Satversmes Tiesas priekšsēdētājs: ar Satversmes grozījumiem jābūt piesardzīgiem

© f64

Pēc tam kad Gunārs Kusiņš un Uldis Ķinis nespēja savākt pietiekamu balsu skaitu ievēlēšanai par Satversmes tiesas (ST) priekšsēdētāju, šis amats visai negaidīti klēpī iekrita Aldim Laviņam, kurš ilgus gadus bijis Augstākās tiesas Civillietu departamenta tiesnesis un par ST tiesnesi kļuva tikai nepilnas divas nedēļas iepriekš. Neatkarīgās intervija ar A. Laviņu.

– Ievēlēšana ST priekšsēdētāja amatā jums bija pārsteigums, vai bija kādas runas, ka jūs varētu būt kompromisa kandidāts?

Aldis Laviņš: – Nē. Kad mani virzīja apstiprināšanai Saeimā par ST tiesnesi, uz žurnālistu jautājumu, vai plānoju piedalīties ST priekšsēdētāja vēlēšanās, bez jebkādām pārdomām atbildēju, ka neplānoju. Biju pārliecināts, ka viens no kandidātiem tiks ievēlēts, un neapsvēru domu kandidēt. Gan U. Ķinis, gan G. Kusiņš abās vēlēšanu kārtās saņēma trīs balsis. Tika apsvērta iespēja priekšsēdētāja ievēlēšanu atlikt, bet darba apjoms neļāva darīt. Tobrīd tiesu vadīja priekšsēdētāja vietnieks U. Ķinis, kurš norādīja, ka, paliekot vienam tiesas vadībā, varētu rasties zināmas problēmas. Tāpēc nolēmām priekšsēdētāju ievēlēt noteiktajā tiesas sēdē. Kolēģi raudzījās manā virzienā, un es, neskatoties uz īso brīdi, piekritu. Darbs nav viegls. Dzīves ritms ir ļoti mainījies un ietekmējis manus iepriekšējos plānus.

– Nespēja vienoties par kandidātu ar ilgāku pieredzi ST neliek bažīties par sašķeltību? Esat sapratis, kāpēc nedz Kusiņš, nedz Ķinis nespēja gūt atbalstu? Vai tieši otrādi – abi ir vienlīdz labi kandidāti, ka nevarēja izšķirties, kuru atbalstīt?

– Varbūt vērotājam no malas varētu šķist, ka tā ir kaut kāda sašķeltības pazīme. Bet, redzot, kā visi kolēģi strādā, varu apgalvot, ka atmosfēra kolektīvā, tostarp tiesnešu korpusā, ir laba un nav nekādu personisko ambīciju, kas traucētu tiesas darbu. Acīmredzot tiesneši ir nobriedušas personības un netur sliktu prātu uz tiem, kas domāja, ka cits tiesnesis ir piemērotāks kandidāts ST vadīšanai.

– Iepriekš izskanēja versijas, ka Kusiņa kungam varētu būt grūtības spriest par likumiem, kuru tapšanu Saeimā pats koriģējis, būdams ilgstošs Saeimas Juridiskā biroja vadītājs. Redzat tur kādas problēmas?

– Nedomāju, ka tas varētu radīt problēmas. Manuprāt, tas, ka Kusiņa kungam ir liela darba pieredze Saeimā, sniedzot atzinumus par likumprojektiem, ST ir tikai ieguvums, nevis trūkums. Jurists, kurš ir apstiprināts par tiesnesi ST, pirms uzsāk darbu, dod zvērestu. Normatīvie akti nodrošina tiesnešu neatkarību. Neesmu sajutis, ka Kusiņa kungs mēģinātu kādu pozīciju tendenciozi aizstāvēt.

– Bet varbūt kādi iesniedzēji vai atbildētāji var noraidīt viņu kā tiesnesi lietās, kas skar likumprojektus, kuru tapšanai viņš stāvējis klāt Saeimā, un tādu bijis daudz.

