Britu uztura speciāliste Signe Svanfelde nosaukusi četrus labākos pārtikas produktus, kas varot palīdzēt palielināt D vitamīna uzņemšanu, raksta "The Mirror".
Ieilgstot Covid-19 pandēmijai un domājot, vai un kā koronavīruss paliks mūsu ikdienā arī turpmāk, arvien vairāk sabiedrības veselības pētnieku meklē veidus, kā iedzīvotāji varētu sargāt savu veselību un uzlabot imunitāti. Zinātnieki visā pasaulē pievērsuši uzmanību D vitamīna ietekmei gripas un koronavīrusa slimības risku samazināšanā.
Vairāk nekā puse jeb 51% Latvijas iedzīvotāju pēdējā gada laikā nav veikuši D vitamīna analīzes, kamēr tās ir veikuši 46%, bet vēl 3% nesniedza precīzu atbildi, secināts aptaujā.
Vispasaules pandēmijas kontekstā, ko izraisījis Covid-19 vīruss, aizvien aktuālāks kļūst jautājums par D vitamīna lomu cīņā pret vīrusu. Vairums veselības aprūpes speciālistu to rekomendē uzņemt ikdienā ne tikai kaulu un muskuļu sistēmas veselības veicināšanai, bet arī imunitātes uzturēšanai. Ārste Agnese Zvaigzne komentē vairākus nesen veiktus pētījumus, kuros ir atklāti būtiski rezultāti.
Tik siltā un saulainā vasarā kā šogad izvairīties no saules stariem ir praktiski neiespējami. Vairums iedzīvotāju zina par saules aizsarglīdzekļu lietošanas nozīmi, tomēr joprojām pastāv virkne kļūdu saules aizsarglīdzekļu lietošanā, kā arī daudz mītu, kas saistīti ar saules iedarbību uz ādu, piemēram, uz aknes ārstēšanu, D vitamīna uzņemšanu, kā arī pigmenta plankumu veidošanos.
Daudzi Latvijas iedzīvotāji ir pārliecināti, ka, vasarā pavadot vairāk laika saulē, viņi piesātinās ar D vitamīnu, lai bez tā trūkuma nodzīvotu garo, pelēko ziemu.
71% Latvijas iedzīvotāju ir saskārušies ar D vitamīna deficītu organismā, tā liecina nesen veikta "Norstat" pētījumā. Tāpat arvien biežāk D vitamīna deficīts tiek saistīts ar dažādām saslimšanām, akūtām un hroniskām slimībām, tostarp dažādām infekcijas slimībām, depresiju un pat diabēta un insulta risku.
Kopš pandēmijas sākuma ievērojami palielinājusies iedzīvotāju interese par D vitamīnu, tostarp tā ietekmi uz Covid-19 un citu vīrusu izraisītu saslimšanu profilaksi.
Vidēji Latvijas iedzīvotājiem ziemā ir D vitamīna deficīts, savukārt vasarā tas ir pietiekamā līmenī, taču speciālisti norāda, ka to nepieciešams uzturēt optimālā līmenī visa gada garumā, jo īpaši Covid-19 vīrusa straujās izplatības laikā.
Šobrīd veikalu plauktos varam atrast ļoti daudzveidīgu maizes sortimentu – ar pievienotām sēklām, veseliem vai smalcinātiem graudiem, klijām, pat maizi ar dārzeņu, kefīra vai riekstu piedevu. Visas šīs piedevas papildina maizes uzturvērtību un padara to bagātīgāku.
Starp aptaujātajiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri pēdējā gada laikā ir veikuši D vitamīna analīzes, 48% respondentu analīžu rezultāti uzrādīja nepietiekamu D vitamīna līmeni (30% - nepietiekams, 13% - deficīts, 5% - kritiski zems), 25% D vitamīna līmenis organismā bija pietiekams, 16% - optimāls, 3% - augsts, savukārt 8% konkrētu atbildi sniegt nevarēja, secināts Vigantolvit un Gemius veiktajā aptaujā.
Brīžos, kad organisms kādu no sev nepieciešamajām uzturvielām nesaņem, tas par to signalizē. Svarīgi ir šos signālus atpazīt, lai varētu pārskatīt savu ēdienkarti un pārliecināties, vai tā ir pietiekami sabalansēta.
Ar D vitamīnu bagātinātu produktu ražošana ir iespēja mazināt D vitamīna deficītu – gan bērnu, gan pieaugušo, tajā skaitā senioru un citu mazāk aizsargāto sabiedrības grupu, kā arī grūtnieču, vidū.
99% Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka D vitamīnam ir neatsverama loma cilvēka veselības nodrošināšanā un tas atbild par nozīmīgu funkciju pildīšanu mūsu organismā.
71% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju ir saskārušies ar pazeminātu D vitamīna līmeni organismā, savukārt tikai 27% norādījuši, ka savu D vitamīna līmeni organismā novērtē kā pietiekamu, liecina Latvijā veiktasi "Norstat" pētījums.