Aļona Ostapenko šodien plkst. 14:30 debitēs prestižajā "WTA Finals" turnīrā, tiekoties ar ranga otrajā vietā esošo Spānijas tenisisti Garbinji Mugurusu. Savstarpējos mačos 2-1 pārsvars Mugurusai, bet pēdējā cīņā uzvarēja Ostapenko.
Sezonas laikā tiek ņemti vērā 16 labāko turnīru rezultāti, 10 no šiem 16 turnīriem esot "Grand Slam" (4), "Premier Mandatory" (4) un "Premier 5" (2) sērijas kategorijās. Ja kāds no šiem turnīriem tiek izlaists, tiek saņemta nulle punktu, ko nav iespējams aizstāt ar mazajos turnīros savāktajiem punktiem. Piemēram, Venusai Viljamsai šogad ir divi turnīri ar nullītēm, nespēlējot Madridē un Pekinā. Labi rezultāti citos lielajos turnīros viņai neradīja bažas par kvalificēšanos.
Kopš 2010. gada četras reizes kvalifikācijas normatīvs pārsniedzis 4000 punktus un četras reizes pieticis ar mazāk punktiem. Piemēram, šogad 8. vietu ieņēmusī Karolīna Garsija sakrāja 3795 punktus. Pirms diviem gadiem Lucijai Šafāržovai pietika ar 3221 punktu, bet 2011. gadā bija daudz sīvāka konkurence, kad pēdējā ar 4940 punktiem kvalificējās Agņeška Radvaņska. Secinājums - bez produktīva starta "Grand Slam" un "Premier" turnīros tik daudz punktu savākt nav iespējams.
Nopelnītais prēmiju un punktu daudzums atkarīgs no nospēlētajiem mačiem un gūtajām uzvarām. Maksimālais daudzums čempionei ir 2.36 miljoni dolāru un 1500 punktu, bet finālistei 1.2 miljoni un 1080 punkti. Pat vissliktākajā gadījumā (zaudējot visos trīs grupas mačos) tenisistes saņem krietnas summas. Grupu turnīru pabeidzot ar 0-3 bilanci, pienākas 375 punkti un 151 000 dolāru prēmija. Tas nozīmē vairāk punktu nekā par uzvaru "International" sērijas turnīrā (280 punkti), kur jāgūst piecas uzvaras. Ja tenisiste nospēlē tikai vienu maču un tajā zaudē, pēc tam izstājoties no turnīra savainojuma dēļ, viņai pienākas 125 punkti un 110 000 dolāri.
"WTA Finals" dalībniecēm ir arī strikti turnīra apmeklēšanas noteikumi. Ja viņas nav aizņemtas, spēlējot regulārās sezonas pēdējā nedēļā, norises vietā jābūt trīs dienas pirms sacensību sākuma, lai varētu piedalīties mārketinga, mediju, labdarības pasākumu un citās aktivitātēs. Neierašanās gadījumā pienākas 125 000 liels naudas sods un 0 punkti par "WTA Finals", šim turnīram esot WTA rangā skaitītajos 16 turnīros. Divām rezervistēm Singapūrā jābūt jau turnīra izlozes dienā.
"WTA Finals" šī turnīra dalībniecēm ir gada vienīgais turnīrs, kurā ir garantētas trīs spēles un zaudējums pirmajā cīņā nenozīmē došanos mājās vai uz nākamo turnīru. Iekļūšana pusfinālā var notikt dažādos veidos. Trīs uzvaras vienmēr garantēs gan uzvaru grupā, gan tātad arī pusfinālu, bet ar divām uzvarām var nepietikt (ja trim spēlētājām ir 2-1 bilance), toties netrūkst gadījumu, kad no grupas var izkļūt ar tikai vienu uzvaru trīs mačos.
Interesanti, ka pēdējos divos gados par čempioni kļuva spēlētāja, kura grupā uzvarēja tikai vienā mačā. 2015. gadā tādā veidā triumfēja Radvaņska, bet pērn Dominika Cibulkova. Šajā turnīrā pirmajā posmā liela nozīme ir uzvarētajiem setiem un geimiem, tāpēc sagrāves zaudējumu gadījumos nav ieteicamas.
