Augstākā tiesa Lielbritānijā šķetina definīciju - kas ir "sieviete"?

© Pixabay

Lielbritānijas Augstākā tiesa otrdien sākusi izskatīt lietu par "sievietes" definīciju likumā.

Lietu pret Skotijas valdību ierosināja organizācija "Par sievietēm Skotijā", kas uzskata, ka dzimums ir bioloģiski nemainīgs. Lietas iznākums varētu ietekmēt aktuālos jautājumus, kas saistīti ar transdzimuma cilvēku tiesībām, un to, kā Lielbritānija definē dzimti un dzimumu, kā arī citus procesus.

Organizācija "Par sievietēm Skotijā" apgalvo, ka "sievietes" definīcijas Lielbritānijas 2010.gada Vienlīdzības aktā un 2004 gada Dzimumu atzīšanas aktā nav savienojamas.

2010.gada likums paredz aizsardzību pret dažāda veida diskrimināciju, tai skaitā diskrimināciju, balstoties uz personas dzimti vai dzimumu. Likumā sieviete ir definēta kā jebkura vecuma sievišķā dzimuma persona.

Saskaņā ar 2004.gada likumu dzimuma atzīšanas apliecība ļauj transdzimuma personām likumīgi mainīt dzimumu, lai identificētos kā vīrieši vai sievietes.

Lielbritānijas Augstākajai tiesai tiek lūgts izvērtēt, vai persona, kas ir mainījusi dzimumu uz sievieti, tiek uzskatīta un aizsargāta kā sieviete saskaņā ar Vienlīdzības likumu.

Lieta Lielbritānijas Augstākajā tiesā nonāca pēc tam, kad organizācija "Par sievietēm Skotijā" apstrīdēja 2018.gada Skotijas likumu, kas attiecās uz sieviešu pārstāvniecību valsts sektorā. Norādījumos, kas tika izdoti kopā ar šo likumu, Skotijas reģionālais parlaments norādīja, ka persona, kas mainījusi dzimumu uz sievieti un kurai ir attiecīga dzimuma atzīšanas apliecība, tiks uzskatīta par sievieti arī saskaņā ar Vienlīdzības likumu.

Organizācija "Par sievietēm Skotijā" nesekmīgi apstrīdēja šos norādījumus zemākajās tiesas instancēs.

Pēdējos gados jautājums par dzimuma maiņu Apvienotajā Karalistē kļuvis ļoti polarizēts un politizēts, un tas ir izraisījis spriedzi starp Edinburgu un Londonu.

Skotijas valdība 2022.gadā pieņēma likumu, kas ļautu cilvēkiem vieglāk oficiāli mainīt dzimumu. Taču Londona šo likumu nobloķēja.

Lielbritānijas konservatīvie, kas tobrīd atradās pie varas, solīja veikt "precizējumus" likumā, lai vārds "dzimums" definētu bioloģisko dzimumu, nevis dzimti, un šī gada sākumā savā priekšvēlēšanu kampaņā par vienu no galvenajiem punktiem izvirzīja transseksuālu sieviešu izslēgšanu no viendzimuma telpām.

Svarīgākais