Krievija gatavojas atomkaram. Ko darām mēs? Kā sevi varam pasargāt no radiācijas? Par šo un citiem jautājumiem TV24 raidījumā „Nacionālo interešu klubs” diskutēja un skatītājus informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) priekšnieks, pulkvedis Mārtiņš Baltmanis.
Laikā no 9. līdz 16. septembrim Norvēģijā atklātas radioaktīvā cēzija-137 pēdas, izmantojot divas stacijas, kas atrodas netālu no Krievijas robežas, ziņo “Barrents Observer”, atsaucoties uz Norvēģijas Radiācijas un kodoldrošības iestādi.
Pirms Krievijas iebrukuma Černobiļas atomelektrostacijas aizlieguma zona bija viens no populārākajiem tūrisma objektiem Ukrainā arī ārzemnieku vidū. Lai arī Loslamosa Amerikā ir labi pazīstama kā pirmās atombumbas izveides vieta, tikai daži cilvēki zināja, ka tās teritorija ir piesārņota ar radiāciju, raksta “The Guardian”.
Valsts robežsardzes Ludzas pārvaldē 2023.gadā kravu pārbaudēs konstatēja 235 paaugstinātas radiācijas gadījumus, liecina otrdien valdībā izskatītais ziņojums par Valsts civilās aizsardzības plāna izpildi 2023.gadā.
Valsts vides dienesta (VVD) Radiācijas drošības centrs (RDC) nav saņēmis oficiālu informāciju par avāriju Rostovas atomelektrostacijā, un radiācijas līmenis Latvijā atbilst ikdienas situācijai, aģentūru LETA informēja VVD sabiedrisko attiecību vadītāja Aija Jalinska.
Dienvidāfrikas zinātnieki ievadījuši radioaktīvu materiālu dzīvu degunradžu ragos, lai tos būtu vieglāk atklāt robežpunktos novatoriskā projektā, kura mērķis ir ierobežot malumedniecību.
Milzīgā saules vētra, kas skāra Zemi, skāra arī Marsu un dati liecina, ka radiācijas līmenis uz sarkanās planētas varētu radīt izaicinājumu planētas izpētei cilvēkiem.
Krievijas prezidents Vladimirs Putins nesen devis pavēli atjaunot gatavošanos tehnogēnai katastrofai Kurskas atomelektrostacijā, noziedzīgo plānu krievi iecerējuši īstenot augusta beigās-septembra sākumā, ziņo raksta lrytas.lt.
Krievija, iespējams, gatavo "avāriju" un pat sprādzienu Kurskas atomelektrostacijas teritorijā, lai teroraktā vainotu Ukrainu, norāda eksperts Aleksejs Golobutskis, raksta unian.net.
ASV sāk izmēģināt jaunu līdzekli kaitīgo radioaktīvo vielu izvadīšanai no organisma - zinātnieki cer, ka zāles HOPO 14-1 spēs neitralizēt dažus bīstamos elementus, piemēram, urānu, kas tiek izmantoti tā saukto “netīro bumbu” radīšanā, vēsta bbc.com.
Lai stiprinātu Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) spējas reaģēt radiācijas avāriju gadījumā, Valsts vides dienesta (VVD) Radiācijas drošības centrs (RDC) NMPD pārstāvjiem nodevis radiācijas mēriekārtu dāvinājumu, liecina NMPD paziņojums sociālajos tīklos.
Latvijas teritorijā esošās 20 monitoringa stacijas neuzrāda paaugstinātu radiācijas līmeni, informē Valsts vides dienesta (VVD) sabiedrisko attiecību speciāliste Aija Jalinska.
„Aptiekās pieprasījums pēc joda preparātiem un uztura bagātinātājiem pieaudzis,” stāsta farmaceits Vadims Brižaņs. „Taču, kā jau to tikko arī norādījusi Veselības ministrija, joda profilakse nav “zāles pret radiāciju” un var nopietni apdraudēt veselību,” norāda farmaceits, sīkāk raksturojot situāciju, kas vedina jodu pastiprināti iegādāties, kādos gadījumos lieto jodu un kas ir radioaktīvais jods.
Saskaņā ar Starptautiskās atomenerģētikas aģentūras vadlīnijām nav jāpielieto joda profilakse, ja kaimiņvalstu atomelektrostacijas atrodas vairāk nekā 110 kilometru attālumā, pavēstīja Veselības ministrijā (VM).
Arī sestdien radiācijas līmenis Latvijā un citur Eiropā ir normas robežās un radiācijas apdraudējuma iedzīvotājiem nav, informē Valsts vides dienests (VVD).
VVD mājas lapā atrodams RDC informatīvais materiāls par aizsardzības pasākumiem radiācijas avārijās. No tā var izlobīt informāciju, kā rīkoties, ja notiek kodolavārija vai kodolkatastrofa.