Tieslietu ministrija (TM) 6.augustā izsludināja grozījumus Ministru kabineta noteikumos Nr. 616 "Noteikumi par uzturlīdzekļu apmēru, ko izmaksā no Uzturlīdzekļu garantiju fonda".
Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Uzturlīdzekļu garantiju fonda likumā, uzturlīdzekļu izmaksu attiecinot arī uz jauniešiem, kuru pastāvīgā dzīvesvieta joprojām ir Latvijā, bet izglītību iegūst ārvalstīs.
Saeima šodien konceptuāli atbalstīja grozījumus Uzturlīdzekļu garantiju fonda likumā, kas paredz atvieglot informācijas saņemšanu par uzturlīdzekļu parādnieku uzņemtajām citām saistībām.
Otrdien, 14. februārī, Ministru kabinets atbalstīja Tieslietu ministrijas izstrādāto likumprojektu "Grozījumi Uzturlīdzekļu garantiju fonda likumā", kura mērķis ir pilnveidot no Uzturlīdzekļu garantiju fonda (turpmāk – Fonds) izmaksāto uzturlīdzekļu atgūšanas mehānismus, lai nodrošinātu bērnu tiesību aizsardzību, motivētu parādniekus pildīt likumā noteikto pienākumu - nodrošināt bērnu ar uzturlīdzekļiem, kā arī segtu parādsaistības pret Fondu.
Gandrīz 42 000 uzturlīdzekļu nemaksātāju Uzturlīdzekļu garantiju fondam (UGF) ir parādā 345 miljonus eiro, liecina Tieslietu ministrijas valdībā iesniegtie dokumenti.
Bērna intereses ir pirmajā vietā un no uzturlīdzekļu parāda atmaksas neviens nevarēs izvairīties - šim parādam nav noilguma un to nedzēš maksātnespējas procedūra -, tiekoties ar Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas (UGFA) direktoru Edgaru Līcīti, sacīja tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP).
Vairāk nekā desmitā daļa uzturlīdzekļu parādnieku, arī pastāvot liegumam spēlēt azartspēles, tomēr cenšas to darīt, izriet no Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas (UGFA) apkopotās statistikas.
No šī gada maija līdz septembrim pēc jaunā regulējuma spēkā stāšanās liegums spēlēt azartspēles uzturlīdzekļu nemaksātājiem ir piemērots 1 916 477 reizes, tādējādi regresa kārtībā no uzturlīdzekļu parādniekiem atgūto līdzekļu kopsumma šogad ir 6,33 miljoni eiro, kas ir par 21% vairāk, salīdzinot ar šo periodu iepriekšējā gadā, informēja Tieslietu ministrijā.
2021.gada 4.augustā Dienvidkurzemes prokuratūras prokurore, sastādot prokurora priekšrakstu par sodu, pabeigusi divus kriminālprocesus pret diviem vīriešiem, kuri apsūdzēti pēc Krimināllikuma 170. panta par to, ka izvairījās no tiesas nolēmuma un kompetentas valsts institūcijas lēmuma pildīšanas, ar ko uzlikts pienākums apgādāt savus bērnus un dot tiem uzturu.
Ceturtdien, 8. aprīlī, Saeima galīgajā lasījumā atbalstīja Tieslietu ministrijas izstrādātos Uzturlīdzekļu garantiju fonda likuma grozījumus, kas paredz uzturlīdzekļu parāda lietas nodošanu ārpustiesas piedziņai un aizliegumu uzturlīdzekļu parādniekiem spēlēt azartspēles.
Ir vai nav krīze valsts, darbavietas vai ģimenes maciņā, bet bērnu uzturēšanai ir vajadzīgi līdzekļi. Uzturlīdzekļu garantiju fonda (UGF) administrācija nav paredzējusi īpašas atlaides tiem vecākiem, kuriem uzlikts par pienākumu maksāt naudu savu bērnu uzturēšanai. Jāmaksā! Tā dēvēto alimentu nemaksātāju kopējais parāds valstij pārsniedz vismaz trīs simtus miljonu eiro.
Šogad būtiski pieaudzis to cilvēku skaits, kas notiesāti par uzturlīdzekļu nemaksāšanu, proti, pērn par šo likumpārkāpumu notiesāta tika tikai viena persona, bet šogad - 17, ziņo Tieslietu ministrija (TM).
Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Uzturlīdzekļu garantiju fonda likumā, nosakot uzturlīdzekļu atsaisti no minimālās mēneša darba algas.
Atbilstoši Uzturlīdzekļu garantiju fonda likuma pārejas noteikumiem no 2020.gada pieaugs no Uzturlīdzekļu garantiju fonda (UGF) izmaksājamo uzturlīdzekļu apmērs, vienlaikus paredzot to atsaisti no minimālās mēneša darba algas, informēja Tieslietu ministrijā (TM).
Kā liecina Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas (UGFA) sniegtie dati, vairāk nekā 40 tūkstoši vecāku nepilda pienākumu uzturēt savus bērnus. Viņu vietā uzturlīdzekļi bērniem tiek izmaksāti no valsts budžeta, kas vidēji katru mēnesi sastāda 4,5 miljonus eiro, nodrošinot ar uzturlīdzekļiem aptuveni 40 tūkstošus bērnu. Uzturlīdzekļu nemaksātāju kopējais parāda apmērs pret valsti šobrīd pārsniedz 320 miljonus eiro.
Valsts policijas (VP) Kurzemes reģiona pārvaldes Saldus iecirkņa Kriminālpolicijas nodaļas amatpersonas ir pabeigušas izmeklēšanu kriminālprocesā par izvairīšanos no tiesas nolēmuma pildīšanas, ar kuru uzlikts pienākums apgādāt savu bērnu un dot viņam uzturu, un lieta nodota prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai, informēja VP.