Izglītība

7.mar
Ministru prezidente Evika Siliņa (JV) šodien pasniegusi Ministru kabineta (MK) diplomus izcilākajiem Latvijas skolēniem, studentiem un viņu pedagogiem par augstiem sasniegumiem 2023.gada starptautiskajās mācību priekšmetu olimpiādēs un jauno profesionāļu meistarības konkursā "EuroSkills 2023", aģentūru LETA informēja Valsts kancelejā.
5.feb
Olaines novada budžetā prioritātes šogad ir izglītība, sociālā aizsardzība, novada attīstība un teritorijas labiekārtošana, aģentūra LETA uzzināja pašvaldībā.
5.feb
Frakcijas "Nacionālā apvienība" deputāti iesnieguši Saeimā Vispārējās izglītības likuma grozījumus, kas paredz atļaut valsts ģimnāzijām un vidusskolām rīkot iestājpārbaudījumus atbilstoši valsts pamatizglītības standartam un noteikt uzņemšanas kritērijus.
2.feb
Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" savākti vairāk nekā 10 000 parakstu par iespēju skolēniem sliktas atzīmes labot vairākkārt.
2.feb
2023./2024. mācību gadā 9.klašu centralizēto eksāmenu snieguma slieksni necels un saglabās 10% līmenī, kāds tas bija pagājušā mācību gadā. Šādu lēmumu Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) pieņēmusi, izvērtējot pagājušās eksaminācijas sesijas rezultātus un to, ka pašlaik tiek izstrādāta izlīdzinošā gada koncepcija tiem, kuri eksāmenos nav sasnieguši noteikto snieguma līmeni. Vidējās izglītības posmā 12.klašu centralizēto eksāmenu slieksnis šajā mācību gadā ir 15%, kā tas paredzēts jau iepriekš. Izglītības un zinātnes ministrija ir sagatavojusi atbilstošo noteikumu grozījumus, kurus virza izskatīšanai valdībā.
17.jan
Valsts kontrolieris Edgars Korčagins un Valsts kontroles padomes locekle Maija Āboliņa trešdien (17.janvārī) piedalījās Cilvēkkapitāla attīstības padomes sēdē saistībā ar secinājumiem un ieteikumiem pēc revīzijas par pieaugušo izglītību Latvijā.
15.dec 2023
Skolā pedagogiem ir jāprot savas kompetences robežās strādāt ar bērniem, kuriem ir autiskā spektra traucējumi, šodien starptautiskā konferencē "Labā prakse autisma jomā" sacīja izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša (JV).
14.dec 2023
Šodien plkst.15 nodibinājuma "Iespējamā misija", Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) un Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) vadība parakstīs memorandu, apņemoties trīs gadu laikā piesaistīt līdz 180 augsti kvalificētus dažādu nozaru ekspertus un sagatavot viņus darbam skolās dabaszinātņu, matemātikas un tehnoloģiju mācību priekšmetos.
13.dec 2023
Pamatskolas centralizētajā eksāmenā matemātikā zemāki rezultāti ir skolēniem, kuri bieži kavē skolu, liecina Latvijas Universitātes (LU) Starpnozaru izglītības inovāciju centra pētnieku veikta centralizēto eksāmenu analīze.
13.dec 2023
Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) patlaban nav datu par 36 skolēniem, kuri 9.klasi pabeidza ar liecību un šogad viņiem vajadzētu atkārtoti mācīties 9.klasē, trešdien Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē informēja Valsts izglītības satura centra (VISC) monitoringa un analītikas nodaļas vecākais eksperts Pāvels Pestovs.
13.dec 2023
2022./2023. mācību gadā vispārējā izglītībā tika ieviesta jauna valsts pārbaudes darbu sistēma, un šogad pirmo reizi veikts arī padziļināts eksāmenu rezultātu izvērtējums. Kopumā iepriekšējā mācību gadā tika izstrādāti 27 jauni valsts pārbaudes darbi: seši valsts pārbaudes darbi 9. klasei (5 centralizētie eksāmeni un 1 diagnosticējošais darbs) un 21 vidusskolai (15 augstākā līmeņa eksāmeni, 5 optimālā līmeņa eksāmeni, 1 vispārējā līmeņa eksāmens). 
5.dec 2023
Valdība apstiprina 2024./2025.mācību gada plānojumu, kas ietver semestru ilgumu un brīvlaiku noteikšanu.
