Pagājušajā nedēļas nogalē īstu "vētru" soctīklos sacēla kāda pircēja apgalvojumi, ka, ēdot Latvijas pārtikas veikalā nopirktu arbūzu, sajutis "ķīmisku garšu". Vīrieša it kā veiktais tests uzrādījis iespaidīgu nitrāta līmeni milzu auglī. Lai arī veikalu ķēde šo apgalvojumu un testu patiesumu apšauba, tas tomēr liek padomāt, cik lielu daļu Mendeļejeva tabulas mēs ikdienā "apēdam".
Patlaban likumā noteikts, ka samazinātā PVN likme (5% apmērā) Latvijai raksturīgiem augļiem un dārzeņiem tiek piemērota tikai līdz šā gada beigām. Līdz ar to no nākamā gada svaigie augļi, ogas un dārzeņi būs jāapliek ar PVN standartlikmi – 21%. Neatkarīgā jau rakstīja: ja Saeima negrozīs likumu, tad, sākot ar 2021. gada 1. janvāri, šie produkti veikalos maksās dārgāk. Izskatās, ka 40 Saeimas deputāti tieši to arī vēlas.
Saskaņā ar pašreiz spēkā esošo likumdošanu, ar nākamā gada 1. janvāri Latvijai raksturīgie augļi, ogas un dārzeņi veikalos kļūst dārgāki, jo ar šo brīdi vairs nebūs spēkā norma par pievienotās vērtības nodokļa samazinājumu Latvijai raksturīgiem augļiem, ogām un dārzeņiem.
Pievienotā vērtību nodokļa (PVN) likmes samazināšana svaigai pārtikai atbalstītu sociāli mazāk aizsargātos un uzlabotu to labklājību, pirmdien mazumtirgotāja "Maxima Latvija" diskusijā sacīja Latvijas Lauksaimniecības universitātes profesore, pārtikas ražošanas un lauksaimniecības nozaru eksperte Irina Pilvere.
Veselībai svarīga ir ne tikai produktu izvēle, bet arī laiks, kurā tos ēd. Piemēram, ābolu ēšana nepareizā laikā var izraisīt zarnu problēmas, nevis uzlabot gremošanu.
Kvalitatīva pārtika un drošs tās patēriņš ir būtisks aspekts teju pusei no Latvijas iedzīvotāju, liecina 2019.gada Eirobarometra dati. Vasarīgi siltie laika apstākļi ir lieliski piemēroti brīvdabas piknikiem un dārza grilēšanas svētkiem, taču tie arī sniedz vidi baktēriju un citu patogēnu klātbūtnei pārtikā, kas var izraisīt saindēšanos ar ēdienu.
Kad tad, ja ne vasarā ir lieliska iespēja dabīgi parūpēties par savas ādas veselību? Šie produkti būs lieliski palīgi, jo manāmi atjaunos ādu ar acīmredzamu rezultātu.
Pilsonisko iniciatīvu platformā “ManaBalss” uzsākta parakstu vākšana iniciatīvai “Samazinām PVN pārtikas produktiem”, kas paredz noteikt samazināto pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi 5% apmērā pārtikas produktiem ‒ svaigai gaļai, svaigām zivīm, olām, piena produktiem, saglabājot to arī Latvijai raksturīgiem augļiem un dārzeņiem. Pirmajās četrās stundās pēc iniciatīvas publicēšanas par šo ieceri bija parakstījušies 126 cilvēki. Savācot 10 tūkstošus parakstu, šī iniciatīva tiks iesniegta Saeimā.
Lētākie pārtikas produkti jūnijā starp Baltijas valstīm vairumā gadījumu bija mazumtirdzniecības veikalos Viļņā, liecina Agroresursu un ekonomikas institūta Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra (LTVC) apkopotā informācija.
Cūkgaļas cena Latvijā šogad maijā salīdzinājumā ar martu ir sarukusi par 19,8% un bija 152,2 eiro par 100 kilogramiem, liecina jaunākie Zemkopības ministrijas (ZM) Tirgus un tiešā atbalsta departamenta dati.
Daudzi no mums mēdz izlaist vakariņas un doties gulēt ar nedaudz "rūcošu" vēderu. Taču ir daudzas nelabvēlīgas blaknes no šādas rīcības, kas ietekmē mūsu fizisko un emocionālo veselību. "Bright Side" nosauc 4 iemeslus, kāpēc nedrīkstam iet gulēt izsalkuši.
Lai cik garda un veselīga ir maltīte, tā var zaudēt savas vērtīgās īpašības, ja to atkārtoti silda mikroviļņu krāsnī. Dažreiz tas var beigties arī ar saindēšanos. Šos astoņus veselīgos produktus nav ieteicams atkārtoti sildīt, lai izvairītos no saindēšanās riska.
Reizi dienā, kā norāda uztura speciāliste, kādu kārumu parasti prasās ikvienam. Turklāt, ja šī uzkoda ir kā launags pēc kura paredzēta sportošana, tad sirdsapziņas pārmetumiem te nav vietas – visu enerģiju, ko uzņemsiet, pēcāk arī iztērēsiet.