Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija šodien vienojās aicināt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM) padziļināti no vārda un pulcēšanās brīvības aspekta vērtēt Rīgas Pašvaldības policijas rīcību, izraidot no Rīgas domes sēžu zāles apmeklētāju, kura turējusi rokās plakātu, aģentūru LETA informēja Saeimas Preses dienestā.
Komisijas deputāti aicināja arī Rīgas Pašvaldības policiju pārskatīt kārtību, kādā personas var iekļūt Rīgas domes telpās un apmeklēt domes sēdes.
Komisijas priekšsēdētaja Ināra Mūrniece (VL-TB/LNNK) uzsvēra, ka tādas fundamentālas vērtības kā tiesības uz vārda brīvību un pulcēšanās brīvību jāsargā arī Pašvaldības policijai neatkarīgi no politiskās situācijas. Rīgas pašvaldībai jāstrādā visu rīdzinieku interesēs un jāievēro visā Latvijas teritorijā spēkā esošie likumi, Rīgā tie nedrīkst darboties pēc citiem principiem, komisijas sēdē, skatot jautājumu par vārda un pulcēšanās brīvību atklātā Rīgas domes sēdē, sacīja Mūrniece.
Komisijas deputāti lēma vēlreiz atgriezties pie šī jautājuma, kad janvārī būs zināmi Rīgas Pašvaldības policijas veiktās dienesta izmeklēšanas rezultāti saistībā ar šo gadījumu.
Komisijas deputāte Daina Kazāka (RP) pauda bažas, vai Rīgas Pašvaldības policija ievēro vienlīdzīgas attieksmes un samērīguma principus attiecībā pret visām protestējošām personām un vai Rīgas dome rīkojas kā atsevišķu domes deputātu vai visu Rīgas iedzīvotāju interešu aizstāvis.
Eiropas Cilvēktiesību tiesa atzinusi, ka vārda brīvība attiecināma ne tikai uz informāciju vai idejām, kas tiek uztvertas labvēlīgi vai neitrāli, bet arī uz tām, kas apvaino, šokē, uztrauc valsti vai kādu sabiedrības daļu - tādas prasības izvirza plurālisms, tolerance un iecietība, bez kā nav iedomājama demokrātiska valsts, deputātus informēja VARAM Pašvaldību departamenta direktore Liene Kristapsone.
Kā ziņots, Rīgas Pašvaldības policijas darbinieki 3.decembrī no domes sēžu zāles balkona ar fizisku spēku iznesa klausītāju Ievu Branti, kura klusējot turēja rokā plakātu ar baltu kaķi un Rīgas mēra Nila Ušakova (SC) seju, kā arī uzrakstu "Esmu balts un pūkains", novēroja aģentūra LETA. Domes sēžu balkonā klusējot sēdēja kopumā aptuveni desmit iedzīvotāji, no kuriem daži turēja nelielas zīmītes ar vēstījumu "Ušakov, atkāpies!".
Aptuveni 15 minūtes pēc sēdes sākuma balkonā ieradās policisti, kuri ar varu iznesa no sēžu zāles Ievu Branti, kura turēja rokā plakātu ar uzrakstu "Balts un pūkains". Izdzirdot diskusijas un plakāta skaļo čaukstēšanu sēžu zālē, deputāti nekavējoties pieprasīja domes sēdes pārtraukumu.
Policisti nepaskaidroja, kādus tieši noteikumus protestētāji pārkāpj, taču norādīja, ka protestētāji traucē domes sēdi. Kad notiekošā apstākļu noskaidrošanā iesaistījās žurnālisti un domes opozīcijas deputāti, policisti tomēr atkāpās no savām prasībām.
Kā aģentūrai LETA skaidroja Rīgas Pašvaldības policijas pārstāve Inese Krieviņa, Rīgas domes telpās sēdes laikā atradās desmit personas ar plakātiem. Personai ar lielizmēra plakātu policijas darbinieki aizrādīja par nesankcionētu piketēšanu un Rīgas domes ēkas apmeklēšanas noteikumu pārkāpšanu, domes ēkā iekļūstot caur dienesta ieeju.
Uz policijas aizrādījumu pārtraukt pretlikumīgās darbības persona nereaģēja, tāpēc policisti mēģinājuši sievieti izvest no telpas. Pret personu uzsākta administratīvā lietvedība par likuma "Par sapulcēm, gājieniem, piketiem pārkāpumiem" pārkāpšanu.
Brante savukārt uzskata, ka policija pret viņu nepamatoti pielietojusi fizisku spēku.