5.dec 2023
Lai nodrošinātu Satversmes tiesas (ST) lēmuma izpildi, pirmsskolas pedagogu zemākā darba algas likme no 2024.gada 1.janvāra būs 9,54 eiro, otrdien nolēma valdība. Ministru kabineta 18.aprīļa rīkojumā "Par pedagogu zemākās darba samaksas likmes pieauguma grafiku laikposmam no 2023.gada 1.septembra līdz 2025.gada 31.decembrim" tika noteikts, ka no nākamā gada 1.janvāra pirmsskolas izglītībā zemākā vienas stundas likme būs 9,04 eiro. Vienlaikus ST jūnija nogalē atzina Ministru kabineta (MK) noteikumu normas, kas nosaka pirmsskolas izglītības pedagogu zemāko darba algas likmi, par neatbilstošām Satversmes 91.panta pirmajā teikumā ietvertajam tiesiskās vienlīdzības principam un par spēkā neesošām no 2024.gada 1.janvāra. Līdz ar to no 2024.gada 1.janvāra zemākā vienas stundas likme visiem pedagogiem būtu nepieciešams noteikt 9,54 eiro. Lai nodrošinātu ST lēmuma izpildi, tika atbalstīts IZM priekšlikums precizēt bāzes izdevumus 2024.-2026.gadam, paredzot tos palielināt 2024.gadam un turpmāk ik gadu par 6 841 753 eiro. Savukārt IZM iesniegtajā prioritārā pasākuma pieteikumā par pedagogu darba samaksas pieauguma grafika īstenošanas otrajam solim nepieciešamo finansējumu no nākamā gada 1.janvāra, ministrija iekļāva arī pirmsskolas pedagogu zemākās vienas stundas likmes palielinājumu līdz 9,54 eiro, paredzot šim mērķim novirzīt vēl papildu 9 487 231 eiro. Arī šis priekšlikums tika atbalstīts. Tādējādi kopumā ST lēmuma izpildei piešķirts papildu finansējums 16 328 984 eiro apmērā. Bērnu no pusotra līdz četru gadu vecumam izglītošanā nodarbināto pedagogu darba samaksa tiek finansēta no pašvaldību budžetiem. Pedagogu darba samaksas pieauguma nodrošināšanai finanšu līdzekļi rodami no pašvaldību budžetiem, kas pēc IZM aplēsēm indikatīvi veido 26,2 miljonus eiro. Iepriekš Latvijas izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) priekšsēdētāja Inga Vanaga pauda, ka ar ST spriedumu par pirmsskolas izglītības pedagogu zemākās darba algas likmes regulējuma neatbilstību Satversmei novērsta nevienlīdzība pret vairāk nekā 12 000 izglītības darbinieku.
3.dec 2023
Tiem, kuriem nav skolas vecumam bērnu pat neienāk prātā, ka daudzās skolās pedagogu trūkuma dēļ netiek pasniegti viens vai vairāki mācību priekšmeti, kaut arī izglītības programmās tie ir paredzēti.
3.dec 2023
Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) nav atsevišķa plāna attiecībā uz to, kāds pētnieku skaits būtu nepieciešams vēstures nozarē, aģentūrai LETA atklāja IZM Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta nozares eksperts Edvards Francis Kuks, piebilstot, ka šādus mērķus nav plānots izstrādāt nevienai zinātnes apakšnozarei.
29.nov 2023
Sākot ar nākamo mācību gadu visās Latvijas skolās stājās spēkā pilnveidotā mācību snieguma vērtēšanas kārtība. Valsts izglītības satura centrs (VISC) ir apkopojis sešas būtiskākās izmaiņas, kuras ietekmēs vērtēšanu un ar kurām ikdienā skolās saskarsies gan skolotāji, gan skolēni un vecāki.
28.nov 2023
Lai nodrošinātu papildus nepieciešamo finansējumu augstskolu padomju locekļu atalgojuma izmaksu segšanai, valdība otrdien nolēma piešķirt papildu 206 727 eiro.
22.nov 2023
Galvenais jaunā finansēšanas modeļa mērķis ir nodrošināt dabaszinātņu un tehnoloģiju jomas (STEM) skolotāju pieejamību, uzsvēra Ministru prezidente Evika Siliņa (JV), kura šodien Rīgas pilī tikās ar Valsts prezidentu Edgaru Rinkēviču, pārrunājot arīdzan progresu sarunās par izglītības kvalitātes paaugstināšanu.
14.okt 2023
Iekļaujošo izglītību vajadzētu izņemt no vispārizglītojošām skolām, šāds priekšlikums pausts Liepājas Universitātē (LiepU) piektdien notikušajā zinātniski praktiskajā konferencē "Vecāku līdzatbildība 21.gadsimta pedagoģijā", informē LiepU sabiedrisko attiecību speciāliste Simona Laiveniece.
12.okt 2023
Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) septembrī nosūtījis Valsts valodas centram (VVC) informāciju par 12 pedagogiem, kuru valsts valodas zināšanas varētu nebūt atbilstošas normatīvajos aktos noteiktajām prasībām.