ASV valsts sekretārs centies rast skaidrību par Ziemeļkorejas denuklearizāciju

© Reuters/Scanpix

ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo vizītē Phenjanā piektdien un sestdien centies panākt no Ziemeļkorejas lielāku skaidrību par tās solījumiem veikt denuklearizāciju.

Pompeo tikās ar Ziemeļkorejas līdera Kima Čenuna labo roku Kimu Jončolu, bet pēc tam devās uz Tokiju, lai informētu Japānas un Dienvidkorejas kolēģus par sarunās panākto. Žurnālistiem Pompeo neko daudz neizpauda, vien paziņoja, ka sarunas bijušas "ļoti produktīvas".

"Šie ir sarežģīti jautājumi, bet mēs panācām progresu gandrīz visos centrālajos jautājumos," sacīja Pompeo, piebilstot, ka dažās jomās panākts diezgan liels progress, bet pie citām vēl jāstrādā.

ASV prezidents Donalds Tramps un Kims Čenuns jūnijā tikās Singapūrā, un pēc šīs tikšanās Baltā nama saimnieks pauda lielmanīgu pārliecību, ka Ziemeļkorejas radītie kodolkara draudi esot novērsti. Tomēr abu valstu līderu parakstītais komunikē nesaturēja skaidras Phenjanas saistības atteikties no savas kodolprogrammas.

Pompeo tika uzticēta misija panākt Korejas pussalas "pilnīgas denuklearizācijas" plānu.

"Mūsu politika nav mainījusies," sarunu laikā žurnālistiem sacīja Pompeo preses pārstāve, piebilstot, ka tiek sagaidīta Korejas pussalas denuklearizācija.

Kims Jončols sestdien pirms sarunu sākuma izteicās, ka vakar viņiem bijušas nopietnas diskusijas par svarīgiem jautājumiem, piebilstot, ka to dēļ, iespējams, Pompeo nav spējis naktī labi gulēt.

Pompeo atbildēja, ka gulējis labi, bet brīdināja, ka sarunas par denuklearizāciju ir vitāli svarīgas.

Abi politiķi paziņoja, ka sarunās vēl jāvieš skaidrība vairākos jautājumos.

Pēc sarunām Pompeo atklāja, ka ASV Aizsardzības ministrijas komanda atkal tiksies ar Ziemeļkorejas amatpersonām 12.jūlijā uz Ziemeļkorejas un Dienvidkorejas robežas, lai apspriestu Korejas karā bojāgājušo amerikāņu karavīru mirstīgo atlieku repatriāciju, un drīzumā tiks sarīkotas sarunas par Ziemeļkorejas raķešu dzinēju rūpnīcas likvidēšanu.

Šī bija Pompeo trešā vizīte Phenjanā kopš aprīļa un pirmā kopš Singapūras samita. Atšķirībā no iepriekšējām vizītēm šoreiz Pompeo netikās ar Kimu Čenunu.

Politika

Lai cik ierobežota arī nebūtu Latvijas Bankas (LB) ietekme uz eirozonas monetāro politiku, LB prezidentam joprojām ir nozīmīga loma mūsu valsts ekonomiskajā, finansiālajā un banku sistēmas attīstībā. Tāpēc mūsu politiķu izvēlei – kuram uzticēt šo svarīgo amatu pēc tam, kad šā gada 21. decembrī beigsies pilnvaru termiņš esošajam LB prezidentam Mārtiņam Kazākam – jāpieiet ar pilnu nopietnību.

Svarīgākais