Eiropas Savienības (ES) Tieslietu un iekšlietu ministru padomes nākamajā sēdē, kas norisināsies 19.oktobrī un 20.oktoebrī, plānots aktualizēt jautājumus par cīņu pret nesodāmību par kara noziegumiem Ukrainā, izriet no otrdien valdībā izskatītā Tieslietu ministrijas sagatavotā informatīvā ziņojuma.
Eiropadome šī gada 29. un 30.jūnija sanāksmē paziņoja, ka ES joprojām ir stingri apņēmusies nodrošināt, lai Krievija būtu pilnībā atbildīga par tās agresijas karu pret Ukrainu. Vienlaikus Eiropadome pauda gandarījumu par panākumiem, kas gūti, veidojot Starptautisko agresijas noziegumu pret Ukrainu kriminālvajāšanas centru (ICPA) un izvērtēja centienus izveidot tribunālu kriminālvajāšanai par agresijas noziegumu pret Ukrainu, tostarp, Eiropadome arī pauda gandarījumu par Eiropas Padomes Krievijas agresijas pret Ukrainu nodarīto zaudējumu reģistra izveidi un aicināja darbu turpināt.
Ar ICPA starpniecību "Eurojust" atbalsta notiekošo agresijas nozieguma izmeklēšanu, un tajā piedalās vairāki Ukrainas prokurori, kas ir iesaistīti kopīgajā izmeklēšanas grupā saistībā ar iespējamiem galvenajiem starptautiskiem noziegumiem, kas izdarīti Ukrainā (JIT). Starptautiskā Krimināltiesas prokuratūra, kas ir JIT dalībniece, arī būs cieši iesaistīta ICPA, lai nodrošinātu izmeklēšanas ciešu saskaņošanu. ASV iestādes sadarbojas ar JIT locekļiem, pamatojoties uz saprašanās memorandu, sniedzot informāciju un pierādījumus ar agresijas noziegumu īpašā prokurora starpniecību, kas uz laiku ir norīkots darbā "Eurojust".
Spānijas prezidentūra kā centienu cīņai pret Krievijas agresiju ir norādījusi arī 11.septembrī Rīgā organizēto starptautisko konferenci "Ceļā uz taisnīgumu Ukrainai: atbildības veicināšana, bērnu atkal apvienošana ar ģimenēm un tās tieslietu sistēmas noturības atbalstīšana", kas pulcēja Eiropas Padomes dalībvalstu un novērotāju valstu tieslietu ministrus, lai risinātu Krievijas agresijas kara pret Ukrainu sekas.
Eiropas Padomes dalībvalstu ministri atkārtoti apstiprināja savu stingro apņemšanos veicināt taisnīgumu un starptautisko tiesību ievērošanu, kā arī atzinīgi novērtēja Krievijas agresijas pret Ukrainu nodarīto zaudējumu reģistra izveidi, kas izveidots saskaņā ar Eiropas Padomes Paplašināto daļējo nolīgumu. Būtiski atzīmēt, ka šīs sanāksmes laikā izdevās parakstīt vienotu politisko deklarāciju, paužot stingru nosodījumu Krievijas agresijai pret Ukrainu. Klātesošie - vairāk nekā 40 Eiropas Padomes valstu pārstāvji norādīja, ka Krievijai un tās politiskajai un militārajai vadībai ir jāuzņemas pilna atbildība par karadarbībām Ukrainā. Vienlaikus deklarācija ietver arī vadlīnijas jeb Rīgas principus, kuru mērķis ir nodrošināt efektīvu Ukrainas zaudējumu reģistra darbību.