem spēkiem – darināt rotas, veidot no māla, dziedāt, zīmēt. Tāpēc šī bija trešā Bērnu paliatīvās aprūpes biedrības rīkotā izstāde. Tikai trešā.

Ārste norāda, ka izstādes sākotnējais mērķis nebija vākt ziedojumus bērniem, jau pāris gadus domājuši, kā sagādāt svētkus Ērikai un Dainim – ka viņu darbus atzīst, ievēro. Ideja pārdot rotas radusies vēlāk, jo Ērika labprāt savus rokdarbus palaiž tautās. A. Jansone ir ilgstoši vērojusi, kā māsa un brālis darina rotas. Viņa uzskata, ka caur rokdarbiem Ērika un Dainis izsaka savas sajūtas un grib radīt prieku citiem. Tāpēc gribējies sagādāt prieku arī viņiem – ar izstādi Rīgas galerijā. Ārste raksturoja Ēriku kā sabiedrisku meiteni, kurai patīk lasīt un kura seko modes tendencēm, bet Daini – kā ļoti nopietnu, atbildīgu un rūpīgu. «Aprūpē māsu ik mirkli, uzsedzot segu, padodot tējas tasīti. Paldies vecākiem, kuri savos bērnos ielikuši tik daudz laba,» viņa teica.

Biedrības patronese, Valsts prezidenta kundze Dace Seisuma bija sarūpējusi pērlītes, lai abi bērni varētu turpināt savu aizraušanos. Lai rotas uzmirdzētu visā krāšņumā, izstādi iekārtoja māksliniece Elita Patmalniece. Viņa nosmēja, ka pašai izstāde vēl nav bijusi, tad nu to iekārtojusi Ērikai.

Latvijā

Ja standarta dienā traumpunkta apmeklētāju skaits ir aptuveni 60 līdz 70, tad ziemas periodos, it sevišķi slidenajā laikā, tas var sasniegt 100 un pat vairāk pacientu, norāda Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas (TOS) galvenais ārsts Andris Džeriņš.

Svarīgākais