"Parex bankas" mazākuma akcionāri prasa tiesā apstrīdēt "Parex līzinga" pārdošanu

AS "Parex banka" mazākuma akcionāri - investīciju fondi "Firebird Republics SPV", "Amber Trust" un "DCF Fund" - šodien bankas padomei nosūtījuši pieprasījumu iesniegt tiesā prasību pret bankas valdi par šā gada sākumā veikto Baltkrievijas "Parex līzinga" pārdošanu.

Advokāts Viktors Tihonovs aģentūru LETA informēja, ka pieprasījumā padomei prasīts iesniegt tiesā prasību pret valdi par 860 000 latu zaudējumu piedziņu saistībā ar līzinga kompānijas pārdošanu, jo kompānija pārdota par "nesaprotamu, no pircēja atkarīgu cenu", kas nodarījis iepriekšminētos zaudējumus bankai un tās akcionāriem.

Tāpat sagatavots un nākamajā nedēļa tiks iesniegts Satversmes tiesā (ST) pieteikums atzīt par Satversmes 1. un 105.pantam neatbilstošu Kredītiestāžu likuma 59.5 pantu, kas ļāva valsts ieceltajai "Parex bankas" padomei trīs reizes palielināt bankas pamatkapitālu, liedzot mazākuma akcionāriem piedalīties pamatkapitāla palielināšanā un samazinot akcionāru līdzdalības proporciju bankas pamatkapitālā četras reizes.

Kā norādīja Tihonovs, atzīstot šo pantu par spēkā neesošu, "Parex bankas" padomes trīs reizes veiktā pamatkapitāla palielināšana tiks uzskatīta par nelikumīgu.

Advokāts uzsvēra, ka šāds likuma pants ir pretrunā ar Eiropas Savienības (ES) direktīvu, ir "netaisnīgs un neloģisks, jo piešķir vairākuma akcionāra ieceltai padomei tiesības rīkoties ar mazākuma akcionāru akcijām, būtiski samazinot līdzdalības proporciju bankā".

LETA jau ziņoja, ka 30.jūlijā tiesā pret bijušajiem bankas īpašniekiem Viktoru Krasovicki un Valēriju Karginu ir vērsusies "Parex banka", prasot viņiem atlīdzināt savas darbības laikā bankai nodarītos zaudējumus, informēja "Parex bankas" Korporatīvo komunikāciju daļas vadītāja Indra Zinkeviča.

2008.gada 8.novembrī valsts nolēma glābt finanšu grūtībās nonākušo "Parex banku" un par diviem latiem no Kargina un Krasovicka iegādājās bankas kontrolpaketi.

Finanšu grūtībās nonākušās bankas glābšanai tajā tika noguldīti lieli finanšu resursi, kas joprojām veido ap 640 miljoniem latu, bet kopējais finansējums, kas tika novirzīts bankai, pārsniedz 800 miljonus latu.

Valsts kontrole iepriekš secinājusi, ka no "Parex bankas" pārņemšanas tiešie ieguvēji bija tās akcionāri Kargins un Krasovickis, nevis Latvijas valsts. Savukārt tā laika premjers Ivars Godmanis (LPP/LC) uzsvēris, ka bankas pārņemšana bija vienīgā iespēja, lai neradītu vēl lielākas problēmas visai Latvijas finanšu sistēmai.

Jau ziņots, ka naktī uz 1.augustu noslēdzās "Parex bankas" sadalīšanas posms un darbu sāka AS "Citadele banka", kurā ir pārnesti visi labie "Parex bankas" finanšu aktīvi.

Svarīgākais