Šogad Latvijā gada vidējā inflācija varētu būt tuvu nullei, aģentūrai LETA prognozēja Ekonomikas ministrijas (EM) Tautsaimniecības struktūrpolitikas departamenta Ekonomiskās attīstības un darba tirgus prognozēšanas nodaļas vecākā referente Ieva Šnīdere.
"2016.gadā inflāciju turpinās ietekmēt pasaules naftas un pārtikas cenu dinamika. Pašlaik pasaules cenām ir vērojama stabilitāte, un straujš to kāpums netiek prognozēts, tādēļ kopumā šogad gada vidējā inflācija varētu būt tuvu nullei," sacīja EM pārstāve.
Viņa norādīja, ka septembrim ir raksturīgs cenu kāpums, ko parasti nosaka apģērbu un apavu cenu pieaugums saistībā ar jaunās sezonas preču pārdošanu. Arī šogad septembrī apģērbu un apavu cenām bija lielākā ietekme uz patēriņa cenu pieaugumu. Mēneša laikā cenas apģērbiem un apaviem pieauga par 5,3%, kas kopējā patēriņa cenu līmeņa pieaugumu ietekmēja par 0,3 procentpunktiem.
Vienlaikus septembrī cenas pieauga pārtikai - par 0,7%. "Ņemot vērā pārtikas preču lielo īpatsvaru patēriņa grozā, cenu pieaugums šajā preču grupā noteica kopējā cenu līmeņa palielināšanos par 0,2 procentpunktiem. Vislielākā ietekme bija cenu kāpumam gaļai un tās izstrādājumiem, olām un pienam. Pasaules pārtikas cenas septembrī pieauga par 2,9%, ko ietekmēja cenu kāpums visās galvenajās produktu grupās, izņemot graudaugus. Visstraujāk cenas pieauga piena produktiem saistībā ar ražošanas samazināšanos un pieprasījuma pieaugumu Eiropas Savienībā," minēja Šnīdere.
Viņa arī atzīmēja, ka degvielas cenas Latvijā mēneša laikā pieauga par 0,5%, kas kopējo cenu līmeni būtiski neietekmēja. Septembrī pasaules naftas cenām vidēji mēneša laikā bija vērojams neliels pieaugums. Pēc cenu kāpuma mēneša sākumā mēneša vidū tās samazinājās līdz 46 ASV dolāriem par barelu, bet mēneša beigās sasniedza 49 ASV dolārus par barelu saistībā ar OPEC dalībvalstu sākotnējo vienošanos par naftas ieguves apjoma ierobežošanu.
Šnīdere arī piebilda, ka lielākā pazeminošā ietekme septembrī bija cenu kritumam alkoholiskajiem dzērieniem, kas akciju ietekmē samazinājās par 1,8% un samazināja kopējo patēriņa cenu līmeni par 0,1 procentpunktu. Cenas septembrī samazinājās arī pakalpojumiem, kur straujākais kritums bija vērojams pasažieru transporta pakalpojumiem un kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem.
Aģentūra LETA jau vēstīja, ka Latvijā šogad septembrī salīdzinājumā ar augustu patēriņa cenas pieauga par 0,5%, bet gada laikā - šā gada septembrī salīdzinājumā ar 2015.gada septembri - inflācija sasniedza 0,6%. Savukārt pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, septembrī samazinājās par 0,2%.