Eiropas Dzimumu līdztiesības institūta veidotajā Eiropas Dzimumu līdztiesības indeksā Latvija šogad ierindota 19.vietā starp 27 Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm, informē Labklājības ministrija (LM).
Eiropas Dzimumu līdztiesības institūts 10.decembrī tiešsaistes konferencē publiskojusi Eiropas Dzimumu līdztiesības indeksu 2024.gadam. Latvija ar 62.6 punktiem, kas ir par 1.1 punktu labāks rādītājs nekā 2023.gadā, ieņem 19. vietu starp 27 Eiropas Savienības dalībvalstīm.
Dzimumu līdzsvars būtu jānodrošina arī publisko personu, valsts un pašvaldību kapitālsabiedrību valdēs, Labklājības ministrijas (LM) Kapitālsabiedrību pārvaldes institūcijās nodrošināmā dzimumu līdzsvara likumprojekta publiskajā apspriešanā iesaka AS "Nasqad Rīga" un Baltijas Korporatīvās pārvaldības institūta pārstāvji.
Valdība šodien apstiprināja sieviešu un vīriešu vienlīdzīgu tiesību un iespēju veicināšanas plānu 2024.-2027.gadam, kas paredz nodrošināt integrētu un mērķtiecīgu politiku, kas sekmē sieviešu un vīriešu vienlīdzīgu tiesību un iespēju īstenošanu.
Latvija ar dzimumu līdztiesību diži lepoties nevar – pērn Eiropas Dzimumu līdztiesības indeksā tā ar 61,4 punktiem ieņēma 16. vietu starp 27 dalībvalstīm, skaudri demonstrējot dzimumu nevienlīdzīgo situāciju gan izglītībā un darba tirgū, gan ģimenē un sabiedrībā. Īpaši satraucošs rādītājs ir vardarbība – Latvijai ir augstākais rādītājs Eiropas Savienībā sievietēm, kuras ir tīši noslepkavojis partneris vai radinieks, ziņo Centrs "MARTA".
"Twitter" ieraksts atklāj dzimumu sadalījuma tendenci Latvijas Republikas ministrijās. Vienīgā ministrija, kurā vīriešu skaits ir lielāks nekā sieviešu, ir Aizsardzības ministrija.
Tikai 16% Latvijas iedzīvotāju pilnībā piekrīt apgalvojumam, ka Latvijā visās jomās pastāv pilnīga vīriešu un sieviešu līdztiesība, liecina tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS februārī veiktās aptaujas dati.
Atbilstoši ikgadējiem pētījumiem, ko veic ANO vai citas starptautiskas organizācijas, dzimuma līdztiesības jomā vispārējais sieviešu stāvoklis Latvijā pasaules un Eiropas kontekstā ir uzskatāms par labvēlīgu, teikts Ārlietu ministrijas (ĀM) sagatavotajā informatīvajā ziņojumā valdībai.
Islande kārtējo gadu pēc kārtas saglabājusi pirmo vietu pasaulē dzimumu vienlīdzības ziņā, savukārt Latvija ierindojusies 20.vietā, liecina Pasaules Ekonomikas foruma (WEF) ikgadējais ziņojums par dzimumu vienlīdzību pasaulē.
Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas un Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas kopsēdē šodien deputātu vairākums pieņēma aicinājumu bērnudārzos neizmantot "dzimumu lomu grāmatiņas" un ar tām saistītos metodiskos materiālus, līdz nav veikta to padziļināta izpēte.
Labklājības ministrijas (LM) izstrādātā dzimumu līdztiesības plāna 2012.-2014.gadam darbību, liecina valdības vadītāja parakstīta atbildes vēstule prasības rosinātājiem.
Darba samaksas atšķirība sievietēm un vīriešiem Latvijā tiek uzskatīta par galveno dzimumu nevienlīdzības izpausmi, liecina Eiropas Parlamenta Eurobarometer aptaujas rezultāti. Latvijas respondenti uzskata, ka risinājumiem būtu jānāk no Eiropas Savienības.
Neraugoties uz iepriekšējo gadu pūliņiem, dzimumu nevienlīdzība joprojām ir sastopama praktiski visās Eiropas Savienības (ES) valstīs, liecina Eiropas Komisijas (EK) ziņojums "Sieviešu un vīriešu līdztiesība - 2010", kas šodien tika izskatīts ES Nodarbinātības, sociālās politikas, veselības un patērētāju lietu ministru padomes sanāksmē.