Piecas valstis aicina ES pagarināt Ukrainas labības importa aizliegumu

© F64

Piecas valstis - Polija, Slovākija, Ungārija, Rumānija un Bulgārija - aicinājušas Eiropas Savienību (ES) pagarināt Ukrainas labības importa aizliegumu, kas noteikts šajās valstīs, lai aizsargātu to lauksaimniekus, trešdien paziņoja Polijas lauksaimniecības ministrs Roberts Teluss.

Aizlieguma pašreizējais termiņš beigsies 15.septembrī. Tikšanās laikā Varšavā piecu valstu lauksaimniecības ministri parakstīja aicinājumu ES pagarināt aizliegumu līdz gada beigām.

Arī Polijas premjerministrs Mateušs Moraveckis trešdien mudināja Eiropas Komisiju pagarināt aizlieguma termiņu, brīdinot, ka bez ES piekrišanas valstis noteiks savus ierobežojumus.

"Tas nav vērsts pret Ukrainu," uzsvēra Polijas premjers, atgādinot, ka Polijai ir jārūpējas par saviem lauksaimniekiem, turklāt tā atļauj Ukrainas labības tranzītu caur savu teritoriju.

Jūnijā ES piekrita līdz 15.septembrim pagarināt Ukrainas graudu importa ierobežojumus, ko noteikušas piecas dalībvalstis, lai aizsargātu savus lauksaimniekus, kuri sūkstās, ka lētāka produkcija no Ukrainas kaitē viņu konkurētspējai.

Ierobežojumi, kas attiecas uz Ukrainas kviešiem, kukurūzu, rapša sēklām un saulespuķu sēklām, pieņemti Polijā, Slovākijā, Ungārijā, Rumānijā un Bulgārijā.

Pēc Ukrainas Melnās jūras ostu bloķēšanās, sākoties Krievijas atkārtotajam iebrukumam, Ukraina bija spiesta lielāku daļu savas produkcijas eksportēt pa sauszemi caur ES kaimiņvalstīm.

Izrādot solidaritāti Ukrainai, ES 2022.gada maijā uz laiku atcēla importa nodevas Ukrainas lauksaimniecības produktiem. Taču Ukrainas graudu pieplūdums Austrumeiropas valstīs radīja spiedienu uz cenām un raisīja bažas par vietējo tirgu kropļošanu, un šogad aprīlī Bulgārija, Ungārija, Polija un Slovākija vienpusēji aizliedza to importu.

Vēlāk tajā pašā mēnesī Brisele panāca vienošanos ar piecām dalībvalstīm, ļaujot tām līdz šā gada 5.jūnijam aizliegt četru Ukrainas lauksaimniecības kultūru importu, ja vien netiek kavēts to tranzīts uz citām valstīm.

Pasaulē

Krievija sevi ir ilgstoši pasniegusi kā globālu lielvaru, kas uzvar karos un atbalsta savus sabiedrotos, līdz ar to Bašara al Asada režīma krišana Sīrijā šo Krievijas imidžu Tuvajos Austrumos ir pamatīgi iedragājusi, intervijā aģentūrai LETA izteicās Izraēlas pulkvežleitnants, Krievijas informācijas operāciju un Krievijas Tuvo Austrumu politikas eksperts Daniels Rakovs.

Svarīgākais