– No tā mēs, protams, neesam pasargāti. Arī man varētu rasties līdzīga situācija. Kā Civillietu departamenta tiesnesis esmu piedalījies viena pieteikuma sagatavošanā ST, kurā apstrīdēti Ministru kabineta noteikumi, kas nosaka zaudējumu un nemantiskā kaitējuma atlīdzināšanas kārtību personām, kuras cietušas ceļu satiksmes negadījumos. Kad notiks lietas izskatīšana, informēšu kolēģus, ka mans vārds ir to tiesnešu vidū, kas šo pieteikumu ir sastādījuši. Bet tam, ka kādreiz esam risinājuši dažādus tiesību jautājumus, nevajadzētu būt iemeslam, lai brīdī, kad ir iesniegta konstitucionāla sūdzība un ST jārisina lieta par līdzīgu problemātiku, tiesnesis pateiktu: esmu jau izteicis savas domas iepriekšējā darbā vai kādā no konferencēm un nevarēšu piedalīties lietas izskatīšanā! Tad mēs saskartos ar, manuprāt, nepamatotiem šķēršļiem ST darbībai.

– Bet, jūsuprāt, šīs konkrētās lietas izskatīšanā par atlīdzībām negadījumos cietušajiem jums ST būtu jāpiedalās?

– Šobrīd es teiku, ka man nevajadzētu piedalīties.

– Apmēram mēnesi pēc ievēlēšanas atzināt, ka tikpat kā neesošā pieredze darbā ST ir zināms trūkums priekšsēdētāja amatā. Kas tieši jums sagādā grūtības, un vai jau esat atradis formulu, kā ar tām tikt galā?

– Kā to trūkumu interpretē. Es neteiktu, ka pieredzes trūkums ir šķērslis pilnvērtīgai ST amata pienākumu pildīšanai. Ja es uzskatītu, ka neesmu piemērots šim amatam, tad tam nemaz nepiekristu. Bet saprotu, ka konstitucionālajās tiesībās man ir jāpadziļina savas zināšanas, lai rastos pārliecība, ka pārzinu to vai citu jautājumu līdz detaļām. Līdz šim ikdienas darbā man nav nācies saskarties ar atsevišķu Satversmes nodaļu normu piemērošanu, tāpēc, iespējams, ir jautājumi, kas būtu detalizētāk jāpārbauda un jāizanalizē pirms secinājumu izdarīšanas.

Nopietnu konstitucionālo jautājumu risināšanai ir darbojusies speciāla konstitucionālo tiesību komisija, lai pētītu, kā ir uzlabojams dažādu varas atzaru, institūciju un amatpersonu darbs. Notiek padziļinātas diskusijas, forumi, kuros iespējams labāk visu ieraudzīt sistēmā un veikt detalizētu izpēti. Līdz šim konstitucionālajās tiesībās neesmu specializējies tādā apjomā, lai uzreiz pirmajos darba mēnešos varētu dot pienesumu ar gataviem secinājumiem. Vajadzības gadījumā aktuālo jautājumu es izpētītu un nāktu klajā ar saviem secinājumiem. Man patīk runāt par lietām, kad es tās pārzinu padziļināti un sistēmiski. Vienlaikus vēlos norādīt, ka ST tiek risināti dažādu tiesību nozaru jautājumi, tāpēc pašreizējais tiesas sastāvs, kurā darbojas tiesneši ar dažādām specializācijām, ir ļoti piemērots iespējami labākā rezultāta sasniegšanai.

– Ik pa laikam pavīd argumenti, kāpēc vajadzētu grozīt, modernizēt vai kādām valsts pārvaldes problēmām, sabiedrības pārmaiņām pielāgot Satversmi, te grib stiprināt izpildvaru, te Saeimu, te Valsts prezidenta institūciju un prezidentu likt vēlēt tautai, kā minējāt, darbojas konstitucionālo tiesību komisija. Jūsuprāt, ir jāturpina Satversmes modernizēšanas vai grozīšanas meklējumi vai nav?

