Krievijā katastrofāli trūkst populāra pārtikas produkta; cilvēki kaujas un zog

© Rūta Kalmuka/F64

Krievijā uz ekonomisko problēmu un sankciju fona strauji pieaugusi sviesta cena, kuram kopš gada sākuma cenas pieaugušas par 25–30%. Piena izejvielu trūkuma un pieaugošo ražošanas izmaksu dēļ produkts kļuvis par deficītpreci un izraisījis ažiotāžu iedzīvotāju vidū. Atsevišķos lielveikalos sviestu tagad glabā speciālos traukos, lai pasargātu no zādzībām, jo ​​bijuši vairāki gadījumi, kad to mēģināts nozagt, vēsta Prozoro.

Sviesta sadārdzināšanās ietekmēja Krievijas ne tikai piena produktu, bet arī konditorejas izstrādājumu tirgu - cens augušas maizes izstrādājumiem, saldumiem un maizei. Lai tiktu galā ar deficītu, Krievijā pirmo reizi tika ievestas sviesta partijas no AAE, Turcijas un citām valstīm, un krievietes sociālajos tīklos dalās ar mājās gatavota sviesta receptēm.

Krievijas amatpersonas mēģina attaisnot radušos situāciju: daži atsaucas uz pieaugošo krievu apetīti, citi uz aktīvo saldējuma eksportu, kura ražošanai arī nepieciešams sviests.

Vienlaikus ekonomisti uzskata, ka galvenais krīzes cēlonis bija sankcijas un grūtības ar importu, ko Krievija ar savām ražošanas jaudām vēl nav spējusi kompensēt.

Nafta no Jaunzēlandes un citām tradicionālajām piegādātājvalstīm Krievijas Federācijā vairs netiek importēta, un tās aizstāšana ar produktiem no AAE un Irānas problēmu vēl nav atrisinājusi. Turklāt augstais dolāra kurss un piena pārstrādes uzņēmumiem importēto iekārtu izmaksas palielina ražošanas izmaksas.

Internetā izplatās propaganda: blogeri un viedokļu līderi sabiedrības neapmierinātību cenšas novirzīt uz mazumtirgotājiem, apsūdzot tos cenu mākslīgā uzpūšanā. Daži patriotiski noskaņoti interneta lietotāji pat aicina atgriezt PSRS spēkā esošo valsts veikalu sistēmu ar stabilām pārtikas cenām.

Situācijā iejaukusies arī Krievijas valdība: vicepremjers Dmitrijs Patruševs uzdevis ministrijām izstrādāt pasākumus pārtikas tirgus stabilizācijai, taču konkrēti soļi vēl nav izskanējuši.

Citi

Drošības jostu lietošana var izglābt dzīvību, kā arī mazināt traumu smagumu. Drošības jostu lietošana arī autobusos ir obligāta. To paredz noteikumi. Taču realitātē autobusos piesprādzējas vien retais. Nesenā traģēdija uz Ventspils šosejas varbūt koriģēs daudzu ieradumu nepiesprādzēties.

Svarīgākais