Mūzikas apskats

9.apr
Imanta Ziedoņa fonds “Viegli” izdevis mūzikas ierakstu “Desmit pāri”, kurā dubultplates un CD formātā apkopotas 16 klausītāju jau iepazītas un iemīļotas fonda melodijas, kas šoreiz ierakstītas kopā ar Vidzemes kamerorķestri diriģenta Andra Veismaņa vadībā. Albums radīts mūziķu Renāra Kaupera, Jāņa Holšteina-Upmaņa (Goran Gora), Māras Upmanes-Holšteines, Jāņa Strapcāna un Raimonda Gusareva vadībā.
 
19.mar
Daugavpiliešu vikingmetāla grupa “Varang Nord” vairākās lietās bijuši pirmrindnieki – tā ir pirmā grupa no Latvijas, kas uzvarējusi Vācijā notiekošā prestižā metālfestivāla “Wacken Open Air” grupu konkursā (2019); tā ir pirmā (un vienīgā) metālmūzikas grupa, kurai tikusi dota iespēja iesākt “Muzikālās bankas” noslēguma ceremonijas šovu (2019, ar dziesmu „Stuojīs”); tā ir laikam vienīgā metālmūzikas apvienība, kuras sastāvā ir akordeoniste (Jeļena Kaļniša) utt. “Pārķiuņa Uomurs” šīs grupas karjerā skaitās ceturtais studijas garadarbs – pēc “Fire Of The North” (2014), “Master Of The Forest (2015) un “Call Of Battle” (2017).
 
12.mar
Humorroka grupa “Pirmais Kurss” 9. martā izdeva otro studijas albumu “Interkurss”, turklāt pamanījās sarīkot arī tā prezentācijas pasākumu jeb, kā to paši pieteica, “albuma klausīšanās ceremoniju” – protams, internetā (savā “Facebook” lapā), attālināti un tiešsaistē, no studijas Andrejsalā.
 
19.feb
Pagājušais gads pašmāju metālmūzikā iesākās un noslēdzās grupas “Catalepsia” zīmē: pirmajos mēnešos viņi vēl paguva uzspēlēt dažos sava albuma “Inheritance” prezentācijas pasākumos (neticēsiet, bet klātienē!), savukārt decembrī viņi bija pirmie un pagaidām laikam arī vienīgie, kuri smagās mūzikas cilvēkiem atrādīja kovidlaiku koncertu perspektīvāko formātu, proti, uzstāšanās atrādīšanu “online” interneta režīmā.
 
5.feb
Ekspresīvā, zilmatainā amerikāņu repere Ashnikko (īstajā vārdā Eštone Nikole Keisija) latvju mūzikas cienītājiem varētu būt interesanta ne tikai ar savām provokatīvajām dziesmām, kuras jau tikušas līdz daudzu valstu topiem, bet arī faktu, ka savus tīņa gadus meitene pavadījusi Latvijā un pat Rīgā skolojusies vidusskolā. Jau tad viņa rakstījusi pati savu mūziku, sadarbojusies arī ar vietējiem mūziķiem ansi, Niklāvu, Orioli un citiem.
 
15.jan
No pirmā acu uzmetiena nezināmā grupa “Inde Indive” izrādījās nezināma tikai šo rindu autoram, ak, piedodiet – šī komanda savu darbību sākusi jau 2005. gadā, kopīgus spēkus apvienojot Edgaram Vylcānam (tieši tā rakstās viņa uzvārds), Uģim Vilcānam, Aleksandram Vēveram un Jurģim Jakovelam.
 
8.jan
Kaut kad 80. gadu sākumā pastāvēja smagā roka grupa “Krams”, kura palikusi atmiņā ar to, ka tajā spēlēja pazīstamais žurnālists un rakstnieks Arnis Terzens, arī “vējabrālis” Aivars Freimanis jeb Frīdis (viņš bija pie bungām) un citi tagad zināmi vīri.
 
7.jan
Absolūti sensacionāla un dīvaina atgriešanās, kura notikusi jau 2019. gadā, taču kurai neticējās teju visu pagājušo gadu – 1993. gadā izveidotās liepājnieku roka grupas “The Cucumbers” reanimācija.
 
