Pagājušajā nedēļā novērotais naftas produktu cenu straujais kāpums šonedēļ ir pierimis, tomēr cenas joprojām saglabājas augstākajā līmenī pēdējo divu nedēļu laikā, norāda degvielas mazumtirgotāja "Circle K Latvia" pārstāvji.
Augsto cenu nosaka sezonalitāte - pieprasījums šobrīd ir augsts, un situācija tirgos - saspringta. Tomēr vairāku faktoru sakritības rezultātā rudenī varētu sagaidīt naftas cenu kritumu.
"Circle K Latvia" degvielas kategorijas vadītājs Gatis Titovs norāda, ka šonedēļ ir pierimis jēlnaftas biržas nākotnes cenu kāpums, jo investori vēl tikai izvērtē potenciālo ASV muitas tarifu politiku.
Titovs skaidro, ka ASV prezidents Donalds Tramps informējis par tarifu likmēm, ar kurām vairākas valstis var saskarties, ja līdz 1.augustam netiks panākta vienošanās par tirdzniecības līgumiem. Tas raisījis bažas par inflāciju un lēnāku ekonomisko izaugsmi, kas ietekmē arī naftas cenas. Tajā pašā laikā tirgus joprojām ir ļoti svārstīgs, un jebkuras jaunas ziņas var būtiski ietekmēt cenas.
"Brent" jēlnaftas cena 9.jūlijā atkal pārsniedza 70 ASV dolāru par barelu atzīmi, ko ietekmēja šonedēļ notikušie hutiešu uzbrukumi kravas kuģiem Sarkanajā jūrā. OPEC+ valstis jau kopš aprīļa pakāpeniski palielina naftas ieguvi, un no augusta tām ir atļauts palielināt ražošanu par 548 000 bareliem dienā. Nākamajā OPEC+ sanāksmē augusta sākumā tiks apspriesta iespēja vēl vairāk palielināt ieguvi - par 550 000 bareliem dienā.
Titovs norāda, ka vasaras sezonas noslēgumā analītiķi prognozē mērenu naftas cenu kritumu - pieprasījums samazināsies, bet piedāvājums pieaugs. Šo tendenci varētu pastiprināt arī šonedēļ publiskotie "Shell" un "Exxon" paziņojumi, ka to peļņa otrajā ceturksnī būs mazāka nekā gaidīts.
ASV investīciju banka "Morgan Stanley" jau maijā prognozēja, ka gada otrajā pusē lielo starptautisko naftas uzņēmumu peļņa varētu samazināties, jo pārprodukcija tirgū novedīs pie cenu krituma.
Viņš skaidro, ka joprojām ir jāņem vērā ģeopolitiskie riski, kas var ietekmēt tirgu un izraisīt īslaicīgu cenu kāpumu. Pašlaik reakcija uz OPEC+ plānoto ražošanas pieaugumu kopumā ir atturīga.