Kāds tagad būs Rīgas sports?

Pēc 6. jūnijā notikušajām pašvaldību vēlēšanām vēl tiek dalīti jaunie deputātu krēsli un portfeļi.

Arī Latvijas galvaspilsētā Rīgā, kur pēdējos gados sportā tika apgrozītas milzīgas naudas summas, nākamā domes priekšsēdētāja vārds ir vienīgi nojaušams. Tomēr daudzi jau lolo klusākas vai skaļākas cerības par to, ka tiks atbalstīts tieši viņu sporta veids un tieši viņu komanda.

Caur sporta klubu "Rīga" plūda lielas summas

"Ir naivi cerēt, ka tagad Rīgā tiks atbalstīts profesionālais sports," nule sarunā ar "SA" pavēstīja Rīgas sporta šefs jeb Rīgas domes Izglītības, jaunatnes un sporta departamenta Sporta pārvaldes vadītājs Kārlis Villerušs. Šā gada sākumā ekonomiskās krīzes cirtiens skāra arī galvaspilsētas sportu – tika nolemts samazināt sporta kluba "Rīga" finansējumu no pašvaldības budžeta par 75 procentiem salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, un tas vistiešāk skāra profesionālās komandas. No aptuveni 1,8 miljoniem latu tika nogriezti 1,4 miljoni latu, un deputāti deva skaidru mājienu, lai piešķirtie 476 000 latu tiktu tērēti vienīgi bērnu un jaunatnes sportam, kā arī sporta bāzu uzturēšanai.

Pēc mūsu rīcībā esošās informācijas, sporta kluba "Rīga" iekšējās rezervēs gan tika atrasti minimāli līdzekļi, lai sezonu pabeigtu divas komandas, kas atrodas tā paspārnē: "Rīgas 2000" hokejisti un "Lāses" volejbolisti (katram esot piešķirts pa 20 tūkstošiem latu). Šajā sakarā svarīgs bija arī aspekts, ka šo komandu spēlētājiem atšķirībā no basketbolistiem vai riteņbraucējiem bija spēkā līgumi ar sporta klubu "Rīga".

Tieši caur šo sporta klubu treknajos gados uz galvaspilsētas profesionālajām komandām tika aizplūdinātas prāvas naudas plūsmas. Piemēram, ASK basketbolisti šādā veidā 2008. gadā saņēma 440 000 latu. Jāpiebilst, ka ASK budžetā no domes kases ieplūda arī lielas summas bez sporta kluba "Rīga" starpniecības – kopumā pērn esot saņemti 700 000 latu. Informācija par šīm papildu summām – dažādām prēmijām un steidzamiem papildmaksājumiem – ir grūti pieejama. To sarunā ar "SA" apliecināja arī jaunajā Rīgas domē ievēlēto partiju "lokomotīves". Tā, piemēram, "Pilsoniskās savienības" līderis Ģirts Valdis Kristovskis atklāti atzina: "Man nav informācijas, cik lielā mērā Rīgas dome ir piedalījusies profesionālo komandu atbalstīšanā." Viņš un arī citu partiju līderi pauž apņēmību sīki iepazīties ar šā atbalsta apjomu.

Sporta kluba "Rīga" direktors Pēteris Sluka piedāvāja "SA" datus par profesionālo komandu finansējumu, kas pēdējos gados gājis caur šo klubu (skat. tabulu), taču vēlreiz jāuzsver, ka tās nav visas summas, kuras komandas saņēma no pašvaldības budžeta. Tomēr dažs apstrīd pat šos skaitļus. "Rīga 2000", pēc Slukas teiktā, 2008. gadā caur sporta klubu "Rīga" saņēma 387 tūkstošus latu, taču šā hokeja kluba prezidents Viesturs Koziols noliedza šo informāciju: "Tā nav taisnība. Tās ir pilnīgas muļķības. Nevaru pateikt, cik precīzi saņēmām, taču daudz mazāk. Tik liela naudas summa līdz mums nav atnākusi." Koziols piebilda, ka 2008. gadā "Rīga 2000" ir saņēmusi mazāk nekā 2007. gadā (tad bija 240 tūkstoši). Tomēr Sluka kategoriski noraidīja Koziola teikto un vēlreiz apliecināja, ka novirzījis šim klubam minētos 387 tūkstošus, turklāt vēl bijuši papildu maksājumi pa tiešo no domes. Situācija izklausās patiešām sarežģīta, un jaunajiem deputātiem būs jāpiepūlas, lai atšķetinātu iepriekšējā domes sasaukuma sapiņķerētās maksājumu shēmas.

