Lai palielinātu iespēju iedzīvotājiem iegādāties piena produktus un pasargātu zemniekus no zaudējumiem, kooperatīvā savienība "Latvijas Piensaimnieku Centrālā Savienība" (LPCS) gadskārtējā kongresā nolēma aicināt valdību un parlamentu samazināt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi aprites piena produktiem, informēja LPSC.
Pirmdien notikušajā LPCS kongresā tā dalībnieki nonāca pie secinājuma, ka viens no risinājumiem, kā panākt, lai piensaimniecības nozare sekmīgi pārdzīvotu ekonomiski grūtos laikus un gan zemnieki, gan piena pārstrādes uzņēmumi neciestu zaudējumus, ir ieviest pazeminātu PVN likmi ātrās aprites piena produktiem no 2013.gada.
"Pasaulē un līdz ar to arī Latvijā patlaban piena kā izejmateriāla cena krītas, zemniekiem un piena pārstrādātājiem ražošanas izdevumi pieaug, radot būtiskus zaudējumus. Nav zināms, cik ilgi vēl piena cena kritīsies, tomēr ir skaidrs, ka izmaksas arī turpmāk tikai pieaugs un cietīs gan zemnieki, gan arī piena pārstrādātāji. Tāpēc ir jādara viss iespējamais, lai pasargātu mūsu piena pārstrādātājus un ražotājus no vēl lielākiem zaudējumiem un piensaimniecības nozare pārdzīvotu grūtos laikus. Būtisks problēmas risinājums ir PVN likmes samazināšana ātrās aprites piena produktiem, kā tas ir vairākās citās Eiropas Savienības valstīs," uzsver LPCS valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks.
Šolks norādīja, ka veikalu tīkli ir piekrituši samazināt piena produktu cenas, ja tiem tiks samazināta PVN likme.
LPCS biedri ir pārliecināti, ka ieguvēji būs ne tikai piena ražotāji un pārstrādātāji, bet arī patērētāji, jo piena produkti kļūs pieejamāki. Lielāks piena produktu patēriņš savukārt veicinās peļņas pieaugumu zemniekiem un piena pārstrādātājiem, kas ir būtiski laikā, kad pieaug saimnieciskās darbības izdevumi.
AS "Preiļu siers" valdes priekšsēdētājs Jāzeps Šnepsts norādīja, ka pēdējā mēneša laikā piena produktu eksporta rādītāji pārsnieguši importa rādītājus.
"Eksportēts tiek vairāk nekā importēts - 2010.gadā tika eksportētas 46 829 tonnas piena produktu, pērn - 59 804 tonnas. Imports attiecīgi bija 52 521 un 59 334 tonnas. Skaidrs, ka cerēt uz lielu iekšējo tirgu nav nekāda pamata, tādēļ piensaimnieku stratēģija attiecībā uz eksporta palielināšanu ir pareiza," norādīja Šnepsts.
Vienlaikus viņš norādīja, ka uztraucošs ir fakts, ka vietējais tirgus nespēj reaģēt uz piena iepirkuma cenu kritumu pasaules tirgū.
"Latvijas tautsaimniecība kā tāds līķis vispār nereaģē uz pasaules piena cenas kritumu, kas sākās jau janvārī - tātad ekonomika Latvijā nav dzīva un gaidāmas lielas problēmas. Tagad arī pie mums cena beidzot sāk kristies, un tendence rāda, ka process turpināsies. Vienīgā izeja ir PVN samazināšana," sacīja Šnepsts.
Analizējot pašreizējo situāciju nozarē, piensaimnieki augsti novērtē, ka ir panākts sabiedriskā līdzfinansējuma apjoma palielinājums (5% un 10%) ES struktūrfondu programmas "Ražotās produkcijas pievienotās vērtības palielināšana" ietvaros tikai piena pārstrādes uzņēmumiem.
Spriežot par patērētāju interešu aizstāvību, kongresa dalībnieki bija vienisprātis, ka nepieciešams aktīvāk rīkoties, lai samazinātu patērētāju maldināšanas iespējas. Viens no veidiem, kā to panākt, ir pēc iespējas ātrāk ieviest jaunos produktu marķēšanas principus. Tas novērsīs patērētāju maldināšanu par produkta sastāvu un izcelsmi, ka arī ierobežos negodprātīgu tirgus dalībnieku darbību.