Mundras bez zālēm

Ogres kultūras centra vingrošanas nodarbība Tamāras Vēveres - Ikaunieces vadībā © Inga Paparde

Laikā, kamēr daudzi pensionāri sūkstās par grūto dzīvi, Ogres seniores Tamāras Vēveres - Ikaunieces vadībā divas reizes nedēļā vingro, rodot mundrumu savai dzīvei un pierādot, ka arī 80 gadi nav šķērslis, lai pa treniņu zāli norāpotu vairākus apļus. «Ko jūs! Man bērni netiek līdzi – es Miķeļtornī uzkāpju pirmā. Citi tikai elš un pūš!» Neatkarīgajai smejoties saka Inta Ozola (79). Tieši trenere ar savu enerģiju ir dzinulis un piemērs citām kundzēm kustēties un turēt savu fizisko ķermeni tonusā.

Mazāk uz aptiekām, vairāk vingrošanas zālē

Arī Neatkarīgajai ir iespēja piedalīties vienā Ogres kultūras centra vingrošanas grupas TvikTvik nodarbībā, un jāsaka: lai arī saukts par nodarbībām seniorēm, vingrojumu komplekss ir pietiekami grūts, lai būtu interesants arī jaunākiem cilvēkiem, īpaši tiem, kuri ikdienā ir uz jūs ar sportu, bet vēlas sākt vingrot. Kundzes labākajos gados nereti biedē vārds «aerobika», vingrošana, bet Ogres seniores ar labpatiku pilda visus treneres norādījumus – vai tā būtu cītīga rāpošana desmit minūtes apkārt zālei vai plaukstu un pēdu vingrināšana. Disciplīna, centība, azarts – šie vārdi raksturo vingrošanas nodarbības, kā arī, protams, prieks par to, ka šodien vari izdarīt vairāk nekā vakar. «Ne vienmēr mēs smaidām, jo vingrot ir grūti,» saka Ogres seniores. Taču grūtuma dēļ neviena nav pārtraukusi fiziskās aktivitātes. Ja pavasarī ir mazāk vingrotāju, tad tas tāpēc, ka sākušies dārza darbi un visa uzmanība tiek veltīta tiem.

Stāsts par vingrošanu Ogrē šodien aizsākās jau padomju laikos, kad Tamāra VēvereIkauniece saņēmusi nejaušu zvanu: kāds interesējies, vai skolā, kurā tobrīd strādāja deju pasniedzēja Tamāra Vēvere, ir kāds, kurš varētu vadīt aerobikas grupas. «Tajos laikos es pat izrunāt nevarēju šo vārdu, mēs nekad par ko tādu nebijām dzirdējuši, taču, tā kā es šai trakajai idejai piekritu, man bija tā jārealizē!» ar aizrautību stāsta Tamāras kundze. Viņa ir profesionāla baletdejotāja, dejojusi no trīs gadu vecuma, pēc baletdejotājas karjeras strādājusi par deju pasniedzēju un vēlāk arī aerobikas treneri. Viņu var uzskatīt par pirmo aerobikas treneri Latvijā! Sākotnējos pamatus vingrošanai mūzikas pavadībā apguvusi pašrocīgi, bet vēlāk – ciemojoties Austrālijā un iepazīstoties ar slavenās Džeinas Fondas skolu, aerobikas grupas Tamāra vada nu jau 30 gadu (šogad aprit vairākas apaļas jubilejas, tostarp arī pasniedzējas 65 gadu dzīves jubileja!)

Dzīves līkloči Trenerīti (kā to mīļi dēvē pašas vingrotājas) atveduši uz Ogri, kur nu jau desmit gadus viņa vada vingrošanas grupu TvikTvik (tas, starp citu, ir devīzes To var ikkatrs! saīsinājums). Sākotnēji vingrošanas grupas viņa vadījusi Ogres trikotāžas kombinātā, uz kuru braukušās dāmas no Ikšķiles, tagad Ogres kultūras centrā un Ikšķilē. Kāpēc senioriem jāvingro? Ja esi redzējis kundzes vingrojam un pēc nodarbībām starojošas dodoties mājās, ikdienas darbos, šāds jautājums pēc būtības nav vajadzīgs, taču daudziem senioriem, iespējams, ir nepieciešams uzmundrinājums. «Vingrošana dod spēku, mundrumu, veselību, enerģiju un noņem stresu. Man pašai pēc profesionālās karjeras beigām bijušas smagas veselības problēmas ar mugurkaulu, un tieši vingrošana man palīdzēja,» saka Tamāra. Viņas nodarbības ir saplānotas, speciāli piemeklēta mūzika – tā, lai interesantāk, jautrāk. Ir noteiktas tematikas nodarbības, kurās, piemēram, iekļauti Ineses Ziņģītes padomi. «Vingrošana mūzikas pavadībā dod emocionālo pacēlumu,» ir pārliecināta trenere, «otrkārt, ar savu pieredzi es izstrādāju vingrošanas kompleksus dažādu slimību profilaksei, piemēram, sākam ar osteohondrozi. Ir vispārēja vingrošana, bet 15–20 minūtes veltām tieši šīm veselības problēmām. Nākamā – elpošanas sistēma, vēl – asinsrites uzlabošanai.»

«Lai sāktu vingrot, pietiek ar gribasspēku! Nav nepieciešamas jaunākā izlaiduma sporta drēbes vai apavi,» saka Inta Ozola, uzmundrinot citus seniorus, kuri vēl nav sadūšojušies sākt vingrošanu, «es vingroju, lai noturētu ķermeni līmenī, un tas ir vienīgais, kas dod veselību un spirgtumu bez zālēm. Vēl arī nūjoju. Kustoties iziet visas muguras sāpes. Arī katru rītu es pusstundu vingroju. Mums ļoti paveicies ar Tamāru – viņa ir moža, ar smaidu sejā, vienmēr uzmundrina.»

Veltai Putnai būs 80 gadu, un viņa ar aerobiku nodarbojas deviņus gadus. «Ar vingrošanu sāku nodarboties pēc smagas avārijas, kurai sekoja ārstēšanās, rehabilitācija, bet tikai vingrošana man atdeva veselību pilnā nozīmē. Pēc nodarbībām vienmēr jūtos pacilāta,» stāsta Veltas kundze. Jāvingro regulāri un jākustas arī citā laikā, piemēram, lielākā daļa senioru no vingrošanas strādā arī dārzā vai dodas pastaigās. «Mazāk iegriezieties aptiekās, bet vairāk – vingrošanas zālēs,» tāds ir Veltas ieteikums senioriem.

Veselība

Decembris un janvāris mēdz būt vīrusa slimību sezonas pacēluma punkti, tāpēc SPKC aicina iedzīvotājus, jo īpaši riska grupu pacientus, veikt sezonālo vakcināciju pret gripu un Covid-19, lai svētku laikā, kad biežāk tiek apmeklēti publiski pasākumi, cilvēki būtu pasargāti no riska slimot smagi un nonākt slimnīcā.

Svarīgākais