Situācijās, kad vietas noskaidrošana grupā rada sarežģījumus vienādas bilances gadījumos, tiek ņemti vērā sekojoši rādītāji:
1) uzvaru skaits
2) nospēlēto maču skaits
3) gadījumā, ja divām tenisistēm ir vienāds uzvaru skaits, augstāku vietu ieņem savstarpējā mača uzvarētāja
4) gadījumā, ja trim tenisistēm ir vienāds uzvaru skaits:
a) spēlētāja, kura nav piedalījusies visos trīs mačos (rezervistu gadījums), automātiski nepretendē uz iekļūšanu pusfinālā, tāpēc skatās savstarpējā mača rezultātu starp pārējām divām tenisistēm
b) ja visas trīs spēlētājas ir ar nospēlētiem trim mačiem, tad tiek ņemts vērā:
1) uzvarēto setu procents
2) uzvarēto geimu procents
Kopš 2003. gada jeb laika, kad turnīrs notiek pašreizējā formātā, pie spēlēšanas tikušas septiņas rezervistes. Pēdējais gadījums fiksēts 2012. gadā Stambulā, kur divus mačus nospēlēja Samanta Stousura.
"WTA Finals" pirmoreiz piedalīsies trīs tenisistes - Ostapenko, Eļina Svitoļina un Karolīna Garsija. Ostapenko un Ukrainas tenisa līdere Svitoļina ir pirmās savu valstu pārstāves, kuras kvalificējušās "WTA Finals". 20 gadu un 143 dienu vecumā Ostapenko ir jaunākā debitante kopš 2010. gada, kad 20 gadu un 112 dienu vecumā startēja Karolīna Vozņacki. Ostapenko spēlēšanai Singapūrā pieteicās, uzvarot "French Open". Pēc panākuma Parīzē viņa sezonas rangā uzlidoja uz 4. vietu un stabili noturējās astoņniekā, Singapūrai kvalificējoties ar 7. vietu.
Skaidrs, ka "French Open" tituls deva lielu ieguldījumu "WTA Finals" ceļazīmes nopelnīšanā, taču ar to vien būtu par maz, lai spēlētu Singapūrā. Tituls Parīzē deva 2000 punktus, kas bija gandrīz puse no šīs sezonas normatīva. Ostapenko sakrāja kopumā 4510 punktus, to sadalījums turnīru līmeņos bija sekojošs: "Grand Slam" turnīros 2690 punkti, "Premier" turnīros 1260 punkti un "International" turnīros 560 punkti.
Ostapenko šogad pamatturnīros sakrāja 47-18 bilanci, pamatīgi pārspējot iepriekšējo viena gada rekordu, kas viņai bija pērn ar 19-24 bilanci. Aļonai šogad vēl ir arī pieci mači kvalifikācijas (5-0), kopējo uzvaru ieskaitē pārsniedzot 50 uzvaru atzīmi.
Gada finālturnīrs pirmoreiz notika 1972. gadā. Sacensību nosaukums un formāts vairākas reizes mainījies. Singapūra 2014. gadā turnīra rīkošanas stafeti pārņēma no Stambulas, šogad prestižo turnīru organizējot ceturto no līgumā paredzētajiem pieciem gadiem. Singapūrā spēlētājām viss ir nodrošināts visaugstākajā līmenī. Vienīgā negatīvā lieta, kas gan neattiecas uz visām tenisistēm, ir korta ātrums. Tas ir lēns. Skaidrs, ka aizsardzības spēlētājas par to ir sajūsmā, bet pārējām spēlēšana tādos apstākļos rada diskomfortu.
Neapmierināto pulkā ir arī Ostapenko, kura, starp citu, tika ielozēta agresīvo spēlētāju grupā. Arī Karolīnai Pliškovai, Venusai Viljamsai un Garbinjei Mugurusai (viņai gan ne tik ļoti izteikti) daudz ērtāk ir spēlēt uz ātrajiem segumiem. Ja Ostapenko varēja uzvarēt uz "Roland Garros" māla, tad viņai nevajadzētu būt lielām problēmām arī Singapūras "purvā"? Laiks rādīs, taču jau tagad ir skaidrs, ka Ostapenko tenisam labāki apstākļi būtu gada otrajā finālturnīrā "WTA Elite Trophy", kur ir daudz ātrāks segums. Singapūras lēnais segums nozīmē to, ka šajā turnīrā būs daudz vairāk garo izspēļu, nekā Ostapenko un arī citas agresīvas spēlētājas vēlas, tāpēc liela nozīme būs pacietīgam tenisam ar mocīšanos sev netīkamā spēles stilā.
Debijas turnīrā "WTA Finals" titula maču spējušas sasniegt deviņas tenisistes, no kurām četras kļuvušas par čempioni - Serēna Viljamsa (2001), Marija Šarapova (2004), Petra Kvitova (2011) un Cibulkova (2016).
