Latvijā rekordskaits iedzīvotāju vēlas kļūt par pašnodarbinātajiem

Latvijā puse iedzīvotāju vēlas kļūt par pašnodarbinātajiem, un tas ir lielākais rādītājs starp visām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm.

Par to liecina sabiedriskās domas pētniecības organizācijas "Gallup" un "Eurobarometer" pētījums.

Latvijā vēlmi tuvāko piecu gadu laikā kļūt par pašnodarbinātajiem un uzsākt savu uzņēmējdarbību pauž 50% iedzīvotāju, kuri nebija pašnodarbinātie. Seko Polija un Lietuva, kur šāda vēlme ir 48% iedzīvotāju.

Vismazāk ES par pašnodarbinātajiem vēlas kļūt Austrijas iedzīvotāji - 16%, kā arī beļģi - 18%.

2004.gadā vēlmi kļūt par pašnodarbinātajiem pauda 41% Latvijas iedzīvotāju un mūsu valsti apsteidza ne tikai Polija ar 50% un Lietuva ar 47%, bet arī Spānija, Portugāle un Kipra. Spānijā 2004.gadā par pašnodarbinātajiem vēlējās kļūt 50% aptaujāto, bet 2007.gadā - 29%, Portugālē - attiecīgi 48% un 30%, bet Kiprā - 44% un 37%.

Kopumā aptauja liecina, ka Latvijā uzņēmējdarbības aktivitātes indekss ir viens no augstākajiem ES dalībvalstu vidū. Tomēr līdzīgus rādītājus nav izdevies sasniegt uzņēmējdarbības vides jomā, kur Latvijas indekss ir zem vidējā ES līmeņa.

Tāpat pētījumā konstatēts, ka Latvijā ir nozīmīgs uzņēmēju īpatsvars - gandrīz katrs piektais iedzīvotājs ir iesaistīts uzņēmējdarbības aktivitātēs.

Vairāk uzņēmējdarbībai pievērsušies lauku apvidos dzīvojošie un cilvēki, kuri jaunāki par 30 gadiem, savukārt izglītības līmenim nav būtiskas nozīmes, lai arī citās valstīs cilvēki ar augstāku izglītības līmeni ar lielāku varbūtību pievēršas uzņēmējdarbībai.

Aptaujas mērķis bija labāk izprast uzņēmējdarbību, nosakot to cilvēku virzītājspēku, kam piemīt uzņēmējdarbības gars, kā arī noskaidrojot, kas tieši ļaudis pamudina kļūt par uzņēmējiem un ar kādiem šķēršļiem ir jāsastopas. Aptauju 2007.gadā pirmo reizi veica 28 valstīs - 25 ES dalībvalstīs, ASV, Īslandē un Norvēģijā, un tās rezultāti palīdz Eiropas Komisijai iezīmēt politikas veidošanas virzienus.

Latvijā 2007.gada sākumā tika aptaujāts 501 iedzīvotājs. Kopumā aptaujā piedalījās 20 674 cilvēki, tai skaitā 18 665 ES dalībvalstu iedzīvotāji, 1009 amerikāņi, kā arī pa 500 Īslandes un Norvēģijas iedzīvotājiem.