– Satversme kā valsts pamatlikums ir pārdomāts, tajā iestrādāti mehānismi, kas balansē varas un neļauj vienai uzkundzēties pār otru – no šāda viedokļa ar grozījumiem jābūt piesardzīgiem. Tajā pašā laikā jāapzinās, ka Satversme ir spēkā no 1922. gada, un mums ir jāiet līdzi pārmaiņām sabiedrībā. Tāpēc diskusijas par Satversmes pilnveidošanu ir vajadzīgas, un, jo plašākā lokā, jo labāk. Diskusijas notiek gan par tautas vēlētu prezidentu, gan Ministru kabineta darba pilnveidošanas iespējām. Ja tiek rasts pamatojums grozījumu nepieciešamībai, ja tie vērsti uz pozitīva rezultāta sasniegšanu un vienlaikus neizjauc valsts varas atzaru līdzsvaru, tad pilnveidošana, izdarot grozījumus, būtu atbalstāma.

– Pēdējos gados Satversmē mainītas tautas tiesības atlaist Saeimu, ko arī kā prezidents izmantoja Valdis Zatlers. Novērtējot pēc pāris gadiem rezultātu, vai varat teikt, ka šis bija vērtīgs grozījums, vai tieši otrādi, kaitējis politiskajai sistēmai?

– Man grūti komentēt prezidenta, kurš pēc tam iesaistījās politikā, rīcību. Paša instrumenta pastāvēšanā nesaskatu būtisku problēmu. Ja parlaments savā ikdienas darbā godprātīgi pilda savus pienākumus, nevajadzētu būt iemeslam raudzīties šīs normas piemērošanas virzienā. Vai konkrētā norma disciplinē parlamentu? Es neteiktu, ka parlaments strādā bezatbildīgi, bet kopumā Satversmē paredzētais regulējums par Saeimas atlaišanu ir viens no elementiem, kas vērsts uz konstitucionālo valsts varas orgānu savstarpējo kontroli un balansa nodrošināšanu. Ja viena no varām kādas citas varas ieskatā rīkojas neatbilstoši, tad ir iespējams to ietekmēt.

– Saeimas deputāti pagājušonedēļ nobalsoja par Satversmes preambulas projektu, kurā norādīts, ka Latvija izveidota latviešu nācijas pastāvēšanas garantēšanai un ikviena cilvēka brīvības nodrošināšanai. Ko Latvijas iedzīvotājiem nozīmē, maina, garantē šis teksts? Vai arī tas ir tikai deklaratīvs?

– Tas ir jautājums par preambulas saturu, ko komentēt man vajadzētu atturēties, jo iespējams, ka ST darba kārtībā varētu nonākt pieteikums par to.

– Visdrīzāk varētu būt vēršanās ST par to, vai ir vajadzīga tautas nobalsošana par šo preambulu, kā to uzskata opozīcija.

– Procedūra, kādā preambulai vajadzētu tikt pieņemtai, ir atkarīga no tās satura. Ja preambula kaut kādā mērā skar tos pantus, kuru grozīšanai Satversmē prasīta tautas nobalsošana, tad ir nepieciešams referendums. Runa ir par Satversmes 1., 2., 3., 4., 6. un 77. pantu. Ja šajās normās tiek izdarīti grozījumi, lai tie iegūtu likuma spēku, ir apstiprināmi tautas nobalsošanā. Vienlaikus Satversmē ir arī norma, kas paredz, kādus jautājumus nevar nodot tautas nobalsošanai. Satversmes ievads nav tas, par ko nevar tikt rīkots referendums. Vai tas jārīko obligāti? Tas atkarīgs no satura. Piemēram, 8. nodaļu, kas nosaka cilvēku pamattiesības, pieņēma parlaments. Šobrīd publiski izteiktie viedokļi ir diametrāli pretēji. Ņemot vērā diskusiju karstumu, ļoti iespējams, ka gala lēmumu nāksies pieņemt ST.

– Pēc referenduma par otrās valsts valodas statusu krievu valodai tika rosināts Satversmē noteikt, ka latviešu valoda ir vienīgā valsts valoda, par ko bija diskusijas, arī vētījot preambulu. Satversmes 4. pantā noteikts, ka valsts valoda Latvijā ir latviešu valoda. Vai šis vārds «vienīgā» kaut ko būtisku mainītu? Vai valsts valodas statuss Satversmē jau ir pietiekami nostiprināts?

– Šis ir jautājums par juridisko tehniku, kas prasa, lai panta teksts būtu bez liekiem vārdiem. Ja ir teikts, ka valsts valoda ir latviešu valoda, tad ir skaidrs, ka šajā normā ir runa par vienu valodu. Papildinājums «vienīgā», man šķiet, būtu uzskatāms par emocionālu teksta fonu. Droši vien juridiskās tehnikas pārzinātāji teiktu, ka tas nav labs juridiskās tehnikas piemērs.