Ostapenko un viņas pirmā pretiniece Mugurusa ir vienīgās "Grand Slam" čempiones, kuras šogad kvalificējās finālturnīram. Pārējām divām bija attaisnojoši iemesli, gan "Australian Open" čempionei Serēnai Viljamsai, gan "US Open" uzvarētājai Slounai Stīvensai nespēlējot pilnu sezonu.
Spānijas labākā tenisiste šogad sakrāja 46-19 bilanci un uzvarēja divos turnīros - Vimbldonā un Sinsinati "Premier 5" turnīrā. Mugurusa septembrī un oktobrī četras nedēļas pavadīja ranga 1. vietā, bet pēc agrās izstāšanās Pekinā sev garām palaida Simonu Halepu, kā rezultātā Singapūrā spēlēs kā pasaules otrā rakete. Mugurusa "WTA Finals" ieradās divu zaudējumu mini sēriju. Viņa Uhaņas ceturtdaļfinālā ar 6:1, 3:6, 2:6 zaudēja Ostapenko, bet pēc tam Pekinā 1. kārtā vīrusa dēļ nenospēlēja pilnu maču pret Barboru Stricovu (1:6, 0:2). Mugurusai Āzijas turnīru laikā problēmas radīja arī neliels kājas savainojums.
Mugurusa "WTA Finals" spēlēs trešo gadu pēc kārtas. Viņa debijā 2015. gadā grupā uzvarēja visos trīs mačos, bet pusfinālā zaudēja Radvaņskai, savukārt pērn grupu turnīru izspēlēja ar 1-2 bilanci, pusfināliem nekvalificējoties.
Tā kā Singapūrā spēlēs tikai Top 10 tenisistes, par vieglām pretiniecēm šeit runāt nav pamata, taču daļa spēlētāju ir parocīgas, citas - nē. Mugurusa no Baltās grupas spēlētājām Ostapenko ir tā, pret kuru visvieglāk spēlēt, jo Garbinjei nav tik labas serves kā Pliškovai un Venusai, turklāt Garbinje arī ir vienīgā no šī trio, kuru Ostapenko spējusi uzvarēt.
Ostapenko vājā vieta joprojām ir serve, šo trūkumu kompensējot ar augsta līmeņa spēli uzņemšanā. Skaidrs, ka gandrīz visos mačos viņa servi zaudēs vismaz dažas reizes vai nereti arī ļoti daudz. Uzņemšanas spēle viņai ļauj bieži atspēlēties, pārāk neuztraucoties par hroniskajām servēšanas problēmām. Mačos pret Pliškovu (0-2 bilance) un Venusu (0-1), kurām ir lieliskas serves, Aļonai ir mazāk iespēju atspēlēties. Šis turnīrs seguma dēļ gan var kļūt par "atkāpi no normas".
Ostapenko ar Mugurusu tikusies trīs reizes, visos mačos diktējot spēli un katrā cīņā uzlabojot gan sniegumu, gan rezultātu. Pirmās divas cīņas bija Romā, kur Aļona Garbinjei 2016. gadā zaudēja ar 1:6, 4:6, bet šogad piekāpās ar 6:2, 2:6, 1:6. Abu trešā tikšanās notika septembra beigās Uhaņā, kur Ostapenko uzvarēja ar 1:6, 6:3, 6:2. Mugurusa toreiz rangā bija 1. vietā, kas Ostapenko nozīmēja gūt pirmo uzvaru pret WTA ranga līderi. Tas Aļonai līdz šim bijis arī vienīgais mačs pret Top 3 spēlētāju.
"WTA Finals" pirmais mačs notiks plkst. 12:00, kad 2008. gadā Dohā uzvarējusī Viljamsa tiksies ar Pliškovu. Venusa, kura šī gada sastāvā ir vienīgā eksčempione, finālturnīrā startēs piekto reizi, un tā viņai būs pirmā uzstāšanās kopš 2009. gada! Tikmēr Pliškovai otrais turnīrs, viņa pērn neveiksmīgi debitēja ar 1-2 bilanci. Čehietes pieticīgais sniegums nebija pārsteigums, zinot viņas mocības uz tik lēna seguma. Venusa Singapūrā līdz šim nav spēlējusi, bet arī viņai var rasties tādas pašas grūtības.
Venusa un Pliškova tikušās divreiz, izspēlējot divus ļoti sīvus mačus. 2015. gadā "WTA Elite Trophy" finālā ar 7:5, 7:6(6) uzvarēja Viljamsa, bet pērn "US Open" astotdaļfinālā ar 4:6, 6:4, 7:6(3) pārāka bija Pliškova. Čehiete toreiz bija iedzinējos ar setu un breiku, kā arī atspēlēja vienu mačbumbu.