Zāles

17.jun 2019
Veselības ministrija plānojusi noteikt, ka no nākamā gada ārsts, izrakstot pacientam medikamentus no kompensējamo zāļu saraksta, receptē norādīs zāļu starptautisko nepatentēto nosaukumu un aptiekā būs jāizsniedz lētākais medikaments. Jau līdz šim spēkā bija kārtība: ja ārsts ir izrakstījis šo starptautisko nosaukumu, aptiekāram ir pienākums izsniegt lētāko medikamentu.
14.jun 2019
63 % farmaceitu atzīst, ka piektā daļa aptieku apmeklētāju lūdz padomu, kuri no ārsta izrakstītajiem medikamentiem receptē jāiegādājas obligāti, bet kurus var nepirkt. Vēl 36 % farmaceitu norāda, ka grūtības ar visu ārsta izrakstīto recepšu zāļu iegādi ir vismaz pusei pacientu, liecina “Mēness aptiekas” tīklā veiktā analīze, vērtējot iedzīvotāju paradumus, iegādājoties recepšu medikamentus.
10.mai 2019
Latvijā gada laikā valsts kompensējamo inovatīvo medikamentu skaits pieaudzis par trešdaļu, tomēr joprojām Latvijā inovatīvos medikamentus no valsts budžeta pacientiem kompensē daudz mazākā apmērā nekā kaimiņvalstīs. Ja Latvijā šogad valsts zāļu kompensācijas sistēmā ir 53 inovatīvie medikamenti, Lietuvā to skaists sasniedzis 88, bet Igaunijā – 86, liecina Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas (SIFFA) apkopotie dati par inovatīvo zāļu pieejamību Baltijas valstīs.
1.mai 2019
Mājas zāļu skapītis bieži tiek atstāts novārtā, tajā mēdz uzkrāties medikamenti, kam beidzies derīguma termiņš, ir bojāts iepakojums, nav salasāms nosaukums vai nav zināms, kādam nolūkam tie paredzēti. "Apotheka" sertificētā farmaceite un valdes locekle Nora Krauja uzsver, ka šādas zāles nekādā gadījumā nedrīkst lietot – tās var radīt nopietnu kaitējumu veselībai. Viņa skaidro, ka bojāti un nederīgi medikamenti ir bīstami arī apkārtējai videi, tos nedrīkst vienkārši izmest sadzīves atkritumos – zāles jānodod drošai iznīcināšanai.
15.apr 2019
Baltijas jūras valstu kopīgā pētījumā No farmaceitiskajām vielām tīri ūdeņi konstatēts satraucoši liels zāļvielu daudzums apkārtējā vidē. Tā ir pilnīgi jauna ekoloģiska problēma, un pašlaik neviens nezina, kādas var būt sekas šādai sabiedrības nozāļošanai. Tramadols, citaloprams, progesterons – Latvijas ūdeņos nonāk visas zāļu grupas un pastarpināti atgriežas cilvēka organismā.
8.apr 2019
Latvijā jārod risinājums medikamentu cenu samazināšanai un konkurences veicināšanai farmācijas tirgū, uzskata ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (KPV LV).
8.apr 2019
Kāda sociālā tīkla Facebook lietotāja uzskata, ka pretvēža medikamenta "Rigvir" izplatīšanas apturēšana ir netaisnīga.
8.apr 2019
Nacionālais veselības dienests pieprasa Rigvir zāļu ražotājam Latima atlīdzināt nekvalitatīvo zāļu kompensēšanai izlietoto valsts finansējumu. Tas attiecas uz četrām zāļu sērijām, kuras pārbaudītas laboratorijā Lielbritānijā un par kurām noskaidrots, ka zāļu sastāvā ir mazāks vīrusa daudzums, nekā jābūt saskaņā ar zāļu aprakstu. Tomēr neatbildēts paliek jautājums, vai nekvalitatīvas ir vien šīs četras sērijas zāļu vai problēmas skar arī citas sērijas?
1.apr 2019
Zāļu Rigvir apturēšana liek uzdot virkni jautājumu, uz kuriem jāgaida atbildīgo iestāžu atbildes. Reģistrēts kā pretvēža medikaments, Rigvir ir arī valsts kompensējamo zāļu sarakstā, un to ādas vēža jeb melanomas pacientiem apmaksā valsts; šīs zāles par savu naudu pērk virkne pacientu ar cita veida ļaundabīgiem audzējiem, cerot uz veiksmīgu izārstēšanos.
