Krievijā sākušās prezidenta vēlēšanas

© Scanpix/Reuters

Krievijā šodien,4. martā, notiek prezidenta vēlēšanas, kurās, kā paredz, uzvarēs pašreizējais premjerministrs Vladimirs Putins, atgriežoties Kremlī jau uz trešo pilnvaru termiņu.

Līdz pulksten 8.00 prezidenta vēlēšanās jau nobalsojuši 12,2 % balstiesīgo vēlētāju, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz Krievijas Federācijas CVK priekšsēdētāja vietnieku Leonīdu Ivļevu. Tas norāda uz vēlētāju augstāku aktivitāti, jo iepriekšējās prezidenta vēlēšanās līdz pulksten 8.00 bija nobalsojuši tikai 8,9 procenti vēlētāju, norāda Ivļevs.

Vēlēšanu iecirkņi strādās līdz pulksten 21.00 pēc Maskavas laika un drīz pēc viņu slēgšanas būs zināmi arī pirmie provizoriskie rezultāti.

Prezidenta vēlēšanās piedalās pieci kandidāti -partijas "Taisnīgā Krievija" līderis Sergejs Mironovs, Liberāli demokrātiskās partijas vadītājs Vladimirs Žirinovskis, komunistu līderis Genādijs Zjuganovs, partijas "Vienotā Krievija vadītājs Vladimirs Putins un miljardieris Mihails Prohorovs, kurš pats izvirzījis savu kandidatūru.

Krievijā pirmoreiz prezidents tiek ievēlēts uz sešu gadu termiņu. Ja pēc balsu apkopošanas neviens no kandidātiem nesavāks vairāk kā pusi vēlētāju balsu, tad tiks nozīmēta vēlēšanu otrā kārta, kurā piedalīsies divi pirmajā kārtā visvairāk balsu savākušie kandidāti.

Valstī organizētās aptaujas liecina, ka jau pirmajā vēlēšanu kārtā Putins saņems 60% balsu, kamēr par viņa tuvāko sāncensis - komunistu līderi Genādiju Zjuganovu - gatavojas balsot tikai 15% vēlētāju.

Par trešo vietu nāksies cīnīties miljardierim Mihailam Prohorovam un skandalozajam populistam Vladimiram Žirinovskim, kamēr bijušais parlamenta augšpalātas spīkers Sergejs Mironovs, visticamāk, paliks pēdējā vietā.

Taču analītiķi norāda, ka pārliecinošā uzvara, iespējams, tikai ievadīs jaunu politiskās nestabilitātes laikmetu,kas būs krasā pretstatā ar Putina diviem iepriekšējiem prezidentūras termiņiem, kas ilga no 2000. līdz 2008.gadam.

Emocionālie ielu protesti, kas sākās pēc 4.decembrī notikušajām parlamenta vēlēšanām, kurās tika konstatēta plaša rezultātu viltošana, izvērtušies plašā opozīcijas kustībā, kas aktīvi izmanto sociālo mediju sniegtās iespējas.

Līdz šim gan vērā ņemamas protesta akcijas notikušas tikai lielākajās pilsētās.

Svarīgākais