Astronomi ir atklājuši uz Zemi krītošu retu daļiņu staru kūli ar ļoti augstu enerģiju, ziņots zinātniskajā izdevumā "Science". Šis ir visspēcīgākais kosmiskais stars kopš "Oh-My-God" kosmiskās "dušas", kas tika novērota 1991. gada 15. oktobrī, raksta "The Insider".
Tomēr šīs daļiņas precīza izcelsme no kosmosa joprojām ir noslēpums, un daži zinātnieki domā, ka to varētu būt radījuši nezināmi fizikas procesi.
Kosmiskais stars, neraugoties uz tā nosaukumu, patiesībā ir lielas enerģijas subatomiskā daļiņa — bieži vien protons —, kas izplūst kosmosā ar tuvu gaismas ātrumu. Konstatētās daļiņas enerģija ir aptuveni miljons reižu lielāka nekā enerģija, ko iegūst visspēcīgākie cilvēka radītie daļiņu paātrinātāji. Kosmiskie stari, kuru enerģija pārsniedz 100 EeV, tiek novēroti reti — mazāk nekā viena šāda daļiņa uz Zemes kvadrātkilometru gadsimtā.
Zinātnieki atklāto daļiņu nosauca par "Amaterasu" Japānas saules dievietes vārdā. Osakas Metropolitēna universitātes astronoms Tošihiro Fudži saskārās ar dīvainiem signāliem 2021. gadā, veicot "Telescope Array" kārtējo datu pārbaudi kosmisko staru detektorā Millardas apgabalā Jūtas štatā. Signāli liecināja, ka instalācijas detektori ir saskārušies ar kaut kādu superenerģiju. Sākumā zinātnieks nolēma, ka programmatūrā ir kļūda. Tomēr mērījumu rezultāti atbilda datiem, kas iegūti, izmantojot īpaši augstas enerģijas starus.
Kad Fudži un viņa līdzstrādnieki mēģināja noteikt enerģijas avotu, viņi nevarēja atrast atbildi. Īpaši augstas enerģijas kosmiskie stari kosmosā parasti pārvietojas relatīvi vienmērīgi, jo tie neatsarojas no magnētiskajiem laukiem tik spēcīgi kā zemas enerģijas kosmiskie stari. Tad būtu vieglāk noteikt, no kuras zvaigznes, melnā cauruma vai galaktikas tie nāk.
Potenciālais avots šādam enerģijas līmenim būtu supermasīvs melnais caurums citas galaktikas centrā.