Vai dienā tiešām nepieciešams noiet 10 000 soļu?

© pexels.com

Noteikti ikviens ir dzirdējis, ka dienas laikā nepieciešams noiet 10 000 soļu, lai būtu fiziski aktīvi un veseli. Bet kāpēc tieši 10 000 soļu? Atbildi sniedz Austrālijas Sirds pētniecības institūts.

Bieži vien, runājot par būšanu veseliem, labā fiziskā formā, tiek pieminēts, ka dienā nepieciešams noiet 10 000 soļu.

Kādam šo soļu skaitu būs pavisam viegli sakrāt, citiem tā varētu šķist neiespējamā misija.

No kurienes ir radies šis skaitlis? Kāpēc tieši ieteicams ik dienu noiet 10 000 soļu, ne mazāk vai vairāk?

Sirds pētniecības institūts norāda, ka 10 000 soļu dienā mērķis ir radies no Japānā 1965. gadā radītā soļu skaitītāja. Ierīci sauca par "Manpo-kei", kas tulkojumā nozīmē "10 000 soļu metrs". Tas bija ierīces mārketinga triks, un šķiet, ka tas ir nostrādājis, jo joprojām pasaulē pastāv uzskats, ka cilvēkiem ik dienu ir jānoiet tieši 10 000 soļu.

Kopš tā laika dažādos pētījumos ir analizēts, vai tiešām nepieciešams ik dienu iet 10 000 soļu, lai būtu veseli. Dažos pētījumos atklājās, ka, ik dienu veicot šādu aktivitāti, var uzlaboties sirds veselība, mentālā veselība un pat samazināties diabēta risks. Sirds pētniecības institūts skaidro, ka, iespējams, tieši tāpēc ir pieņemts, ka dienā nepieciešams noiet 10 000 soļu.

Vidēji cilvēks kilometru var noiet, sperot 1300 līdz 1500 soļu. Tas nozīmē, ka, lai noietu dienā ieteicamos 10 000 soļu, nepieciešams noiet aptuveni astoņus kilometrus. Tiek uzskatīts, ka cilvēks minūtē var noiet pat simt soļu, kas nozīmē - lai noietu 10 000 soļu vienā piegājienā, nepieciešama vien stunda un 40 minūtes.

Lai arī ilgi tiek uzskatīts, ka ideālais soļu daudzums dienā ir 10 000, jaunākajā Hārvarda Medicīnas skolas pētījumā atklāts, ka vidēji pietiek ar aptuveni 4400 soļiem dienā, lai ievērojami samazinātu sieviešu nāves risku. Pētījumā tika noskaidrots, jo vairāk soļu sievietes dienā pieveic, jo mazāks bija viņu pēkšņās nāves risks. Pētījums tika veikts, analizējot sievietes un viņu veselību, taču pētnieki pieļauj, ka līdzīgu rezultātu varētu iegūt, arī pētot vīriešus.

Tikmēr pētījums, kuru veica Teksasas universitātē, atklāja, ka, ja dienā nostaigājat mazāk nekā 5000 soļu, nākamajā dienā jūsu ķermenis ir mazāk spējīgs metabolizēt taukus. Tauku uzkrāšanās organismā var palielināt iespējamību saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām un diabētu.

Citi

Būtu jāapsver atļautā braukšanas ātruma samazināšana ārpus apdzīvotām vietām atsevišķos ceļu posmos, kur ir paaugstināta bīstamība, piemēram, līdz 80 kilometriem stundā (km/h), izriet no Satiksmes ministrijas (SM) sagatavotā informatīvā ziņojuma par Ceļu satiksmes drošības plāna 2021.-2027.gadam starpposma ietekmes izvērtējumu, kuru otrdien, 7.janvārī, skatīs valdībā.

Svarīgākais