Veselība

24.okt 2020
Mūsu kaulu stiprumu ietekmē tas, kādā stāvoklī tie bija bērnībā un jaunībā. Turklāt neatsverami ir profilaktiskie pasākumi visa mūža garumā. Kā veidojas osteoporoze un ko varam darīt tās profilaksei, skaidro eksperte, endokrinoloģe un interniste, Latvijas Osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociācijas valdes locekle Maija Gureviča un farmaceite Ilze Priedniece.
24.okt 2020
Savā Twitter profilā zobārste Liene dalās ar praktiskiem ieteikumiem un pārdomām par zobu kopšanu. Šoreiz viņa ir atklājusi trīs ļoti būtiskas lietas, ko nevajadzētu stāstīt savam bērnam, lai nesagādātu nepatīkamu pieredzi, apmeklējot zobārstu.
23.okt 2020
Kopumā 72% Latvijas iedzīvotāju ģimenes ārstu apmeklē vismaz reizi gadā (40% - vairākas reizes gadā, 32% - reizi gadā), 9% pie ģimenes ārsta dodas reizi divos gados, 12% - retāk, bet vēl 2% snieguši atbildi, ka ģimenes ārstu neapmeklē vispār. Tāpat iedzīvotājiem tika vaicāts, vai pēdējā gada laikā ir veikta pilnās asins ainas noteikšana. Aptauja parāda: 67% pēdējā gada laikā ir veikuši analīzes pilnās asins ainas noteikšanai, kamēr 31% to darījis nav, liecina aptauja.
23.okt 2020
Nav noslēpums, ka pēc veselīgas un pilnvērtīgas maltītes, jūtamies enerģiskāki un pat priecīgāki. Bieži arī auzu pārslu putra brokastīs var izraisīt šādas emocijas. Dietologs Atis Tupiņš  skaidro, kā auzu pārslu iekļaušana uzturā var pozitīvi ietekmēt mūsu labsajūtu.
22.okt 2020
Temperatūras pazemināšanās, nepiemērota apģērba izvēle, arī emocionāla pārslodze var mazināt organisma aizsargspējas, un tas kļūst uzņēmīgāks pret dažādiem vīrusiem, ir lielāka iespēja saaukstēties. Viens no izplatītākajiem saaukstēšanās simptomiem ir kakla sāpes – kā profilaktiski stiprināt kakla veselību un kādos gadījumos tā ārstēšanā var palīdzēt dabas līdzekļi, skaidro farmaceite Laila Zālīte.
22.okt 2020
Covid-19 epidēmijas laiks būtiski ietekmējis atsaucību vēža profilaktiskajām pārbaudēm, un valsts apmaksātus izmeklējumus pēdējos gados veicis vismazākais iedzīvotāju skaits. Viens no iemesliem ir ārkārtas situācijas laikā apturētie veselības pakalpojumi, tostarp nopauzētā uzaicinājuma vēstuļu sūtīšana Latvijas sievietēm uz krūts un dzemdes kakla vēža skrīningu. Valsts apmaksātu profilaktisko krūšu pārbaudi līdz šim 2020. gada pirmajos sešos mēnešos veikušas vien 27,8 procenti uzaicināto sieviešu, dzemdes kakla pārbaudi – 33 procenti sieviešu, savukārt profilaktisko zarnu vēža pārbaudi – 7,1 procents iedzīvotāju.
22.okt 2020
Holesterīna līmeni asinīs pēdējā gada laikā ir mērījuši tikai 48 procenti Latvijas iedzīvotāju, bet puse aptaujāto atzina, ka to nav darījuši. Analīzes pilnas asins ainas noteikšanai savukārt veikuši 67 procenti iedzīvotāju, liecina veselības monitorings, ko veicis aptieku tīkls “Benu aptiekas” sadarbībā ar sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS.
21.okt 2020
Nepietiekams miegs var radīt garastāvokļa izmaiņas, atmiņas, domāšanas, uzmanības un koncentrēšanās traucējumus un pat novirzes normālā hormonālā apritē. Nevajadzētu pieļaut, ka miega traucējumi kļūst ilgstoši un būtiski apdraud dzīves kvalitāti. Par bezmiega ēnu iedomājamies arī, pavirzot pulksteņa rādītājus par stundu atpakaļ un pārejot uz ziemas laiku. Kā saprast, ka bezmiega ir par daudz un ko ar to iesākt?
21.okt 2020
Veselības nozares budžets nākamgad būs par 171 miljonu eiro lielāks, tomēr papildu finansējumu valdība ir piešķīrusi tikai mediķu algu palielinājumam. Ne kompensējamo medikamentu plašākai pieejamībai un jaunu zāļu iekļaušanai valsts apmaksājamo sarakstā, ne pakalpojumu tarifu palielināšanai slimnīcās, par ko tās cīnās jau vairākus gadus, finansējums nav atrasts.
