Nedēļas nogalē uz Ameriku dodas grupa „Triānas parks”, kurai priekšā divas nedēļas maršrutā Rīga – Ņujorka – Teksasa – Ņujorka – Toronto – Rīga. Ne jau atpūsties brauc „triāņi”: viņi pārstāvēs Latviju pasaulē vērienīgākajā mūzikas konferencē!
Kā ruletē
Pirms grupas došanās uz okeāna otru krastu „NRA”apskatnieks uz interviju aicināja „Triānas parka”atraktīvo vokālisti Agnesi Rakovsku, kura nozīmīgā brauciena gaidās bija tādas milzu enerģijas pārņemta, ka knapi turama loģiskas sarunas grožos. To var saprast: „Triānas parks” piedalīsies mūzikas konferencē „South By Southwest” („SXSW”) Teksasā, kas ir vērienīgākais šāda veida notikums pasaulē, bet nedēļu vēlāk uzstāsies arī mūzikas nedēļā Toronto – „Canadian Music Week”.
Ja par „SXSW”, tad atliek pieminēt, ka uz to piesakās tūkstošiem grupu no visas plašās pasaules, pie uzstāšanās tiek kādas 1200 – 1500, kuras piecu dienu laikā rāda savu meistarību ietekmīgākajiem mūzikas industrijas pārstāvjiem - ik gadu šai konferencei reģistrējas ap 8500 industrijas un mediju pārstāvju. Ielūgumu piedalīties konferencē saņem rūpīgi atlasītas grupas, kas pēc internacionālas žūrijas domām ir pietiekami labas, lai tiktu iekļautas koncertu programmā. Starp citu, arī „Triānas parks” pērn „atšūts”. „Sabēdājos, bet nekas – mēģinājām vēlreiz!” tā Agnese. „Mēs tikai vakar (pirmdien) uzzinājām, ka mums ir piešķirtas divas vietas! Tātad tas nebūs tā, ka aizbrauksim, nospēlēsim tikai vienu koncertu un viss – neviens neatnāca, tad braucam mājās! Jo iespējamība, ka tieši uz tavu koncertu atnāks īstie cilvēki, nav liela – kā ruletē.” Paredzams, ka „Triānas parks” spēlēs 14. un 16. martā. Pēdējās dienās grupa piestrādāja pie koncerta setlistes, jo šādās konferencēs nevar kā parastos koncertos – publiku „uzsildīt”, tad ļaut tai atslābt un visu noslēgt ar lielākajiem hitiem. Iespējams, kāds ietekmīgs darbonis zālē ieklīst tikai uz vienu konkrēto dziesmu, tātad bliezienam ir jābūt visu laiku.
Platforma karjerai
Laikam būtu īsti laikā nedaudz pastāstīt par „SXSW”. Tas pirmo reizi norisinājās 1987. gadā, Teksasas pilsētā Ostinā, un kopš tā laika tā notiek katru pavasari. Tajā satiekas globālās mūzikas industrijas nozīmīgākie pārstāvji un jaunie talanti no visas pasaules, lai veidotu kontaktus un kaltu plānus tālākai sadarbībai. Mūziķiem ir iespēja pierādīt sevi koncertos, kas festivāla laikā notiek vairāk nekā piecdesmit Ostinas koncertzālēs un klubos. SXSW festivālā uzstājušies un caur to savai karjerai pamatus likuši tādi mūziķi kā Eimija Vainhausa, „Muse”, „The Strokes”, „The Killers”, Nora Džonsa, „Franz Ferdinand”, „The White Stripes”, Džeimss Blants, „The Darkness”, „Supergrass”, „The Kills” un daudzi citi. Ja pavisam primitīvi, tad „SXSW”ir kā platforma, kas saved kopā mūzikas industrijas pārstāvjus ar jaunajiem mūziķiem, bet kas notiek tālāk ir katra paša rokās. „Koncerti būs tikai kādi 30% no tā, kas tur notiks, tāpēc līdzi būs materiāli [par grupu] un pozitīvs garastāvoklis, lai mēs varētu vienkārši iet pa ielu un priecātos par to visu, kas tur notiek,” uzsvēra Agnese.
