Praktiski

11.sep 2020
Veseli zobi, smaganas un skaists smaids ietekmē ne tikai veselību, bet arī pašvērtējumu un dzīves kvalitāti. Katrā vecuma posmā ir savi izaicinājumi zobu kopšanā. Kādi tie ir un, kā no tiem izvairīties, lai zobi priecētu un sagādātu pēc iespējas mazāk raižu, skaidro farmaceite Zane Melberga.
10.sep 2020
Labas attiecības ar līdzcilvēkiem ir svarīgas ikvienam. Taču ir jautājumi, kuru risināšana "aci pret aci" var aizskart visādi citādi labu savstarpējo līdzāspastāvēšanu. Viens no šādiem jautājumiem ir smēķēšana vietās, kur tiek pārkāptas citu personu tiesības uz veselību un dzīvošanu tīrā, labvēlīgā, ar smēķēšanas dūmiem nepiesārņotā vidē. Valmieras pilsētas pašvaldība ik pa laikam saņem valmieriešu sūdzības par smēķēšanas ierobežojumu pārkāpumiem pilsētā, tostarp par smēķēšanu uz lodžijām un balkoniem.
9.sep 2020
Lai lasītu dzērvenes Teiču dabas rezervātā, kur citkārt cilvēki nevar atrasties, vietējo pašvaldību iedzīvotāji var saņemt Dabas aizsardzības pārvaldes (turpmāk - Pārvalde) atļaujas, savukārt citās teritorijās, dodoties ogot un sēņot, jāievēro vispārējie nosacījumi.
6.sep 2020
Klāt ir jaunā mācību sezona, gaidām to ar dažādām sajūtām - kādam tās ir bažas par mācību īstenošanas formu, citam - sengaidītā satikšanās ar skolas biedriem. Tikko pieredzētajā attālinātajā mācību procesā bērni un pusaudži vairāk laika pavadīja pie viedierīcēm - telefoniem, planšetēm un datoriem, tas sagaidāms arī šajā mācību sezonā. Tomēr satraucošs ir fakts, ka pavasarī attālinātā mācību procesa laikā pieauga dažādu pārkāpumu skaits interneta vidē, tajā skaitā kibermobinga situācijas (noniecināšana, ļauni komentāri, baumu izplatīšana, fiziski draudi, attēlu pārsūtīšana bez piekrišanas, utt.) par ko Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) Uzticības tālrunī martā saņemti par 40% vairāk zvanu kā pērn tajā pašā laikā, savukārt, salīdzinot ar janvāri un februāri, saņemto sūdzību skaits auga par aptuveni 20%.
5.sep 2020
Skolas gaitu uzsākšana pirmklasnieka dzīvē ienes lielas emocionālas un fiziskas pārmaiņas, turklāt būs jāspēj gan nosēdēt mācību stundās, gan piedalīties sporta nodarbībās. Noskaidrosim, kas liecina par to, ka bērna stājai nepieciešama korekcija un ko darīt, lai puikas un meitenes iemīlētu regulāras sportiskas aktivitātes.
5.sep 2020
No daudzveidīgā un plašā viedierīču klāsta datoru kategorijā Baltijas valstu iedzīvotāji dod priekšroku klēpjdatoriem: 74 % Latvijas iedzīvotāju ir iegādājušies šo ierīci un aktīvi to lieto katru dienu, liecina jaunākā “Huawei” Baltijas reģiona patērētāju aptauja. Latvijas iedzīvotāji klēpjdatoru galvenokārt izmanto izklaidei – filmām, ziņu lasīšanai un pirkumiem tiešsaistē. Tikmēr darba vajadzības ierindojas otrajā vietā un tās ir aktuālas vien pusei aptaujāto.
1.sep 2020
Cilvēkiem, kam nav pieredzes ar nekustamā īpašuma darījumiem, nereti trūkst zināšanu un informācijas par mājokļa iegādes procesu, finansējuma saņemšanu un citiem svarīgiem aspektiem, kas jāņem vērā, lai darījums notiktu veiksmīgi. Tāpēc bankas eksperts Kaspars Lukačovs dalās ar biežākajām kļūdām, ko pieļauj pirmā mājokļa pircēji, un kā no tām izvairīties.
30.aug 2020
Padomos un arī personīgajā pieredzē par kabatas naudas piešķiršanu savam desmitgadīgajam dēlam dalās Jolanta Jērāne, Citadeles meitas uzņēmuma "CBL Life" valdes priekšsēdētāja.
30.aug 2020
Kafijas dzeršanai ir dažādi iemesli: kādam tīkama šķiet tās garša, cits labprāt izbauda patīkamu sabiedrību un interesantas sarunas, kas raisās pie kafijas tases, tomēr daudzi izvēlas šo dzērienu, lai gūtu enerģijas pieplūdumu. Par to kafijas tasē ir atbildīgs kofeīns, kas dabā sastopams kafijas pupiņās un tējas lapās un tiek uzskatīts par pasaulē visbiežāk lietoto psihotropo vielu. Tiesa, nereti kofeīnam piedēvē spējas, kas tam nemaz nepiemīt. Populārākos mītus  kliedē barista Gatis Silenieks.
29.aug 2020
Latvijas iedzīvotāji atzīst, ka internetā saņemtie negatīvie komentāri par viņu nodarbošanos, hobijiem, ģērbšanās stilu un uzskatiem ietekmē viņu psihoemocionālo veselību, radot sliktu garastāvokli (52%), dusmas (32%), mazvērtības izjūtu (28%) un stresu (24%), liecina mobilo sakaru operatora "Tele2" #sekosev sociālās kampaņas ietvaros veiktais pētījums. Katrs trešais iedzīvotājs (36%) arī atzīst, ka negatīvie komentāri viņos rada motivāciju un vēlmi pierādīt pretējo.
