Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) Konvencijas par ārvalstu amatpersonu kukuļošanas apkarošanu starptautiskajos biznesa darījumos jeb Pretkukuļošanas konvencijas dalībvalstis apliecinājušas apņemšanos veicināt efektīvāku konvencijas prasību ieviešanu praksē, aģentūru LETA informēja Tieslietu ministrijā (TM).
Konvencijai veltītajā ministru sanāksmē pārstāvji no 50 valstīm pievienojās sanāksmes deklarācijai, kurā apliecināja gatavību apkarot ārvalstu amatpersonu kukuļošanu un korupciju, kā arī apņēmās veicināt starptautisko sadarbību, lai nodrošinātu sekmīgu pārrobežu kukuļošanas lietu izmeklēšanu un trauksmes cēlēju nepieciešamo aizsardzību, stiprinātu sadarbību starp valsts pārvaldi, privāto sektoru un sabiedrību cīņā ar korupciju, veicinātu komersantu labprātīgu ziņošanu un vienošanās procedūras korupcijas lietās.
Turklāt 41 OECD Pretkukuļošanas konvencijas dalībvalsts, tostarp Latvija, deklarācijā apņēmās turpināt pildīt no konvencijas izrietošās saistības, īpaši uzsverot, ka ārvalstu amatpersonu kukuļošanas lietu izmeklēšanu un kriminālvajāšanu nedrīkst ietekmēt apsvērumi, kas saistīti ar valsts ekonomiskajām interesēm, iespējamo ietekmi uz attiecībām ar citām valstīm vai iesaistīto fizisko vai juridisko personu identitāti.
Ministru sanāksmes laikā oficiāli tika sākta arī OECD Pretkukuļošanas konvencijas dalībvalstu savstarpējā novērtējuma ceturtā fāze. OECD pievienošanās procesa laikā 2015.gada oktobrī par Latviju tika apstiprināts otrās fāzes novērtējuma ziņojums.
Jau ziņots, ka 2013.gada 3.oktobrī Latvija kļuva par pilntiesīgu OECD Pretkukuļošanas darba grupas dalībvalsti un tika uzaicināta pievienoties OECD Pretkukuļošanas konvencijai, kuru Latvija ratificēja 2014.gada 21.martā. Tā stājās spēkā 2014.gada 30.maijā, Latvijai kļūstot par 41.OECD Pretkukuļošanas konvencijas dalībvalsti.
Tieslietu ministrija ir atbildīgā institūcija par Latvijas interešu pārstāvēšanu OECD Pretkukuļošanas darba grupā. Šajā jomā Latvijas izvērtējums tiek dalīts divos posmos - pirmajā fāzē un otrajā fāzē.
Latvijas pirmās fāzes novērtējuma ziņojums tika apstiprināts 2014.gada 6.jūnijā, savukārt otrās fāzes novērtējuma ziņojums - 2015.gada 14.oktobrī.