– Minējāt, ka ST priekšsēdētājs bija jāievēlē nekavējoties, jo darba apjoms neļauj to atlikt. Cilvēki ir ļoti aktīvi, iesniedzot prasības, ir lietu sastrēgums, valsts pārvalde slikta vai ST kapacitāte par mazu?

– Pieteikumu ir pietiekami daudz, tāpēc darba režīms ir visnotaļ saspringts. Papildu aspekts ir tas, ka strādājam nepilnā sastāvā. Priekšsēdētāja papildus tiesneša amatam veicamais organizatoriskais un administratīvais darbs aizņem ap 70% laika, tāpēc tagad labi saprotu kolēģa U. Ķiņa ST priekšsēdētāja vēlēšanu laikā teikto, ka vadīt tiesu vienam vairākus mēnešus būtu sarežģīti.

– Tiesneses Vinetas Muižnieces krimināllietas dēļ?

– Jā, tiesa strādā nepilnā sastāvā šā jautājuma dēļ. Domāju arī, ka priekšsēdētāja vēlēšanās būtu apstiprināts viens no sākotnēji izvirzītajiem kandidātiem, ja mēs būtu septiņi tiesneši.

– Arī ST skar Saeimas konceptuāli pieņemtais likumprojekts par amatpersonu ātrāku krimināllietu iztiesāšanu minētās V. Muižnieces lietas dēļ, kas ierosināta par dienesta viltojumu, kad viņa bija Saeimas Juridiskās komisijas vadītāja. Kā vērtējat šo likumprojektu?

– Savulaik, rakstot par to, kā efektivizēt darbu kasācijas instancē civillietās, secināju, ka arī civillietās ir lietu kategorijas, kuras likumdevējs mēģina izcelt kā prioritāras. Tādējādi sistēma tiek sadrumstalota, nav vienādas attieksmes pret visām lietām. Tomēr jārēķinās, ka ikvienam cilvēkam viņa lieta ir svarīga. Tāpēc īsti neatbalstu atsevišķu lietu kategoriju izcelšanu. Jā, ir jāpilda saistības, kas izriet no starptautiskajiem dokumentiem, ātrāk jārisina lietas, kas, piemēram, attiecas uz bērnu tiesībām. Atsevišķas lietas var tikt izceltas no pārējām, bet nevajadzētu veidot sistēmu, kad parādās arvien jaunas «izceļamās» kategorijas. Tad pārējiem cilvēkiem var rasties iespaids, ka viņu lietas no valsts viedokļa nav tik nozīmīgas. Šādam regulējumam ir jābūt ar izņēmuma raksturu. Drīzāk visa tiesu sistēma jāveido iespējami efektīvāka, lai nerastos nepieciešamība izcelt arvien jaunas kategorijas.

– Kā vienu no prioritātēm, stājoties amatā, minējāt atvērtību sabiedrībai. Kā tā izpaustos? Līdz šim ar to bija problēmas?

– Nedomāju, ka līdz šim bija problēmas, tieši otrādi – Kūtra kungs bija labs paraugs, cik atvērta var būt valsts amatpersona sabiedrībai, medijiem. Mana doma bija pateikt, ka Satversmes tiesa arī turpmāk būs atvērta sabiedrībai.

– Vai arī tiesa kā institūcija, ne tikai jūs pats, var kļūt atvērtāka, sabiedrībai vairāk skaidrot tās tiesības, iespējas apstrīdēt lēmumus?

– Jā. Man, piemēram, patīk Augstākās tiesas tradīcija laiku pa laikam aicināt dažādu skolu skolēnus ekskursijā uz Augstāko tiesu un uz lekcijām. ST arī varētu domāt par ko līdzīgu.

– Spriežot pēc pašreiz ienākošām un izskatīšanā esošām lietām – kā jūs vērtētu mūsu demokrātijas, sociālās nodrošinātības, valsts pārvaldes līmeni, par ko lielā mērā liecina ST apstrīdētās normas? Cilvēkus vairāk uztrauc lēmumi, kas attiecas uz viņu labklājību vai demokrātijas ierobežojumiem?

