Centrālā statistikas pārvalde vakar sasniedza jaunu rekordu. Ar divu minūšu intervālu tika paziņots, ka Latvijas uzņēmumi mēneša laikā pacēluši savas produkcijas cenas par 7,3%, bet pircējiem šis pārdevēju panākums izmaksājis tikai par 0,3% vairāk.
Formāli ņemot, vienādība 7,3=0,3 nav tik tieša. Pirmkārt, CSP paziņoja apstrādes rūpniecības apgrozījuma pieaugumu februārī un patēriņa cenu celšanos martā. Otrkārt, Latvijas patērētāju izdevumu grozā ietilpst tikai daļa Latvijas uzņēmumu saražotā. Treškārt, Latvijas uzņēmumu apgrozījumu veido arī eksports. Tomēr +7,3 spraucas ārā no inflācijas mērītāju sadiegtā maisa pat ne kā īlens, bet kā milzīgs miets.
Pirmkārt, tas taču ir tikai loģiski, ka preces, kas februārī atstāja uzņēmumu ražotnes un noliktavas, līdz mazumtirdzniecības plauktiem un pircējiem nonāca tieši martā. Otrkārt, veikalos patiešām nepārdod ne darbgaldus, ne kuģus un pat ne zāģbaļķus tādā daudzumā, kas dotu būtisku daļu no mazumtirdzniecības apgrozījuma (baļķus eksportē). Diemžēl nekādus pasaules tehnikas brīnumus Latvijā neražo ievērojamā daudzumā, tāpēc nevar gaidīt, ka šo brīnumu cenu palielināšana dotu rūpniecībai +7,3 apgrozījumā, atbilstoši nesadārdzinot maizi un pienu Latvijā. Treškārt, +7,3 ir apgrozījuma pieaugums tieši vietējā tirgū pretēji eksporta apjoma palikšanai uz vietas, kas nozīmē tā apjoma sarukumu kopējā apgrozījumā. Ceturtkārt, +7,3 attiecas uz cenām vairumtirdzniecībā, nevis veikalos, kur jebkuras preces cenai pielikti vēl +30, bet tikpat labi +300 un vairāk procentu. Patēriņa un ražotāju cenu pieaugumu neatbilstība pat skaitliski sakrīt ar pavisam citā veidā iegūtu rezultātu par patieso inflāciju Latvijā. Pagājušā gada 11. novembrī Neatkarīgā demonstrēja CSP matemātikas piemēru toreiz vēl latos, ka 4,93 = 5,17. Uz šāda pamata CSP bija uzbūvējusi toreizējo inflācijas rādītāju «+0,6% jeb nepilnas desmit reizes mazāk par konkrēta un – galvenais – pēc sava sastāva statistiķu aprēķinu pamatošanai itin kā speciāli piemeklēta preču groza sadārdzināšanos».