EP deputāti atbalsta ES ārējo robežu stiprināšanas plānu

© F64

Eiropas Komisijas (EK) priekšlikums pārveidot "Frontex" aģentūru par Eiropas robežu un krasta apsardzes dienestu, ko steidzamas nepieciešamības gadījumā varētu nodarbināt pat bez attiecīgās dalībvalsts piekrišanas, guvis plašu atbalstu Eiropas Parlamenta (EP) otrdienas vakara debatēs ar EK priekšsēdētāja pirmo vietnieku Fransu Timmermansu un komisāru Dimitri Avramopulu, aģentūru LETA informēja preses sekretāre Latvijā Signe Znotiņa-Znota.

Eiropas Tautas partijas grupas (EPP) deputāti atbalstīja ideju par integrētu ārējo robežu pārvaldību, lai efektīvi pārvaldītu migrāciju un nodrošinātu augstu iekšējās drošības līmeni ES. Šo viedokli atbalstīja arī Liberāļu un Demokrātu grupa (ALDE), kas mudināja dalībvalstis daļu no atbildības ES iedzīvotāju drošības interesēs nodot ES.

Sociālistu un demokrātu grupas deputāti kopumā atzinīgi vērtēja EK ideju, tomēr prasīja garantēt pamattiesības un dalībvalstu suverenitāti. Eiropas konservatīvie un reformisti norādīja, ka ES jādod tiesības rīkoties arī gadījumos, kad ES dalībvalstis, neraugoties uz to, ka pašas nav spējīgas aizsargāt savas robežas, neprasa ES palīdzību.

Tikmēr runātāji no Apvienoto Kreiso un Zaļo grupām teica, ka drošības pasākumi nedrīkstētu ierobežot patvēruma meklētāju tiesības likumīgā veidā lūgt aizsardzību, bet grupas "Brīvības un tiešās demokrātijas Eiropa" un "Nāciju un brīvību Eiropa" noraidīja ieceri par kopīgas ātrās reaģēšanas dienestu, kas paplašinātu ES pilnvaras, sakot, ka ikvienai dalībvalstij jāsaglabā tiesības pašai aizsargāt savas robežas.

LETA jau ziņoja, ka ES otrdien atklāja plānus par jaunas robežu un krasta apsardzes aģentūras izveidošanu, paredzot tai 1500 robežsargus un tiesības iejaukties pat bez valstu piekrišanas. Jaunajai aģentūrai būs 1500 robežsargu liela rezerve, kurus varēs ātri nosūtīt uz vajadzīgo vietu, pretēji līdzšinējai aģentūrai "Frontex", kurai bija jālūdz dalībvalstis piešķirt robežsargus.

"Mēs nevaram izslēgt, ka joprojām būs ārkārtas situācijas, kad dalībvalsts kaut kāda iemesla dēļ nevar pati tikt galā ar situāciju," pavēstīja EK viceprezidents Timmermanss. "Šādos retos gadījumos aģentūrai ir jābūt spējīgai ātri iejaukties un uzņemties vadību par konkrētu kopīgās ārējās robežas daļu. Tas ir drošības tīkls, kurš, kā mēs ceram, nekad netiks izmantots. Taču ir svarīgi atjaunot ticamību mūsu robežas pārvaldes sistēmai," Eiropas Parlamentā Strasbūrā paziņoja Timmermanss.

Priekšlikums izstrādāts ar mērķi mazināt nelegālo imigrantu pieplūdumu Eiropā, tomēr vairākas ES dalībvalstis ir noskaņotas pret šo ieceri, kas var likt tām nodot kontroli pār savām robežām Briseles birokrātu rokās. Priekšlikumā teikts, ka neatliekamās situācijās aģentūrai jāspēj iejaukties, lai nodrošinātu rīcību uz vietas pat tad, ja attiecīgā ES dalībvalsts palīdzību nav lūgusi vai uzskata to par lieku.

EK paudusi pārliecību, ka ES līderi, kas ceturtdien, 17.decembrī, un piektdien, 18.decembrī, tiksies Briselē, akceptēs tās plānu, bet tas vēl būs jāapstiprina arī ES dalībvalstīm un Eiropas Parlamentam, kur var rasties šķēršļi.

Polijas ārlietu ministrs Vitolds Vaščikovskis pirmdien jau paziņoja, ka doma par "Frontex" aizstāšanu "ar struktūru, kas būs neatkarīga no dalībvalstīm, ir šokējoša".