– 2009., 2010. gadā bija liels lēciens iesniegto pieteikumu un izskatīto lietu ziņā.

– Krīzes laiks.

– Šis laiks raksturīgs ar iedzīvotāju aktīvu vēlmi aizstāvēt savas sociālās tiesības. No šobrīd ST izskatīšanā, sagatavošanā esošajām lietām grūti izcelt kādu vienu aktuālu jautājumu. Šobrīd vairākos sējumos veidojas lieta par subsidētās elektroenerģijas nodokli, kas tiek piemērots elektroenerģijas ražotājiem. Jautājums saistīts ar komersantu paļaušanos, ka noteiktu laiku tie darbosies pēc noteikumiem, ar kādiem sāka komercdarbību. Pieteikumos izteikti pārmetumi, ka, ieviešot nodokli, aizskartas īpašuma tiesības, tiesiskā paļāvība un nodoklis neļauj gūt ienākumus tādā apmērā, kādā personas bija rēķinājušās. Pieteikumi nāk arvien no jauniem komersantiem.

Pārējās lietas ir par dažādām tēmām.

– ST savā ziņā ir likumdevēja varas brāķu labotājs. Vai jūtat arī kādu profilaktisku ietekmi, vai tiek veikta tikai obligātā minimālā programma – novērstas ST spriedumā minētās neatbilstības Satversmei?

– Kā Civillietu departamenta tiesnesis diezgan bieži esmu piedalījies Saeimas Juridiskās komisijas sēdēs. Parlamentārieši vēlas izvairīties no potenciālām negatīvām juridiskām vai cita veida sekām un aicina uz komisijām nozaru speciālistus vērtējuma sniegšanai. Nekļūdās tikai tas, kas neko nedara. ST kā konstitucionālās kontroles institūcijas esamība nebūt neliecina par nekvalitatīvu vai nerūpīgu parlamenta darbu. Tā ir normāla tiesiskas valsts sistēma, kurā paredzēts likumdevēja kļūdu labošanas mehānisms. Tomēr ST esamība pati par sevi ir arī ar preventīvu raksturu. Parlamentārieši zina, ka persona, kuras intereses, iespējams, potenciālā norma skars, varēs vērsties ST.

– Iepriekšējais ST priekšsēdētājs G. Kūtris startē politikā, arī viņa priekštecis Aivars Endziņš tai pietuvojās, un Saskaņas centrs viņu izvirzīja par savu prezidenta amata kandidātu. Neizslēdzat iespēju turpināt viņu ceļu, vai jau tagad droši varat teikt, ka politika pēc amata termiņa beigām ST jūs neinteresētu?

– Vēl nesen žurnālistiem teicu skaidru nē pretendēšanai uz ST priekšsēdētāja amatu. Tomēr izveidojās situācija, kad bija nepieciešams elastīgi rīkoties, un izrādījās, ka mani darbi neatbilda pirms pusotra mēneša paustajiem vārdiem. Dzīve māca nebūt kategoriskam, bet šobrīd neredzu sevi politikā. Mana doma ir pēc pilnvaru beigām ST atgriezties Civillietu departamentā un turpināt darbu tur, izmantojot jauniegūto pieredzi ST.

Latvijā

Dāvanas Ziemassvētkos saņem pārliecinoši lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju – 81 %, liecina “Eco Baltia vide” un “Latvijas Zaļā punkta” aptauja*. Kaut arī 86 % kā galveno kritēriju dāvanu izvēlē min dāvanas piemērotību tās saņēmējam, gandrīz puse – 45 % – no visiem dāvanu saņēmējiem, viņuprāt, saņem nelietderīgas un sev nepiemērotas dāvanas, kuras tiek atdotas ģimenes locekļiem vai draugiem, pārdāvinātas tālāk vai noliktas plauktā, kur tās krāj putekļus. Lai nevajadzīgajām dāvanām dotu otro iespēju, arī šogad “Eco Baltia vide” trīs Latvijas pilsētās uzstādīs dāvanu maiņas skapjus, kas darbosies no 18. decembra līdz 13. janvārim.

Svarīgākais