Vakar Latgalē 74 gadus vecs vīrietis, iemiegot ceļmalā ar degošu cigareti, izraisījis zāles aizdegšanos un guvis plašus un smagus ķermeņa apdegumus, par šādu negadījumu Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) Komunikācijas nodaļai ziņojusi mediķu brigāde, kas atradās notikuma vietā.
Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisija lūgusi Veselības ministriju (VM) izstrādāt priekšlikuma redakciju, kas paredzētu publiskajās vietās ļaut smēķēt tikai tad, ja tur esošajiem cilvēkiem pret to nav iebildumu, kā arī aizliegtu smēķēt grūtnieču un bērnu klātbūtnē.
Plašu rezonansi un diametrāli pretējus viedokļus ir raisījusi ideja pielīdzināt bērnu pakļaušanu tabakas dūmiem fiziskai vardarbībai, paredzot par to pat kriminālatbildību.
Bērna apzināta pakļaušana tabakas dūmu iedarbībai tiks uzskatīta par fizisku vardarbību, - šādu lēmumu pieņēmusi Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija, konceptuāli atbalstot grozījumus Bērnu tiesību aizsardzības likumā un virzot tos Saeimā otrajam lasījumam.
Stāsts par smēķēšanas aizliegšanu uz daudzdzīvokļu namu balkoniem un lodžijām visai negaidīti kļuvis par apdraudējumu sīkajai bodniecībai un arī drukātajai presei. Ja kioskos nevarēs vairs nopirkt cigaretes, pīpmaņi var atteikties no paraduma pirkt avīzes.
Veselības ministrija (VM) pārmet Saeimai, ka tā plāno sniegt atbalstu tabakas industrijai, atbalstot likumprojekta "Par uzņēmuma ienākumu nodokli" grozījumu projekta redakciju, kurā tabakas izstrādājumu ražošana iekļauta atbalstāmo nozaru sarakstā.
Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas deputāti šodien izskatīšanai parlamentā pirmajam lasījumam atbalstīja grozījumus likumā, kas paredz noteikt stingrākus smēķēšanas ierobežojumus.
Saeima šodien nodeva izskatīšanai komisijās likumprojektu, kas paredz aizliegt smēķēt uz daudzdzīvokļu dzīvojamo māju balkoniem, lodžijām, kāpņu telpās, gaiteņos un citās koplietošanas telpās, kā arī uz publisko ēku vai būvju balkoniem un lodžijām un tuvāk par desmit metriem no daudzdzīvokļu dzīvojamo māju un publisko ēku vai būvju ieejām, ārējām kāpnēm vai lieveņiem.
Eiropas Savienībā (ES) plānots aizliegt aromatizētas cigaretes un uz cigarešu iepakojumiem būs jālieto lieli ilustratīvi brīdinājumi, paredz trešdien pēc vairāku gadu darba atbalstītais Eiropas Komisijas (EK) priekšlikums stingrākai tabakas izstrādājumu ražošanai, noformēšanai un tirdzniecībai.
Neraugoties uz daudziem neviennozīmīgiem jautājumiem, valdības gaiteņos virzību sākusi tā dēvētā pretsmēķēšanas iniciatīva, kam zaļo gaismu vakar deva Ministru kabineta komiteja.
Veselības ministrija Ministru kabinetā tuvākajā laikā rosinās likuma grozījumus par smēķēšanas ierobežojumiem. Tiek plānots pilnīgi vai daļēji aizliegt smēķēšanu arī uz daudzdzīvokļu ēku balkoniem.
Latvijas iedzīvotāju izsmēķē vismaz vienu cigareti dienā, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pētījums "Atkarību izraisošo vielu lietošanas izplatība iedzīvotāju vidū" par iepriekšējo gadu.
Ir aprēķināts, ka lielākā daļa smēķētāju, kuri atradinās no šā kaitīgā ieraduma, apmēram gadu pēc pēdējās cigaretes izsmēķēšanas pieņemas svarā vidēji par 4,5 kilogramiem. Turklāt visvairāk svars nāk klāt tieši pirmajos trīs mēnešos. Kā izvairīties no šā nepatīkamā blakusefekta?
Veselības ministrija vēlas panākt grozījumus likumā Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu, lai pašvaldībām būtu tiesības papildus esošajiem ierobežojumiem aizliegt smēķēt tur, kur tās uzskata par nepieciešamu.
Lai pašvaldībām būtu tiesības savos saistošajos noteikumos paredzēt smēķēšanas aizliegumu uz balkoniem, lodžijās un parkos, izstrādāti grozījumi likumā par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu.
Turpinot atzīmēt Pasaules Prettabakas dienu, ko iedibinājusi Pasaules Veselības organizācija (PVO), šodien smēķētāji divos doktorātos Rīgā varēs bez maksas apmeklēt ārstu pneimonologu jeb plaušu ārstu.