ASK parāda slogs

Viena no mīklainākajām lietām, kas palikusi mantojumā no vecā domes sastāva, ir basketbola kluba ASK iekrātie parādi. "Esmu dzirdējis, ka parādu apjoms ir sasniedzis gandrīz pusotru miljonu latu," savu kompetenci basketbola lietās sarunā ar "SA" bija gatavs apliecināt "Jaunā laika" kandidāts mēra amatam Edgars Jaunups, kurš vēl nesen strādāja par Latvijas Basketbola savienības ģenerālsekretāru, bet patlaban ir pilnībā pārslēdzies uz politiskajām peripetijām. "Tāds parāds ir nonsenss, un ļoti skaidri iezīmē to bankrota politiku, ko tēvzemietis Jānis Birks ir realizējis domē gan politikā, gan sportā. Politikā no vēlētājiem viņam jau ir pieteikts bankrots, un diemžēl viņa darbības rezultātā līdzīgs scenārijs ir piemeklējis viņa vadīto basketbola klubu. Ceru, ka šī maksātnespējas procedūra nekaitēs basketbolam vēl vairāk, kā tas bijis līdz šim. Ceru, ka tiks atrasta nauda, lai samaksātu spēlētājiem – lai vismaz izlases spēlētāji nebūtu pusgadu nosvieduši zemē, bet gan saņemtu naudiņu par godīgi padarītu darbu. Ceru, ka šī ir laba mācība visiem neprofesionāļiem, kas ķeras pie šādu darbu veikšanas. Lūk, kā viss beidzas, ja komandas menedžmentā nav profesionāļu, bet tikai laimes meklētāji un politiķi, kas nāk uz spēlēm, bet negrib strādāt ikdienā."

Pagājušajā nedēļā Rīgas domē Finanšu un administrācijas lietu komitejā ASK vadība mēģināja izbīdīt projektu par 130 000 latu piešķiršanu spēlētāju un komandas personāla atalgojumam, taču aizejošajiem deputātiem pietika saprāta, lai šo plānu nepieņemtu. Sevišķi dedzīgi pret to iebilda "Jaunā laika" deputāte Baiba Brigmane: "Tas ir absurds. Kā var atņemt naudu bērniem un atdot klubam, kurš ļaunprātīga menedžmenta dēļ ieslīdzis parādos." Neizpratni par šo naudas prasīšanu pauda arī "Barona/LMT" prezidents Ivo Zonne: "Kāpēc tagad vēl tiek prasīts? Basketbolistiem pašiem nevajadzēja spēlēt. Viņiem nemaksāja, bet viņi spēlēja! Biju runājis ar šiem spēlētājiem, kam palika parādā, un prasīju, kāpēc viņi spēlē. Ja jau viņi spēlēja bez naudas, tad paši ir vainīgi, un viņiem nekāda nauda nepienākas."

Jaunups savos izteikumos par ASK parādiem ir vēl agresīvāks, noveļot visu vainu uz Rīgas mēru Jāni Birku, kurš pildīja arī ASK prezidenta funkcijas: "Rīgas pilsētas iedzīvotāji nevar desmitkārt maksāt par Jāņa Birka komandas – šajā gadījumā Ķuzuļa un visu pārējo – kļūdām. Dome vienreiz piešķīra naudu plānotajā apjomā pagājušā gada septembrī, taču viņi šo naudu notrallināja un privāto kapitālu nepiesaistīja. Atvainojiet, tad miljonārs Birks varētu godam noziedot naudu no sava medicīnas centra, nevis pēc vēlēšanām nākt pēc naudas pie rīdziniekiem. Saprotu deputātus, kuriem šāda politika nav pieņemama. Mēs vienmēr esam atbalstījuši basketbolu un sportu. Bet mēs nevaram pieļaut situāciju, kad viens cilvēks savu neizdarību mēģina pārvērst par visas domes problēmu. Lai iet pie saviem draugiem uzņēmējiem, kas ziedoja tēvzemiešu kampaņai, un lai no viņiem lūdz naudu basketbolam, ar ko nosegt parādus."

Jaunups grib publisku konkursu

Pēdējos gados Rīgas basketbolā vispār izveidojās dīvaina situācija, jo pašvaldība finansēja trīs laba līmeņa klubus: ASK, "Baronu/LMT" un VEF, ļaujot tiem tērēt prāvus līdzekļus savstarpējiem cīniņiem pīļu dīķī. Skaidrs, ka loģiskāk būtu novirzīt lielu plūsmu vienam klubam, nevis to sašķelt trijās daļās; tagad to sapratuši gan deputāti, gan basketbola amatvīri.

"Trīs profesionāli basketbola klubi Rīgā – tas ir pilnīgi garām," uzskata ar VEF nesenā pagātnē saistītais Jaunups. "Iznāk, ka mums tagad ir trīs vidusmēra klubi, kuriem ir mazs potenciāls un spējas kaut ko izcīnīt. Šogad finālspēlēs nespējām savākt pilnu zāli, un uz "Barona" spēlēm ar "Ventspili" pat "Daugavas" sporta nams nebija pilns. Tas ir nožēlojami, un šī nauda ir izšķērdēta. Tas, ka Rīgai nav vajadzīgi trīs profesionāli basketbola klubi, ir skaidrs pat basketbola bumbai."

Svarīgākais