Pozitīvo noskaņojumu nebojā pat milzīgās izmaksas, kas saistās ar šādu divu nedēļu ilgu braucienu – lidojumi, uzturēšanās u.c. izdevumi pilnībā gulstas uz pašiem mūziķiem. „Kad mēs pateicām, ka šogad Eirovīzijā nepiedalīsimies, jo brauksim uz Ameriku, vēl nemaz nezinājām, vai tiešām brauksim uz Ameriku, jo tam nemaz nebija naudas!” smejoties atminējās Agnese. Viņa gan niknojas, ka par valsts (ne)atbalstu – no Kultūrkapitāla fonda, protams, nav ticis centa, ne santīma. „Šajā milzu programmā taču ir rakstīts – Triana park, Riga, Latvia. Kāpēc to neviens valstiskā līmenī neatbalsta, es nesaprotu! Tas tomēr nav pats pēdējais pasākums, uz kuru braukt!” „Triānas parks”uz Ameriku dodas septiņu cilvēku sastāvā - četri mūziķi, menedžmenta pārstāvis, skaņotājs un videooperators. „Jā, man pārmet – kāpēc jūs braucat septiņi?! Tāpēc, ka es gribu, lai viss būtu kvalitatīvi! Es uz Ameriku nebraucu katru dienu un ir svarīgi, lai tas tiktu iemūžināts, parādīts, atspoguļots. Tas ir milzīgs, skaists pasākums, un es gribēju uz turieni aizvest visus savus cilvēkus! Protams, es, Agnese, varēju aizbraukt viena pati, atvērt datoru, nospiest play – re, te es esmu! Tas taču nebūtu kvalitatīvi!” Par laimi, atradušies cilvēki ar izpratni – Ventspils pilsētas, „iRobot”, „Ecenta”, „Electrolux”, „Harry Morgan” un „One Wolf” apritē.
Bez rozā brillēm
Pirmoreiz latvieši savas pēdas „SXSW” atstāja jau 1992. gadā - Teksasā koncertēja grupa „Jauns mēness”. To gan laikam pamanīja tikai retais, bet daudz skaļāk (ar lielāku publicitāti) par „SXSW” latvju zemē ierunājās 2006. gadā, kad uz Ostinu devās tolaik praktiski nezināmais, jaunais, talantīgais un daudzsološais dziesminieks Goran Gora. Pēc diviem gadiem uz turieni stūrēja „Mona de Bo”, savukārt 2010. gadā desants no Latvijas bija visiespaidīgākais – „Instrumenti” un „Prāta vētra”! Pēc atgriešanās no „SXSW” teju visi ziņoja par tur gūtajiem sensacionāliem panākumiem un kala dižus plānus, taču...
Agnese mājienu saprata: „Mēs ar Goranu par to esam runājuši, viņš stāstīja par savu pieredzi. Patiesībā – viņš toreiz neizdarīja mājas darbu. Bet tas bija jau iepriekš sazināties ar [konferences] delegātiem, ko jau esam izdarījuši: uzturam sakarus, viņi būs un nāks uz mūsu koncertiem. Tāpat nepieciešams uzturēt sakarus ar tur iepazītiem cilvēkiem arī pēc tam – arī ar to nebūs problēmu. Mums nav rozā brilles, ka mums kāds tur uzreiz piedāvās līgumu. Tas ir maziņš, dārgs solis [attīstībā], taču tas ir pietiekami foršs un interesants.” Enerģijas „triāņu”līderei nudien netrūkst. „Tur nav, ko darīt, ja nav, ko rādīt. Bet man ir skaidrs mērķis: es gribu braukt uz turieni, es gribu nodibināt kontaktus, es gribu ierakstīt albumu, gribu kontaktēties ar Āzijas reģiona pārstāvjiem – Amerika, protams, ir forši, bet mani kaut kā velk uz ķīnām un japānām, un vēl es gribu...” elpu neievilkusi klāsta dziedātāja un pieklust vienīgi brīdī, kad tiek atgādināts par skaudro patiesību – diennaktī ir tikai 24 stundas... „Šobrīd manī ir ļoti liela pārliecība: zinu, uz kurieni braucu, ar ko jārēķinās un – man vairs nav 16 gadu! Esmu daudz kur vinnējusi un daudz kur zaudējusi, mani vairs nevar vienkārši sarūgtināt kāda neizdošanās. Jāmēģina izdarīt viss, ko vien var izdarīt, un tad, cerams, ka viss kaut kā saliksies kopā.” Atliek vien izteikt līdzjūtību Amerikai – šī meitene to apgāzīs!