Pie frakcijām vairs nepiederošo deputātu Visvaldi Lāci Saeima pirms nedēļas pazemināja amatā no Aizsardzības komisijas sekretāra uz Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputātu.
Visa šī lieta atgādināja balagānu, kas nebūtu komentāra ievērības cienīgs, ko tomēr rosināja Saeimas deputātu vairākuma attieksme.
Visvaldis Lācis šķita kā lācis smalkā galmā, kura dabiskā dedzība, vienkāršā valoda un atklātība, nenofrizētais tiešums runā no Saeimas tribīnes smalko deputātu vēl smalkākajām ausīm lika nokalst, V. Lācim bez mazākās diplomātijas tieši sakot, ka Dagnija Staķe, ko viņa vietā sūtīt uz ES valstu parlamentu aizsardzības komisiju pārstāvju sanāksmi Parīzē pēkšņi izvēlējies Aizsardzības komisijas vadītājs Juris Dalbiņš, ne tikai tik labi kā viņš nepārzina vēsturi un militārās lietas, bet arī neprot angļu valodu. Aizsargāt smalkās ausis no šādām rupjībām steidza J. Dalbiņš, sakot, ka viņš apvaino deputāti, bet Cilvēktiesību komisijas vadītājs Jānis Šmits steidza cildināt V. Lāča kā viņa vadītās komisijas deputāta kvalitātes un, kāpjot nost no tribīnes, pats smīnēja par savu smalko asprātību. Līdzīgi smīnēja vairums citu deputātu, tribīnē kāpjot Lācim.
Bet diemžēl visā šajā balagānā vai, kā citi deputāti dēvēja – "marasmā", neviens ij ne ar pušplēstu vārdu nepieminēja īsteno problēmu – deputātu dažkārt bezjēdzīgos, valstij nelietderīgos un dārgos komandējumus, kuros ar Saeimas lēmumu deputātus vizināt ne ekonomiskajā, bet biznesa klasē. To, ka komandējumu izdevumi ar katru gadu aug, pērn Saeimas pārstāvjiem sasniedzot 411 130 latu. Protams, komandējumi uz Briseli, kurp 9. Saeimas deputāti devušies visbiežāk, nav nekāds jaukais tūrisma brauciens, bet netrūkst arī tādu eksotisku braucienu kā, piemēram, uz Kubu, Argentīnu, Indonēziju, Jordāniju, Ēģipti. Nav gan dzirdēts, kādas atziņas un Latvijas valsts pārvaldē izmantojamas gudrības deputāti šajās zemēs noskatījuši. Arī apskatot vairāku parlamentāro grupu sastāvu sadarbībai ar eksotiskākām valstīm, kas nereti tiek uztvertas kā brīvbiļete uz tām, tāpat kā biežāk ceļojošo deputātu listē, mazāk vīd to deputātu vārdi, kas Saeimā biežāk pamanāmi kādu nopietnu likumu izstrādes kontekstā.
Saeima ir nodevusi izskatīšanai komisijā arī nākamā gada valsts budžeta projektu. Komandējumu izdevumu ierobežošanu iepriekš atsevišķi deputāti minējuši kā vienu no pozīcijām, kurā Saeima varētu samazināt izdevumus. Vai tas tiks darīts un, ja tiks, vai ne uz vajadzīgo, bet garlaicīgo Briseles un citu melnā darba komandējumu rēķina, vai uz polittūrisma braucienu rēķina?