Krievija ar BRICS valstīm veidos mākslīgā intelekta aliansi

© Pixabay

Diktators Vladimirs Putins trešdien paziņoja, ka Krievija kopā ar BRICS partneriem un citām valstīm attīstīs mākslīgo intelektu (MI), cenšoties apstrīdēt ASV dominējošo stāvokli vienā no daudzsološākajām un svarīgākajām 21. gadsimta tehnoloģijām, vēsta aģentūra “Reuters”.

Uzstājoties Krievijas vadošajā MI konferencē, Putins sacīja, ka jaunajā MI alianses tīklā tiks iekļautas nacionālās asociācijas un attīstības institūcijas MI jomā no BRICS un citām ieinteresētajām valstīm.

Krievijai ar vienādiem noteikumiem jāpiedalās globālajā sacensībā, lai radītu spēcīgu mākslīgo intelektu. Tieši pie progresīviem risinājumiem pašlaik strādā Krievijas zinātnieki," sacīja Putins.

"Mēs aicinām zinātniekus no visas pasaules pievienoties sadarbībai," viņš piebilda.

Rietumu sankcijas, kuru mērķis ir ierobežot Krievijas piekļuvi tehnoloģijām, kas tai nepieciešamas, lai uzturētu karu pret Ukrainu, ir novedušas pie tā, ka pasaules lielākie mikroshēmu ražotāji ir apturējuši eksportu uz Krieviju, būtiski ierobežojot tās MI ambīcijas.

Krievijas dominējošais aizdevējs “Sberbank” atvēris jaunu programmu, kas virzās uz mākslīgā intelekta attīstību Krievijā, taču bankas izpilddirektors Germans Grefs 2023. gadā atzina, ka grafiskās apstrādes procesori (GPU) un mikroshēmas, kas ir MI izstrādes pamatā, ir Krievijai visgrūtāk pieejamā aparatūra.

Trešdien banka paziņoja, ka MI alianses tīklam ir pievienojušās nacionālās asociācijas no BRICS dalībvalstīm, Brazīlijas, Ķīnas, Indijas un Dienvidāfrikas, kā arī no Serbijas, Indonēzijas un citām valstīm, kas nav BRICS savienībā.

Paziņojumā arī teikts, ka tīkls veicinās kopīgu pētniecību tehnoloģiju un MI regulējuma jomā un sniegs iespējas MI produktu pārdošanai dalībvalstu tirgos.

Amerikas Savienotās Valstis un Ķīna ir pasaulē lielākās mākslīgā intelekta lielvaras, un ievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps ir paudis ambīcijas, ka ASV joprojām ir bagātākā un tehnoloģiski attīstītākā lielvalsts pasaulē.

Taču Putina plāni var mainīt mākslīgā intelekta sacensību dinamiku. Krievija ir viena no 10 valstīm, kas izstrādā savus ģeneratīvos MI modeļus.

Krievijā aprēķināts, ka mākslīgā intelekta tehnoloģiju izmantošana visās nozarēs 2030. gadā palielinās iekšzemes kopproduktu par 11,2 triljoniem rubļu (109 miljardiem dolāru) salīdzinājumā ar 0,2 triljoniem rubļu (1,9 miljardiem dolāru) 2023. gadā.

Tās MI stratēģijā arī teikts, ka līdz 2030. gadam 80% no visiem nodarbinātajiem Krievijā ir jābūt MI prasmēm, salīdzinot ar 5% 2023. gadā, savukārt MI investīcijām vajadzētu pieaugt septiņas reizes līdz 850 miljardiem rubļu gadā.

Politika

Saistībā ar e-adreses problēmām ir apzinātas amatpersonas, kuras nav atbildīgi pildījušas savus darba pienākumus, un tām līdz pirmdienai, 16.decembrim, ir jāiesniedz rakstiski paskaidrojumi, žurnālistus piektdien informēja Valsts digitālās attīstības aģentūras (VDAA) direktors Jorens Liops.

Svarīgākais