Neizslēdz iespēju, ka signalizācija lielveikalā "Maxima" reaģējusi uz būvkonstrukcijas svārstībām

Valsts darba inspekcija (VDI) izmeklēšanas gaitā neizslēdz iespēju, ka signalizācija lielveikalā "Maxima" pirms tā sagrūšanas reaģējusi uz būvkonstrukcijas svārstībām, Latvijas Televīzijas (LTV) diskusijā par traģēdiju Zolitūdē norādīja VDI direktors Renārs Lūsis.

Pastāv versija, ka tā bijusi cita veida signalizācija nekā apgalvo "Maxima Latvija" pārstāvji, kas uzsver, ka tā bijusi ugunsdrošības signalizācija, kas reaģē uz uguni, dūmiem, putekļiem vai paaugstinātu temperatūru, teica Lūsis. Signalizācijas reaģēšana uz svārstībām esot tehniski iespējama, LTV skaidroja Lūsis, piebilstot, ka veikals esot aprīkots ar vienu no jaunākajām signalizācijām.

Ja tā bijusi tikai un vienīgi ugunsdrošības signalizācija, rodas jautājums, kāpēc tā iepriekš tik ilgstoši jau darbojusies, vaicāja Lūsis.

Kā vēstīts, VDI rīcībā ir liecības, kas tiks pārbaudītas, ka signalizācija veikalā pirms traģēdijas darbojusies ik pa laikam - vismaz reizi mēnesī vai pat vēl biežāk. "Ja "Maximas" pārstāvji 100% apgalvo, ka tā ir tikai ugunsdrošības signalizācija, mums gribas viņiem ticēt, jo viņi labāk zina, kas ir uzstādīts viņu veikalā, bet, protams, ka to visu noteiks ekspertīze," sacīja VDI vadītājs.

"Maxima Latvija" zīmola un komunikācijas departamenta direktore Viktorija Gulbe diskusijā uzsvēra, ka signalizācija ir tikai un vienīgi ugunsdrošības signalizācija, kas konstatē uguni, putekļus vai paaugstinātu temperatūru, piebilstot, ka "pēc specifikācijas nevar konstatēt kaut ko citu". "Tikai tāda informācija mums tagad ir pieejama, ka kaut kas ar to signalizāciju nebija [kārtībā]," teica Gulbe.

"Maxima" signalizācijas uzstādītāja un apkalpotāja SIA "Vesmann" īpašnieks un vadītājs Māris Vesmanis biznesa portālam "Nozare.lv" gan iepriekš skaidroja ko citu - signalizācijas sistēma uztver ne tikai dūmus, putekļus vai uguni, bet arī, piemēram, izmaiņas ūdens sūkņu stacijā. Kaut arī sabrukušā "Maxima" veikalā uzstādītā signalizācijas sistēma nav paredzēta ēkas sabrukšanas draudu uztveršanai, Vesmanis neizslēdza iespēju, ka signalizācijas sensori netiešā veidā varētu būt uztvēruši arī ēkai draudošo sabrukšanu. "Būtībā signalizācijai nav tādu sensoru, kas uztvertu draudus vai nobīdes ēkas konstrukcijā. Tomēr nevaram izslēgt iespēju, ka sensori uztvēruši kādas izmaiņas, kas varētu būt radušās izmaiņu dēļ ēkas konstrukcijā."

SIA "Vesmann" īpašnieks iepriekš arī noliedza versiju, ko diskusijā izteica "Maxima" pārstāve, ka ar signalizāciju kaut kas nebija kārtībā. Drošības sistēma tika regulāri pārbaudīta, tā bija darba kārtībā, darbojās un nostrādāja adekvāti, teica Vesmanis.

Kā vēstīts, aviokompānijā "airBaltic" strādājošais britu pilots Pols Tribls, kas traģiskā negadījuma brīdī ceturtdienas vakarā atradies veikalā, britu raidsabiedrībai BBC sacījis, ka pēc sprādzienam līdzīgā trokšņa no jumta aumaļām gāzies ūdens.

"Es nespēju aptvert to daudzumu ūdens, kas gāzās. Jau kādas trīs dienas nemitīgi līst, un, spriežot pēc ūdens daudzuma, kas gāzās no jumta, manuprāt, tam nebija, kur notecēt, un tas noveda pie tā, ka iebruka jumts," BBC norādīja Tribls.

LTV diskusijā bijušais Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekšnieks Ainars Pencis izteica neizpratni, kā ēka varējusi tā sabrukt. "Es vēl saprastu, ja sniegs būtu. Var jau būt, ka lietū tā zeme samirka un tad bija tāds pats efekts," minēja Pencis, piebilstot, ka izmeklētājiem būs jānoskaidro, kāpēc nelaime notikusi.

Būvfirmas "Re&Re" pārstāve Mārīte Straume diskusijā skaidroja, ka ēkā gar griestiem bija izvietoti visi ūdensvadi, kas varētu būt pārplīsuši nogruvumā. "Tas ir vienīgais minējums, kas varētu būt," teica Straume.

Jau vēstīts, ka Zolitūdes traģēdijā bojāgājušo skaits pieaudzis līdz 52, bet divi bojāgājušie aizvien nav atpazīti. Starp bojāgājušiem ir trīs ugunsdzēsēji.

Piektdienas vakarā no sabrukušā lielveikala "Maxima" slimnīcā ar acs traumu tika nogādāts kāds Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieks, līdz ar to kopumā kopš traģēdijas brīža hospitalizēti 11 ugunsdzēsēji. Vēl divi guva vieglas traumas un pēc tam darbu turpināja.

Kopumā no traģēdijas vietas līdz sestdienas rītam hospitalizētas 29 personas, vēl vairākiem cilvēkiem medicīniskā palīdzība sniegta uz vietas.

Lielveikals "Maxima" Rīgā, Zolitūdes mikrorajonā, daļēji sabruka ceturtdienas vakarā.

Latvijā

„Vai tiešām kāds nopietni domā, ka šie ļaudis būs potenciālie nodokļu maksātāji? Viņi atbrauc pie mums no Zviedrijas un Vācijas, lai nevis strādātu tur par 4000, bet gan te par 600 vai 800 eiro un kārtīgi maksātu nodokļus? Kāds tiešām tam tic? Nu, izbeidziet, lūdzu!” TV24 raidījumā „Preses klubs” skarbu viedokli pauda rokmūziķis, Latvijas Rokmūzikas asociācijas prezidents Jānis Bukums.