6.jan
Kā nu nepaklausīsies grupu, kura “Zelta mikrofoniem” uz Gada dziesmas titulu izvirza skaņdarbu ar nosaukumu “Jāp*š man iekurīt”?! Neko daudz par viņiem noskaidrot gan neizdevās (diez ko arī negribējās…), lai gan šis projekts pastāv jau no 2014. gada.
 
6.jan
Dziedātāja Sabīne Berezina sadarbībā ar mūziķi Kārli Būmeisteru un producentu Arni Račinski radījuši jaunu dziesmu “Te sniegi nekusīs” – stilistiski pilnīgi citādāku, nekā līdz šim bija ierasts dzirdēt Sabīnes daiļradē.
 
5.jan
1. gads Latvijā var kļūt par repa dominances gadu – viens no pretendentiem uz “Zelta mikrofonu” Gada albuma kategorijā droši vien būs ansis ar savu darbu “Liela māksla”, savukārt “Gada debijas” nominācijā nopietna kandidāte uz gada jaunās zvaigznes titulu izskatās latgaliešu repere Ūga.
 
5.jan
Aizvadītā gada nogalē diriģenta Raita Ašmaņa vadītais Jelgavas bigbends izdevis albumu “Latvijas sajūtas”, kurā Raimonda Paula un latviešu tautasdziesmas džeza orķestrim piemērotās aranžijās sarūpējis komponists, “Grammy” balvas laureāts Maikls Abene.
 
4.jan
Pļaviņās bāzētā muzikālā apvienība "Elpus" radusies 2020. gada pavasarī, kovida noteiktās piespiedu dīkstāves laikā, kad arī tapuši debijas albumā apkopotie ieraksti.
 
2.jan
Parasti gads latvju mūzikā iesākas ar Aleksandra Sircova jeb Muraveja rīkoto “Muzikālo skudrupūzni”: 2. janvārī šim basa lielmeistaram ir dzimšanas diena (šogad aprit 63), un akurāt tad parasti arī notiek šis jestrais “muravejņiks”.
 
1.jan
Turpinot albuma “12” projektu, grupa “Saldās sejas” talkā aicinājusi grupu “Līvi” un tās šī brīža līderus Ainaru Virgu un Jāni Buķeli, lai kopīgi radītu dziesmu “Janvāris”.
 
1.jan
Apkopojot datus par 2020. gadu, par Radio NABA 2020. gada Top 100 klausītāju favorītiem atzīta kanādiešu indīroka apvienība “Wolf Parade” ar kompozīciju “Julia Take Your Man Home” un pašmāju “underground” klasiķi “Inokentijs Mārpls” ar dziesmu “Cilvēki mirst”.
 
30.dec 2020
Amerikāņu alternatīvā roka gigantu “The Smashing Pumpkins” pēc skaita divpadsmitais studijas albums pārsteidz tāpat kā visi pēdējie leģendāro “ķirbju” albumi - šoreiz jau ar stilistisko definējumu kaut vai vikipēdijā, kur dižojās ieraksts… sintīpops.
 
29.dec 2020
Viens no nedaudzajiem ierakstiem, kuru neatrast līdzās pieteikumiem uz Latvijas Mūzikas ierakstu Gada balvu “Zelta mikrofons” - grupas "Mēnessputni" instrumentālā postroka minialbums jeb EP.
 
28.dec 2020
Latvju progresīvā roka grupas “Mother” debijas albums, kas tapis piecu gadu laikā dažādos mākslinieku sastāvos. Šobrīd grupā darbojas Rihards Adovičs (ģitāra), Andris Jeziks (basģitāra), Endijs Ozoliņš (bungas), Akims Baranovskis (saksofons), Evelīna Kalniņa (vokāls), Madara Gaile (vokāls) un Elizabete Milta (vokāls).
 
23.dec 2020
Šajā albumā iekļautas īpaši atlasītas un Jolantai Gulbei-Paškevičai nozīmīgas latviešu komponistu dziesmas jaunās aranžijās, kuras veidojuši pati dziedātāja, pianists Kristaps Vanadziņš un ģitārists Āris Ozols.