29.mar 2019
Pretvēža zāļu "Rigvir" ražotājs ir vērsies Veselības inspekcijā (VI), lūdzot to steidzamības kārtā pārskatīt Zāļu valsts aģentūras (ZVA) lēmumu par "Rigvir" izplatīšanas apturēšanu.
29.mar 2019
2019. gada 29. martā Zāļu valsts aģentūra (ZVA) saņēma Lielbritānijas oficiālās zāļu kvalitātes kontroles laboratorijas zāļu paraugu rutīnas testēšanas ietvaros veiktās zāļu "Rigvir šķīdums injekcijām" (Rigvir) paraugu pārbaudes rezultātus. Saņemtie rezultāti liecina, ka Rigvir sastāvā ir mazāks vīrusa daudzums, nekā apstiprināts, šīs zāles reģistrējot. Ņemot vērā testēšanā konstatētās neatbilstības, Veselības inspekcija sadarbībā ar ZVA ir pieņēmusi lēmumu apturēt Rigvir izplatīšanu līdz neatbilstības cēloņa noskaidrošanai un novēršanai.
21.mar 2019
Salīdzinot ar Lietuvu, Latvija 75% zāļu ir vienādas vai zemākas cenas, bet 25% - augstākas, norādīja bijusī veselības ministre, tagad Saeimas deputāte Anda Čakša (ZZS).
8.feb 2019
Medikamentu iepakojumi ar jauno drošuma pazīmi Latvijas tirgū varētu parādīties pēc trim mēnešiem, šodien žurnālistiem sacīja Veselības ministrijas (VM) Farmācijas departamenta vecākais eksperts Artūrs Grīgs.
8.feb 2019
Saistība ar zāļu verifikācijas sistēmas ieviešanu atsevišķu ražotāju zāļu cenas varētu pieaugt par 8-14 centiem uz vienu iepakojumu, piektdien žurnālistus informēja Veselības ministrijas (VM) Farmācijas departamenta vecākais eksperts Artūrs Grīgs.
30.jan 2019
Lai nodrošinātu dzīvībai un veselībai būtiskus medikamentus reto slimību pacientiem, valsts budžetā papildus nepieciešami 30 miljoni eiro. Par naudu, kas veselības budžetā atvēlēta reto slimību ārstēšanai, zāles var nodrošināt tikai daļai pacientu, taču zāles nepieciešamas ne tikai pieaugušajiem, bet arī bērniem, kuri pašlaik ir gaidīšanas rindā.
29.jan 2019
Kāds vīrietis ir neizpratnē - kā bērnam, kuram ir uzstādīta diagnoze bronhiālā astma, var būt iespējams, ka par astmai domātiem medikamentiem ir jāmaksā 50 eiro.
29.jan 2019
Latvijas zāļu tirgū legālās zāļu aprites ķēdē līdz šim nav konstatētas viltotas zāles. Tomēr arī Latvijai ir jāizpilda jauna Eiropas Savienības direktīva, kas paredz veikt visu recepšu zāļu drošuma pārbaudes, tā saukto verifikāciju.
29.jan 2019
Patlaban publiskajā telpā izplatās vairāki nu jau mīti par zāļu verifikāciju, pauda Latvijas Zāļu verifikācijas organizācijas (LZVO) valdes priekšsēdētāja Inese Erdmane.
28.jan 2019
Jau februārī Latvijā stāsies spēkā jauna Eiropas Savienības direktīva, kas paredz veikt visu recepšu zāļu drošuma pārbaudes, tā saukto verifikāciju. Zāļu drošuma pārbaudes attieksies uz visām recepšu zālēm un vienām bezrecepšu zālēm – omeprazolu. Uz zāļu iepakojumiem būs speciāli kodi, kuri pirms zāļu izsniegšanas aptiekā būs jāpārbauda. Tas notiks, uz zāļu iepakojuma noskenējot īpašu kodu.
11.jan 2019
Jau pēc nepilna mēneša 32 Eiropas valstīs un arī Latvijā sāks darboties zāļu drošuma pārbaudes. Tā kā Eiropas līmeņa datu bāzē, kurā tiks pārbaudīti medikamentu unikālie kodi, ražotāji vēl aizvien nav ievadījuši visas nepieciešamās zāles, aptiekām ir bažas, ka pēc 9. februāra, kad jaunā kārtība sāks strādāt, pacienti atsevišķas recepšu zāles nevarēs nopirkt, piektdien vēstīja raidījums "LNT Ziņas".