Īrijai draud jaunas vēlēšanas

Pēc svētdien notikušās Īrijas valdības ārkārtas sēdes premjers Braiens Kovens bijis spiests atzīt, ka valstij nepieciešama finansiālā palīdzība 80 līdz 90 miljardu eiro apmērā. Ļoti iespējams, ka šis solis izprovocēs valdības krišanu, jo vakar ārkārtas vēlēšanas pieprasīja arī koalīcijā esošie Zaļie.

"Valdība ir vērsusies Eiropas Savienībā pēc finansiālās palīdzības, un Eiropas varasiestādes tam ir piekritušas," AFP citē premjera paziņojumu pēc ieilgušās valdības sēdes.

Reuters vēsta, ka aizdevuma nosacījumi tiks precizēti sarunās, kurās ņems vērā arī Īrijas veiktos taupības pasākumus. Valsts budžeta plāna projekts paredz četru gadu laikā ietaupīt aptuveni 15 miljardus eiro – tiks samazināti budžeta izdevumi, palielināti nodokļi (piemēram, ieviešot jaunu īpašuma nodokli un atceļot atvieglojumus lielākajiem nodokļu maksātājiem), samazināti sociālie pabalsti, paredzēta arī banku sistēmas restrukturizācija. Šādā veidā Īrija plāno ievērojami samazināt savu milzīgo (32% no IKP) budžeta deficītu.

AFP vēsta, ka pasaules biržas uz ziņām par plānotās palīdzības sniegšanu reaģējušas pozitīvi. "Ja mēs tagad atrodam pareizo risinājumu Īrijas problēmai, ir lielas cerības, ka izdosies izvairīties no postoša efekta," runājot par bažām, ka drīzumā finansiālā palīdzība varētu būt nepieciešama arī Portugālei un Spānijai, sacījis Vācijas finanšu ministrs Volfgangs Šoible. Tomēr vairāki ekonomisti uzskata, ka sākusies ķēdes reakcija. "Manuprāt tas nozīmē, ka Portugāle būs nākamā, kas prasīs finansiālo palīdzību. Nezinu, vai tas notiks līdz gada beigām vai vēlāk, taču tas ir nenovēršami," sarunā ar Reuters izteicies Portu kompānijas Informacao de Mercados Financeiros analītiķis Filipe Garsija.

AFP norāda, ka B. Kovena valdība nokļuvusi neapskaužamā iekšpolitiskā situācijā – jau svētdienas vakarā pie valdības ēkas Dublinā notikušas pirmās protesta demonstrācijas pret taupības pasākumiem un starptautiskās palīdzības pieprasīšanu. Viens no aktīvākajiem demonstrantiem pat pakļuvis zem kādas valdības automašīnas.

Turklāt opozīcijā esošā partija Fine Gael jau paziņojusi par nodomu sarīkot uzticības balsojumu B. Kovena valdībai vēl pirms

7. decembra, kad parlamentā plānots sākt budžeta projekta apspriešanu. Ņemot vērā, ka valdošajai partijai Fianna Fail pašlaik ir tikai trīs deputātu vairākums parlamentā un izcili slikti reitingi (tās atbalstītāju skaits nepārsniedz 17%, kamēr Fine Gael bauda 33%, bet leiboristi – 27% atbalstu), AP norāda, ka šīs valdības dienas varētu būt skaitītas.

Pasaulē

Krievija sevi ir ilgstoši pasniegusi kā globālu lielvaru, kas uzvar karos un atbalsta savus sabiedrotos, līdz ar to Bašara al Asada režīma krišana Sīrijā šo Krievijas imidžu Tuvajos Austrumos ir pamatīgi iedragājusi, intervijā aģentūrai LETA izteicās Izraēlas pulkvežleitnants, Krievijas informācijas operāciju un Krievijas Tuvo Austrumu politikas eksperts Daniels Rakovs.

Svarīgākais