Smaržām ir milzīga nozīme mūsu dzīvē. Atcerieties, kāds šoks daudziem no mums bija ožas zudums korona vīrusa laikā – bez smaržām un smakām dzīve it kā zaudēja krāsu, tā bija kļuvusi melnbalta.
Restorānu industrijā valdošā sīvā konkurence un mūžīgā sacensība par to, kurš iegūs kāroto "Michelin" zvaigzni, liek šefpavāriem radīt arvien neparastākus ēdienus, pievienojot tiem retas un grūti iegūstamas sastāvdaļas, vēsta kanāls "National Geographic".
Ēdiens ne tikai palīdz mazināt izsalkumu, sniegt enerģiju, bet arī var veicināt labu veselību. Piemēram, labai smadzeņu darbībai iesaka ēst lasi, riekstus, ogas, bet vai zināt, kuri produkti var kaitēt atmiņai, kā arī citādāk negatīvi ietekmēt smadzeņu darbību?
Lielveikalos mūsdienās var iegādāties teju visu. Lai atvieglotu mūsu ikdienu, pārtikas veikali piedāvā dažādās produktu sagataves, lai ēst gatavošana būtu pavisam vienkārša un ātra. Šādu gatavu produktu iegāde pamatīgi atvieglo mūsu ikdienu. Šefpavāri izceļ, ko nekādā gadījumā veikalā nevajadzētu pirkt gatavu.
Mēdz sacīt, ka viss jaunais ir labi aizmirsts vecais. Pavārgrāmatu autori jau izsenis ne tikai piedāvāja ēdienu receptes, bet arī izglītoja lasītājus par dažādu produktu uzturvērtību.
Vai brīdis pēc gadu mijas ir īstais laiks, lai pievērstos veselīga uztura ieteikumiem? Jā - ir pārliecināti speciālisti, jo tieši tagad daudzi izvērtē savus un ģimenes ieradumus un prātā ir jaunas ar veselību un labāku dzīvi saistītas apņemšanās. Tāpēc sertificētā uztura speciāliste "Veselības centru apvienībā" Anita Baumane un "Mēness aptiekas" farmaceite Linda Fevraļeva atgādina vairākas ar uzturu saistītas veselībai īpaši nozīmīgas patiesības.
Gada aukstajā sezonā mūsu platuma grādos cilvēka organismam nepieciešama īpaša aizsardzība un papildu enerģija. To var iegūt, sabalansējot uzturu un nodrošinot sevi ar pareizo «degvielu». Aukstais un tumšais laiks ietekmē organismu: bieži vien kļūstam mazkustīgāki, vairāk laika pavadām siltās iekštelpās. Ja esam mazāk fiziski aktīvi, vielmaiņa palēninās.
Šobrīd Eiropas Savienībā ir reģistrētas 925 aizsargātas ģeogrāfiskās izcelsmes norādes, tostarp Latvijas produkti «Rucavas baltais sviests» un «Carnikavas nēģi». Nu tiem pievienojušies arī «Salacgrīvas nēģi». Eiropas Komisijas regula par Salacgrīvas nēģu iekļaušanu reģistrā stājusies spēkā pērnā gada 12. decembrī.
Ēdiena pasūtīšana internetā un to piegāde ar kurjeru līdz pat namdurvīm kļūst arvien populārāka ne tikai Latvijā, bet arī citviet pasaulē. Diemžēl neiztikt arī bez dažādiem starpgadījumiem.
Covid-19, karš Ukrainā, personīgās problēmas darbā un ģimenē - tas viss atstāj negatīvu iespaidu uz mūsu mentālo veselību. Svarīgi ir ikdienā parūpētie ne tikai par fizisko veselību, bet arī garīgo veselību. To var veikt dažādi sākot no labas rutīnas ieviešanas un beidzot arī tādu pārtikas produktu ēšanu, kas var uzlabot garastāvokli.
Ik viens vēlas dzīvot veselīgu un garu mūžu. Lai tā notiktu nepieciešams rūpēties par savu veselību. Kā zināms, lai būtu laba veselība, nepieciešams nodarboties ar fiziskām aktivitātēm un ēst veselīgu pārtiku.
Maize ir viens no pirmajiem pasaulē pagatavotiem pārtikas produktiem, jo tiek uzskatīts, ka pirmo reizi to izcepa jau pirms 30 000 gadiem. Kopš tā laika cilvēces apetīte ir tikai augusi un galu galā padarījusi mūs par tiem, kas mēs esam šobrīd.
Cilvēki, kuriem pēc ēšanas rodas ievērojamas cukura līmeņa svārstības asinīs, jūtas vairāk izsalkuši. Šī iemesla dēļ viņi dienas laikā apēd vairāk nekā citi, ziņo Nature.
Internetā pieejami daudz un dažādi ēdienu gatavošanas padomi un triki. Bet vai tiem visiem var ticēt? Šefpavāri nosauc 5 izplatītākās kļūdas, kuras pieļaujam, gatavojot maltītes.
“Kantar TNS” aptaujā TV3 raidījumā "900 sekundes" noskaidrots, cik bieži savā uzturā Latvijas iedzīvotāji lieto ātrās uzkodas, piemēram, picas, burgerus, frī kartupeļus un hotdogus.
Vai zini no kādiem produktiem atsakās uztura speciālisti? Šos ēdienus viņi paši neēstu un iekļāvuši "sliktajā" sarakstā, kas nozīmē, ka tie ne tikai mūsu organismam neko nedod, bet pat nodara tam ļaunumu. Portāls "The Healthy" uzskaitījis pārtikas produktus, no kuriem speciālisti iesaka ar steigu atteikties.