“Lai arī šodien Ministru kabinetā skatot jautājumu par finansējuma pieaugumu augstākajai izglītībai tuvākajos trīs gados netika panākts kompromiss par fiksētu budžeta palielinājumu 2018. un 2019.gadam, tomēr varu apliecināt, ka nākamajā gadā esam radījuši iespēju nodrošināt papildus teju 5,5 miljonus eiro augstākajai izglītībai,” pēc valdības sēdes pauž izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis.
Valdība šodien pēc emocionālām diskusijām tomēr nespēja vienoties par papildu finansējuma piešķiršanu augstākajai izglītībai, lai netiktu samazināts valsts budžeta finansēto studiju vietu skaits.
Viens no galvenajiem Augstākās izglītības padomes (AIP) uzdevumiem ir augstskolu budžeta vietu iedalījums. Patlaban tā lielāko daļu šo vietu novirza eksaktajām studiju programmām, un arī turpmāk tieši šai jomai plānots pieaugums. Eksperti uzskata, ka AIP jārīkojas šajā jomā vēl noteiktāk, liekot akcentu uz dabaszinātnēm.
Lielākajai daļai valsts augstskolu ir beigusies pieteikšanās studijām, taču, tā kā ne vienā vien pamatstudiju programmā nav izdevies aizpildīt pat budžeta vietas, tās ir izsludinājušas papildu uzņemšanu. Taču mācību iestāžu pārstāvji neslēpa, ka arī tad visās jomās var neizdoties piesaistīt studējošos un tukšās vietas nāksies pārdalīt.
Latvijas augstskolas vēl nav parakstījušas līgumus ar Izglītības un zinātnes ministriju (IZM) par valsts finansēto studiju vietu skaitu, tāpēc tās vēl nav gatavas izpaust nākotnes plānus.
Nākamajā studiju gadā Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) plāno finansēto budžeta vietu skaitu augstskolās samazināt no 26 193 uz 23 669. Ministrija to skaidro ar to, ka turpmāk studiju vietu apmaksās nevis par 85% kā līdz šim, bet pilnā apmērā. Studenti un augstskolu vadība gan norāda, ka tas nav gluži tā, jo izmaksas par mācībām ir lielākas, nekā IZM to aprēķinājusi.
Augustā daudzas augstskolas izsludinājušas papildu uzņemšanu. Ir brīvas virkne budžeta vietu, galvenokārt inženiertehniskajās jomā. Vēl plašākas izvēles iespējas tiem, kas nolēmuši studēt par maksu.
Reaģējot uz darba tirgus pieprasījumu pēc inženierzinātņu speciālistiem, pēdējos gados notikusi budžeta vietu pārdale par labu dabaszinātņu un inženierzinātņu studiju jomām. Taču ir kāds būtisks bet – aptuveni trešdaļa šīs jomas studentu studijas nepabeidz – nauda (valsts vai sava) iztērēta, bet speciālista nav.
Šodien, 21.novembrī, izglītības un zinātnes ministrs Vjačeslavs Dombrovskis un Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pārstāvji tikās ar Vidzemes Augstskolas (ViA) vadību. Tikšanās laikā IZM iepazīstināja ViA ar plānoto budžeta līdzekļu pārdali augstskolām nākamajam studiju gadam, proti, līdzekļi tiks piešķirti tādā pat apmērā kā šogad, bet veicot pārdali no sociālajām zinātnēm par labu darba spēka pieprasījuma prognozēm reģionā.
Spriežot par budžeta vietu sadalījumu augstskolām 2014./2015.mācību gadam, Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) plāno samazināt budžeta vietu skaitu studiju virzienos, kuri šobrīd veido darbaspēka pārprodukciju.
Šodien Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) ar Veselības ministriju parakstīs ikgadējo līgumu par noteikta skaita speciālistu sagatavošanu un zinātniskās darbības attīstības nodrošinājumu 2010./2011. gadā.
Šogad no valsts budžeta līdzekļiem apmaksāto studiju vietu skaits Latvijas augstskolās nodrošināts teju 2009.gada līmenī un ir 25 738 vietas jeb tikai par 714 vietām (3%) mazāk nekā pērn, informēja izglītības un zinātnes ministres padomniece komunikācijas jautājumos Agnese Korbe.
Augstākās izglītības padome (AIP) nolēmusi piedāvāt izglītības un zinātnes ministrei Tatjanai Koķei (ZZS) projektu par budžeta vietu sadalījumu 2010.gadā, kas paredz, lai arī samazinātā apjomā, budžeta vietas turpināt piedāvāt visās studiju programmās, kurās tās ir piešķirtas šogad.