Krievijā masveida protesti: Maskavā aizturēti 700 demonstranti, tostarp opozīcijas līderis Navaļnijs

© Scanpix

Krievijā vairākās pilsētās svētdien notiek protesti pret korupciju valdībā un tiek ziņots, ka Maskavā policija par dalību nesankcionētā mītiņā aizturējusi vairāk nekā 700 cilvēku.

Tīmekļa ziņu vietnes un sociālie mediji vēstīja, ka demonstrācijas notiek daudzās pilsētās, sākot no Vladivostokas Krievijas galējos dienvidaustrumos un beidzot ar Jekaterinburgu Urālos.

Protests Irkutskā:

Gājiens Čeļabinskā:

Cilvēkus protestēt pamudinājusi Krievijas opozicionāra Alekseja Navaļnija publiskotā informācija par Krievijas premjerministra Dmitrija Medvedeva bagātībām, kas iegūtas nelegālā ceļā.

Pats Navaļnijs aizturēts nesankcionētā demonstrācijā Maskavā. Protestētāji mēģināja nepieļaut, ka policija viņu aizved, bet nesekmīgi.

Navaļnija arests:

Maskavas policija protestētāju kopskaitu aplēsusi uz septiņiem līdz astoņiem tūkstošiem. Policija pielietoja asaru gāzi un stekus, lai izklīdinātu demonstrantus no Puškina laukuma.

Neskatoties uz dramatiskajiem notikumiem pilsētas centrā, Krievijas telekanāli par tiem klusēja.

Navaļnijs savā oficiālajā tīmekļa vietnē iepriekš ziņoja, ka protesti plānoti 99 Krievijas pilsētās, taču 72 no tām varasiestādes demonstrācijas nav atļāvušas.

Varasiestādes arī izdarījušas spiedienu uz studentiem, lai atturētu tos no piedalīšanās protestos, norādīja Navaļnijs. Vairākās pilsētās mācību iestādēs tādēļ svētdien pat ieplānoti eksāmeni.

"Visa valsts ir nogurusi no korupcijas šādā apmērā. Medvedevu vajadzēja atlaist, tiklīdz šīs ziņas parādījās," norādīja viena no protestētājām Maskavā.

Mediji vēstīja, ka aizturēšanas veiktas arī Vladivostokā, kur demonstrācijā piedalījušies aptuveni 700 cilvēki, un citur.

Jekaterinburgā demonstrācijā piedalījušies aptuveni 1000 cilvēku, Novosibirskā uz protestiem sapulcējušies aptuveni 2000 cilvēku, bet Krasnojarskā un Omskā - katrā aptuveni 1500, ziņoja vietējie mediji. Sanktpēterburgā uz protestiem sapulcējās aptuveni 4000 cilvēku.

Omska:

Sanktpēterburgā:

Protestētāju un policijas sadursmes Vladivastokā:

Navaļnija Korupcijas apkarošanas fonds apgalvo, ka Medvedevs bagātību ieguvis no oligarhu kukuļiem un valsts banku kredītiem.

Fonds nācis klajā ar gandrīz 50 minūtes garu filmu, kas vietnē "YouTube" skatīta vairāk nekā 11 miljonu reižu, bet Medvedevs to vēl nav komentējis.

Navaļnijs savā blogā apgalvo, ka fonda līdzstrādnieki atklājuši ļoti sarežģītu korupcijas shēmu, ar kuras palīdzību Medvedevs guvis materiālo labumu. Pētījuma autori noskaidrojuši, ka pastāv Medvedeva uzticības personu un radinieku organizētu labdarības un nekomerciālo fondu tīkls. Tie saņem oligarhu un valsts banku "ziedojumus". Palīdzības saņēmēji ir Medvedevs un viņa ģimene. Par šiem līdzekļiem tiek iegādāts nekustamais īpašums un cita veida īpašums gan Krievijā, gan ārvalstīs.

Navaļnija fonda informācija liecina, ka kopumā uz Medvedeva fondiem tikusi pārvesta nauda un īpašums 70 miljardu rubļu (1,1 miljarda eiro) vērtībā. Par šiem līdzekļiem tostarp uzcelta un uzturēta premjera muiža un agronomiskais komplekss "Mansurovo", premjera kalnu rezidence Sočos, vīna dārzi Anapā un Toskānā (Itālijā), lauku mājas Pļosā, Ivanovas apgabalā.

"Mēs visi esam redzējuši filmu, tajā sniegti konkrēti korupcijas piemēri un reakcijas nekādas," norādīja viens no protestētājiem Maskavā.

"Viņi zog un viņi melo, bet tauta ir pacietīga. Protesti ir pirmais pamudinājums tautai sākt rīkoties," piebilda jaunais vīrietis.

Sadursmēs ar protestētājiem cietuši arī OMON darbinieki. Viens no tiem zaudēja samaņu.

Savukārt Navaļnijs norāda, ka lielākie Krievijas mediji klusē par notiekošajiem mītiņiem.

Soctīklos Krievijas iedzīvotāji turpina dalīties ar demonstrāciju fotomirkļiem.

Videomateriāls krievu valodā no aizvadītājiem protestiem:

Policijas papildspēku ierašanās Maskavā:

Politika

Lai cik ierobežota arī nebūtu Latvijas Bankas (LB) ietekme uz eirozonas monetāro politiku, LB prezidentam joprojām ir nozīmīga loma mūsu valsts ekonomiskajā, finansiālajā un banku sistēmas attīstībā. Tāpēc mūsu politiķu izvēlei – kuram uzticēt šo svarīgo amatu pēc tam, kad šā gada 21. decembrī beigsies pilnvaru termiņš esošajam LB prezidentam Mārtiņam Kazākam – jāpieiet ar pilnu nopietnību.

Svarīgākais