29.aug 2020
Vecākiem var būt grūti pierunāt bērnu ēst vajadzīgos pārtikas produktus (vai ēst vispār). Pētījumi liecina, ka mūsu ēšanas paradumi izveidojas jau divu gadu vecumā, tāpēc jo agrāk jūs palīdzat bērniem izvēlēties veselīgus produktus, jo labāk.
29.aug 2020
Jau pavisam drīz jaunu mācību gadu uzsāks tūkstošiem jauniešu. Neatkarīgi no tā, vai skolas soma plecos būs jāliek pirmo reizi vai arī gaidāms pēdējais studiju gads, mugursomai ir liela nozīme ikdienas mācību gaitās. Ar ieteikumiem par to, kā atrast piemērotu mugursomu skolēniem, studentiem un visiem, kam tā nepieciešama, dalās aktīvās atpūtas eksperts Fjällräven.
28.aug 2020
Gatavojoties jaunajam mācību gadam, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicina vecākus un pedagogus pārrunāt ar skolēniem jautājumus, kas saistīti ar drošību – kas jādara, lai nepieļautu ugunsnelaimi un, kā rīkoties gadījumā, ja nelaime ir notikusi un nepieciešama palīdzība. 
26.aug 2020
Ikviena ģimene, kurā aug skolas vecuma bērni, rēķinās, ka, tuvojoties 1.septembrim, noteikts laiks tiek veltīts tam, lai sagatavotos jaunajam mācību gadam. Lielākais iepirkšanās centrs internetā 220.lv sadarbībā ar TV personību un četru meitu tēti Armandu Simsonu skaidro, vai un kā šī gatavošanās mainās, pieaugot bērnu skaitam un - bērniem augot lielākiem?
22.aug 2020
Vasara strauji tuvojas izskaņai, tāpēc daudzi skolēni un viņu ģimenes sāk gatavoties jaunajam mācību gadam un skolas gaitām. Liela daļa skolu jau ir izziņojušas, kā organizēs mācību procesu, turklāt šogad, Covid-19 ierobežojumu dēļ, atgriešanās skolas solos būs izaicinošāka nekā iepriekš. Bērni ārpus skolas ir pavadījuši ilgu laiku un, iespējams, ir aizmirsušās daudzas lietas par drošību uz ielām, sabiedriskajā transportā un citās vietās. Lai atsvaidzinātu zināšanas, drošības portāla “Par drošību!” vadītājs, Biznesa augstskolas Turība absolvents Kārlis Apalups aicina vecākus ar saviem bērniem pārrunāt vairākus būtiskus drošības jautājumus.
22.aug 2020
Kad bērniem sākt mācīt rīkoties ar naudu? Kad ir īstais laiks kabatas naudai, vai tiešām bērnam vajag savu norēķinu karti? Kā iemācīties sakrāt un saprast, ka iztērētie līdzekļi nākamajā dienā neuzradīsies atkal paši no sevis?
21.aug 2020
Raža novākta un puķes nozied? Tas nebūt nenozīmē, ka par dārzu var aizmirst līdz nākamajam gadam. Kaut arī lielākie stādīšanas darbi dārzā veicami pavasarī, augsne jāsagatavo ziemas sezonai. Mēslošana vasaras izskaņā bagātinās augsni, lai pavasarī uzreiz varētu ķerties pie stādīšanas. Kas dārza labā paveicams vasaras izskaņā un kādu rudens mēslojumu izvēlēties, augu speciāliste Līna Spure.
19.aug 2020
Spānijas kailgliemezis ir ierindots starp simts visinvazīvākajām sugām (vietējās sugas apdraudoša svešzemju suga) Eiropā.
17.aug 2020
Iestājoties pubertātei un tīņu vecumam, ierasti atsaucīgie un smaidīgie bērni piedzīvo nozīmīgas fizioloģiskas un psihoemocionālas pārmaiņas. Tā rezultātā nereti notiek attālināšanās no vecākiem, pieaug konfliktu riski, tīņiem veidojas saasināta pasaules uztvere, kā arī parādās vēlme pēc brīvības un pozitīva vienaudžu vērtējuma. Sīkāk par tīņu vecuma raksturojumu un to, kā šo vecumu veiksmīgi pārdzīvot, stāsta eksperte, sistēmiskā ģimenes psihoterapeite un pedagoģijas doktore Maija Biseniece.
16.aug 2020
Straujiem soļiem tuvojas vasaras beigas, kad, iespējams, sāk aptrūkties idejas, kā lietderīgi un interesanti pavadīt laiku ar bērniem.
15.aug 2020
Lasīšanas veicināšanas projekts “Bibliotēka” uzsācis jaunu video sēriju “Iemīlēt grāmatu!”, kurā astoņas Latvijas ģimenes atklāj veidus, kā bērniem iemācīt mīlestību pret grāmatu jau mazotnē. Katrā video burtu apguve un lasītprasme atspoguļota mazliet citā gaismā, sniedzot idejas un paraugu vecākiem, kuru bērni pašreiz mācās lasīt vai veido savus lasīšanas paradumus.
14.aug 2020
Šobrīd gan dārzā, gan mežā sastopamās ogas un garšaugi ir ne vien gardi, bet arī vitamīniem, organiskajām skābēm, minerālvielām un antioksidantiem bagāti, tāpēc to lietošana ikdienā palīdz stiprināt veselību. Visu svaigā veidā nav iespējams apēst, tādēļ ziemas periodā ir vērts šos vērtīgos produktus iekļaut uzturā saldētā, kaltētā vai žāvētā veidā. Vairāk par to, kas jāņem vērā, sagatavojot ogas un garšaugus lietošanai ziemā, skaidro farmaceite Laila Zālīte.