20.okt 2020
Mūsdienās stress ir ik uz soļa, tāpēc ne tikai jācenšas to mazināt mūsu veselības labad, bet arī jāizvairās no produktiem, kas var aktivizēt tā uzliesmojumus. Šie 6 produkti var padarīt mūs nervozākus un nemierīgākus tajos esošo vielu dēļ.
19.okt 2020
Runājot par vīrusiem, noteikti pirmie dabīgie līdzekļi, kas nāk prātā ir ingvers un ķiploki. Taču ir vēl lērums dabīgu produktu, kam piemīt spēja stiprināt mūsu imunitāti vīrusu laikā. Turklāt daudzi no tiem arī labi garšo.
19.okt 2020
Liekais svars un aptaukošanās turpina pieaugt un, saskaņā ar Pasaules Veselības organizāciju, visā pasaulē no tā cieš vairāk nekā 340 miljoni bērnu un pusaudžu – satraucoši liels skaits, ņemot vērā, ka liekais svars palielina diabēta, sirds slimību un asinsspiediena risku.
18.okt 2020
Sejas maskas turpmāk jālieto visās tirdzniecības vietās – veikalos, lielveikalos, arī aptiekās un citviet. Lai vienreizlietojamā sejas maska pildītu savu funkciju, būtu efektīva un droša, svarīgi precīzi ievērot tās uzlikšanas, nēsāšanas un noņemšanas nosacījumus.
17.okt 2020
Daudziem patīk kontrastdušas, kuras uzksatāmas par veselīgām, kad auksts ūdens tiek pārmijus mainīts uz karstu. Taču izrādās, ka šāda veida duša nenāk par labu visām ķermeņa daļām, raksta "otkrito.lv".
16.okt 2020
Novembrī Latvijā jau ceturto gadu norisināsies vīriešu veselībai veltītais mēnesis Movember. "Lai arī akcijas galvenais mērķis ir mudināt vīriešus laicīgi veikt prostatas pārbaudi, vēlamies akcentēt arī to, ka rūpes par savu veselību nesākas un nebeidzas ar urologa apmeklējumu. Būtiska nozīme ir ikdienas paradumiem, kas var gan palīdzēt novērst veselības problēmas, gan tās izraisīt," saka biedrības "Fonds Movember Latvija" vadītājs Helmuts Bēķis.
16.okt 2020
“Kā rudens, tā atkal iesnas!” – šādi gribas iesaukties, kad rudens nācis ne vien ar lapu dzeltēšanu, bet arī ar drēgniem un mitriem laikapstākļiem, kuru dēļ ātri vien iespējams tikt pie iesnām. Iesnas jāārstē 7-10 dienas, bet ja tas netiek darīts, ieilgušas iesnas var radīt virkni citu saslimšanu. Kā pareizi ārstēt iesnas un kā rūpēties par sava deguna veselību rudenīgā laikā, skaidro  farmaceite Zane Melberga.
15.okt 2020
Gaiss kļūst arvien aukstāks un apkures sezona ir tikai teju sākusies, kas nozīmē, ka ne visiem ir iespējams baudīt siltumu. Daudzi no mums joprojām salst savos dzīvokļos, ofisos vai vienkārši vienmēr ir bijuši salīgi un tagad spiesti satīties vairākās šallēs, lai kaut cik justos omulīgi. Portāls "Tastemade" ir nosaucis 6 produktus, kuru īpašības palīdzēs ķermenim labāk sasildīties.
14.okt 2020
Mati ir viena no mūsu skaistākajām dabīgajām rotām, tāpēc ir svarīgi parūpēties par to veselību. Nereti tā gan paliek otrajā plānā, tāpēc izmēģini šos portāla "Bright Side" piedāvātos 4 testus, kas var palīdzēt mājas apastākļos saprast, vai matiem nav nepieciešama palīdzība.
13.okt 2020
Par uzturu, tāpat, kā par citām tēmām, mēdz izskanēt dažādi apgalvojumi, pieņēmumi un spriedelējumi. To, kas ir vai nav veselīgs, nosaka ne tikai īpašības, bet arī apstākļi, procesi un pat laiks. Uztura speciālists Kriss Gunnars ir nosaucis 8 vispārzināmus uztura principus, kuriem, kā viņš apgalvo, gan piekritīšot visi.
12.okt 2020
Ir ēdieni, kurus esam tik ļoti pieraduši ēst kopā, ka tie jau kļuvuši par vienu veselu. Taču izrādās, ka pat tādas klasiskas kombinācijas, kā gaļa ar kartupeļiem vai tomāti ar gurķiem patiesībā organismam vairāk kaitēs nekā nesīs labumu. Portāls "Bright Side" nosaucis ēdienu kombinācijas, kuras patiesībā mums kaitē.